TVN24 Biznes | Z kraju

Eurocash może przejąć Arhelan

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Belka: inflacja już przekształciła się w spiralę cenowo-płacową, którą będzie bardzo trudno zatrzymać
Belka: inflacja już przekształciła się w spiralę cenowo-płacową, którą będzie bardzo trudno zatrzymaćTVN24
wideo 2/5
TVN24Belka: inflacja już przekształciła się w spiralę cenowo-płacową, którą będzie bardzo trudno zatrzymać

Spółka Eurocash otrzymała zgodę na przejęcie kontroli nad siecią sklepów Arhelan. Zielone światło dla transakcji dał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie wypełniony został dodatkowy warunek - restrukturyzacji wewnętrznej sieci. Arhelan liczy około 100 sklepów, głównie we wschodniej Polsce.

Zarząd Eurocash przekazał informację, że w ubiegłym tygodniu otrzymał decyzję prezesa UOKiK, który wyraził "bezwarunkową zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Eurocash kontroli nad Arhelan". Wniosek spółki dotyczący zamiaru przejęcia kontroli nad firmą Arhelan wpłynął do UOKiK-u w maju tego roku.

Jednocześnie zarząd Eurocash poinformował, że w czwartek otrzymał zawiadomienie od Arhelanu o zakończeniu procesu restrukturyzacji wewnętrznej. Jak wyjaśniono, restrukturyzacja dotyczyła przekształcenia formy prawnej Arhelanu w spółkę z o.o., przeniesienie jej nieruchomości do odrębnego podmiotu oraz przeniesienie udziałów w Arhelanie do jedynego wspólnika. Stanowiło to jeden z warunków transakcji dotyczącej nabycia przez Eurocash 49 procent udziałów w Arhelanie, a docelowo 50 procent udziałów.

"Na skutek zrealizowania się powyższego warunku zawieszającego, nastąpiło spełnienie się wszystkich warunków zawieszających dokonanie transakcji" - wskazano w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Eurocash przejmuje kontrolę nad Arhelanem

Eurocash jest spółką dominującą w grupie kapitałowej Eurocash, która koncentruje swoją działalność na hurtowej sprzedaży artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku za pośrednictwem sieci hurtowni niewyspecjalizowanych oraz hurtowni specjalizujących się w dystrybucji napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych i produktów impulsowych.

Grupa Eurocash prowadzi także działalność na rynku detalicznej sprzedaży artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku. W ramach grupy działają takie sieci jak Lewiatan, Groszek czy abc.

Arhelan to sieć sklepów, która została założona w 1991 roku w Bielsku Podlaskim. Jak czytamy na stronie firmy, w tej chwili sieć liczy 100 obiektów, zatrudniających ponad półtora tysiąca pracowników. Sklepy Arhelanu są obecne w 65 miejscowościach, głównie w województwie podlaskim, ale także w Warmińsko–Mazurskiem, Mazowieckiem oraz w Lubelskiem.

To kolejne przejęcie na polskim rynku. W połowie marca prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie Tesco Polska przez Salling Group, który jest właścicielem sklepów Netto.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości