TVN24 Biznes | Pieniądze

Dopłata pięciu złotych może kosztować utratę oszczędności. Nowe oszustwo

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

CERT Polska ostrzega przed nową kampanią oszustów podszywających się pod firmę kurierską InPost. Przestępcy wysyłają SMS-y z linkiem, który ma im pozwolić na wyłudzenie danych karty płatniczej - wskazano w komunikacie.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach państwowego instytutu badawczego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

Oszuści podszywają się pod InPost

"Ostrzegamy przed nową kampanią SMS-ową podszywającą się pod InPost - Paczkomaty, Kurier i wyłudzającą dane karty płatniczej" - czytamy we wpisie CERT Polska na Facebooku.

Po kliknięciu w link z wiadomości SMS ofiara zostaje przekierowana na fałszywą stronę firmy kurierskiej. "Na niej zobaczy informację, że przesyłka nie została odebrana, a do ponowienia próby dostarczenia należy dopłacić 5 złotych" - podano. CERT Polska wskazał, że "jedyna dostępna forma płatności to podanie danych karty płatniczej, które następnie trafiają do przestępców".

Ostrzeżenia przed oszustami

To niejedyne ostrzeżenie przed oszustami, które pojawiło się w ostatnich tygodniach. Pod koniec lipca Santander Bank Polska ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod bank. "W e-mailach, które wysyłają, proszą o weryfikację konta. Ukryty link kieruje do fałszywej strony do logowania" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Wcześniej PKO BP opublikowała komunikat, w którym także informowała o przestępcach podszywających się pod bank. Jak wskazano w komunikacie, oszuści wysyłają fałszywe potwierdzenia operacji na e-mail.

Przestępcy w ostatnim czasie podszywali się również pod przedstawicieli Facebooka. Zespół CERT Polska wskazywał we wpisie, że atak ma umożliwić cyberprzestępcom "wykonywanie akcji z naszego konta przez złośliwie dowiązaną aplikację".

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości