Trzy tysiące złotych nie dla wszystkich. RPO: obywatele odczytują brak takich rozwiązań jako dyskryminowanie

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
RPO pyta o dodatek węglowy
RPO pyta o dodatek węglowyTVN24
wideo 2/6
TVN24RPO pyta o dodatek węglowy

Każdy ogrzewający swój dom węglem dostanie 3 tysiące złotych specjalnego dodatku. Dodatkowych pieniędzy nie otrzymają zaś obywatele korzystający z gazu, energii elektrycznej czy pompy ciepła, na co zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. W piśmie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wskazał, że "obywatele odczytują brak takich rozwiązań jako dyskryminowanie osób, które zdecydowały się zainwestować w ekologiczne instalacje grzewcze".

RPO przypomina, że 22 lipca 2022 r. Sejm uchwalił przepisy o dodatku węglowym w wysokości 3 tys. zł. Zasili on budżety domowe gospodarstw, w przypadku których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne.

Dodatek węglowy. Wsparcia nie otrzymają wszyscy

"Już wcześniej RPO występował do MKiŚ ws. pominięcia osób użytkujących tzw. pellet drzewny (sprasowane pod wysokim ciśnieniem odpady drzewne, np. trociny, wióry) w rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw" - czytamy w komunikacie.

Teraz RPO zwraca uwagę na "brak równoczesnego (do dodatku węglowego - red.) procedowania projektu w sprawie dofinansowania dla obywateli ogrzewających domy w inny sposób, np. gazem, energią elektryczną lub za pomocą pompy ciepła".

"Obywatele odczytują brak takich rozwiązań jako dyskryminowanie osób, które w poczuciu odpowiedzialności za środowisko zdecydowały się zainwestować w ekologiczne instalacje grzewcze" - twierdzi RPO.

W komunikacie poinformowano, że biuro RPO zwróciło się o stanowisko w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Dodatek węglowy - kto będzie mógł otrzymać?

Na nasze wcześniejsze pytania o przyczyny decyzji o wsparciu jedynie ogrzewania węglem, resort odpowiedział jedynie, że "zaproponowane rozwiązanie przyczyni się do ograniczenia negatywnych skutków sytuacji międzynarodowej dla tych z gospodarstw domowych, dla których główne źródło ciepła zasilane jest paliwami stałymi".

Dodano przy tym, że "gospodarstwa domowe mogą ubiegać się o wsparcie w ramach dodatku osłonowego. Stawki dodatku osłonowego, które są uzależnione m.in. od wysokości dochodu i liczby osób w gospodarstwie domowym, wyniosą od 400 zł rocznie dla osób samotnych do 1437,50 zł rocznie dla największych gospodarstw domowych. Takie rozwiązanie pozwoli na skuteczne wsparcie rodzin wielodzietnych, które najbardziej dotknął wzrost cen energii i żywności".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości