Elektrownia jądrowa w Polsce. Kiedy i gdzie powstanie

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Rzecznik rządu Piotr Mueller o lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce
Rzecznik rządu Piotr Mueller o lokalizacji elektrowni jądrowej w PolsceTVN24
wideo 2/7
TVN24Rzecznik rządu Piotr Mueller o lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce

Amerykańska firma Westinghouse będzie partnerem Polski w budowie elektrowni atomowej w naszym kraju. Taką informację przekazał premier Mateusz Morawiecki. Gdzie i kiedy powstanie elektrownia jądrowa w Polsce? Poniżej piszemy o tym, co wiemy do tej pory.

Elektrownia jądrowa w Polsce - Amerykanie partnerem strategicznym

Amerykański Westinghouse będzie partnerem strategicznym dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

"Silny sojusz daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z K. Harris i SecGranholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear. Dziękuję USAmbPoland za współpracę" - napisał w piątek wieczorem na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział, że uchwała Rady Ministrów w tej sprawie zostanie podjęta w najbliższą środę.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa napisała w piątek, że "USA przekazały dzisiaj wszystkie uzupełniające dokumenty i wyjaśnienia uzgodnione w czasie spotkania w Waszyngtonie". "Komplet materiałów wraz z uchwałą został przekazany na RM" - dodała. W październiku 2020 roku zawarta została polsko-amerykańska umowa o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej.

Szefowa MKiŚ zapowiedziała, że kolejnym etapem będzie projektowanie.

Czytaj także: Amerykanie zbudują elektrownię atomową w Polsce. Komentarz władz w Waszyngtonie

Oprócz Amerykanów swoje oferty dotyczące budowy elektrowni jądrowych złożyli także Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).

Gdzie powstanie elektrownia jądrowa w Polsce?

Elektrownia jądrowa ma powstać na Pomorzu. Analizie poddano dwa warianty lokalizacyjne: lokalizacja Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo oraz lokalizacja Żarnowiec na terenie gmin Krokowa i Gniewino.

W marcu br. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego, złożyła raport środowiskowy dotyczący pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Raport dotyczy budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe.

Według spółki, Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim w województwie pomorskim jest preferowanym miejscem pod budowę. Miejsce położone zaledwie kilka kilometrów od morza wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 roku badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Według PEJ, badania wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców.

Pod koniec września br. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o uzyskanie ogólnej opinii dla proponowanego zakresu weryfikacji analiz bezpieczeństwa planowanych elektrowni jądrowych. Jak mogliśmy przeczytać w komunikacie, "weryfikacja analiz bezpieczeństwa ma za zadanie potwierdzić, że zaprojektowane rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa jądrowego spełniają najbardziej wyśrubowane standardy".

Analizy poprzedzają złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na budowę obiektu jądrowego.

W tym miejscu może zostać wybudowana elektrowniaTVN24

Termin budowy

Zgodnie z zapowiedziami rządzących, budowa elektrowni ma się rozpocząć w 2026 roku. O terminach mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po zakończeniu ubiegłotygodniowych rozmów w Waszyngtonie.

- Zgodnie z programem polskiej energetyki jądrowej nasz kraj do końca roku wybierze technologie, w której będzie budowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 roku było realne. Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 roku. Polski program jądrowy zakłada budowę 6 reaktorów oddawanych kolejno co 2 lata - mówiła szefowa MKiŚ.

PAP/Adam Ziemienowicz

Druga elektrownia jądrowa w Polsce

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin wskazywał w niedawnej rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że rządowy projekt energetyki atomowej przewiduje budowę dwóch elektrowni jądrowych. Drugi partner strategiczny nie jest jeszcze znany.

"Mamy to! Pierwszą elektrownię jądrową w Polsce zbuduje amerykański @WECNuclear. To nie jest nasze ostatnie słowo. W poniedziałek w Seulu kolejne rozmowy o dużym projekcie dot. energetyki jądrowej. Konsekwentnie budujemy bezpieczeństwo energetyczne Polski" - zapowiedział na Twitterze szef MAP.

Resort poinformował, że wicepremierowi w tej wizycie towarzyszyć będą Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej oraz Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. "Głównym tematem rozmów będzie współpraca polsko-koreańska w zakresie energetyki jądrowej i przemysłu zbrojeniowego" - podkreślono.

Podczas wizyty zaplanowano spotkanie m.in. z południowokoreańskim ministrem handlu, przemysłu i energii oraz wizytę w południowokoreańskiej elektrowni jądrowej Shin-Kori.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Westinghouse Nuclear

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości