Europa w walce z dżihadem. Dziś w TVN24 Biznes i Świat

Z kraju


Dziś w TVN24 Biznes i Świat spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy światu uda pokonać się radykalny dżihad. Będziemy także w Los Angeles, gdzie w nocy wręczono Złote Globy, nagrody filmowy przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.

W TVN24 Biznes i Świat będziemy rozmawiać o tym, czy uszczelnienie zewnętrznych granic Europy wystarczy, by nie dochodziło do kolejnych ataków terrorystycznych.

Terror w Paryżu

W ub. tygodniu w atakach, których sprawcy deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych, zginęło w Paryżu 17 osób.

W środę w zamachu na redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo" bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a w piątek wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli w piątek podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji.

Porażka "Idy"

Film "Ida" Pawła Pawlikowskiego nie zdobył Złotego Globa w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W tej kategorii zwyciężył rosyjski "Lewiatan". Film jest krytyką współczesnej, skorumpowanej Rosji i jest odbierany jako swoisty manifest środowisk antyputinowskich. Obraz zdobył już wcześniej nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w Cannes.

Zastanowimy się, czy "Ida" ma szanse na kolejne nagrody. Film znalazł się wśród pięciu dzieł nominowanych do tegorocznej nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) oraz na krótkiej, liczącej dziewięć tytułów liście, spośród których członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w styczniu nominują obrazy do Oscara.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat