Premier: Przydałoby nam się trochę prądu z Ukrainy. Prezydent Zełenski świetnie rozumie naszą sytuację

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o energii z Ukrainy
Mateusz Morawiecki o energii z UkrainyTVN24
wideo 2/8
TVN24Mateusz Morawiecki o energii z Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podziękował za gotowość do sprzedaży Polsce energii z Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Jak stwierdził szef polskiego rządu, prezydent Zełenski pokazał, że "świetnie rozumie naszą sytuację".

W piątek premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Łotwy Egils Levits przebywają z wizytą w Kijowie, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Premier: w krótkim czasie możliwa pomoc od Ukrainy

Premier Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej dziękował prezydentowi Ukrainy "za jego zrozumienie i gotowość do sprzedaży energii elektrycznej z elektrowni Chmielnicki do Polski".

Szef polskiego rządu zaznaczył, że "dziś, ze względu na embargo na rosyjski węgiel, ściągamy ten węgiel z całego świata". - Aby go nie spalać w polskich elektrowniach, przydałoby nam się trochę prądu z Ukrainy, o ile oczywiście będzie to możliwe. Ale usłyszałem od pana prezydenta, że tak, będzie to jak najbardziej w krótkim czasie możliwe - oznajmił premier Morawiecki.

Podkreślał, że jest to pomoc, która jest nam potrzebna. Zapewniał również, że Polska doskonale rozumie sytuację Ukrainy. - Ale dziś pan prezydent (Zełenski) pokazał, jak świetnie rozumie naszą sytuację, konieczność współpracy na wielu odcinkach, również gospodarczym - powiedział premier.

Premier podkreślał, że wierzy w to, że pomoc kierowana do Ukrainy w postaci dostaw broni, a także organizowanie pomocy finansowej, będzie skuteczna i doprowadzi do ostatecznego zwycięstwa Ukrainy.

"Jesteśmy zainteresowani wsparciem Polski"

Także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeneski poinformował, że politycy omówili kwestie energetyczne. - Jesteśmy zainteresowani tym, aby Ukraina mogła wesprzeć Polskę i zrobimy wszystko, abyśmy w najbliższym czasie mogli znaleźć wyjście z ewentualnego, przyszłego kryzysu energetycznego - zadeklarował.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@PremierRP

Pozostałe wiadomości