TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. "Sugeruję zakup dekodera"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Staszak o zmianie standardu nadawania
Staszak o zmianie standardu nadawaniaTVN24
wideo 2/3
TVN24Staszak o zmianie standardu nadawania

Telewidzowie korzystający z naziemnej telewizji cyfrowej, którzy nie dysponują urządzeniem lub telewizorem pozwalającym odbierać nowy sygnał DVB-T2/HEVC, muszą albo wymienić telewizor albo kupić dekoder do odbioru telewizji cyfrowej - przypomniał na antenie TVN24 Maciej Staszak, ekspert do spraw mediów i wiceprezes Emitel S.A.

- Wszystkie urządzenia, które są na półkach w sklepie powinny spełniać ten wymóg, dlatego że od dwóch lat istnieje rozporządzenie w Polsce, które mówi, że tylko i wyłącznie urządzenia, które umożliwiają odbiór DVB-T2/HEVC mogą być sprzedawane. W związku z tym powinniśmy bez obaw dokonać zakupu - powiedział ekspert.

Dodał też: - Można skorzystać z bonu, który został przewidziany, w wysokości 100 złotych. Ten bon można przeznaczyć na zakup dekodera, który mniej więcej tyle kosztuje. Jest też bon na telewizor, jego wartość - 250 złotych. Myślę, że za 250 złotych telewizora nie kupimy. W związku z tym, jeżeli ktoś nie chciałby dopłacać do tej operacji, to sugeruję zakup dekodera.

Staszak wyjaśnił, że Emitel "jest partnerem nadawców, którzy odpowiadają za to, żeby sygnał docierał do widzów", a jego zdaniem 2-letnia operacja przejścia z jednego sygnału na drugi "przeszła bardzo sprawnie", mimo tego, że "utrzymywaliśmy i utrzymujemy dwa różne systemy". - To, co zostało zaplanowane przez blisko dwa lata, bo ten proces planowaliśmy od blisko dwóch lat, do tej pory przebiega bez żadnych uwag od strony technicznej - podkreślił.

Wyjaśnił, że Emitel odpowiadał, by ten "proces przebiegł bez żadnych przerw, bez żadnych uwag i z tej perspektywy wszystko działało i działa bardzo dobrze" i ma nadzieję, że "ostatnie przełączenie, które będzie miało miejsce w poniedziałek również zakończy się sukcesem".

Wspólne oświadczenie nadawców komercyjnych

TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska wydały wspólne oświadczenie dotyczące zmiany standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych.

"27 czerwca zakończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych – z DVB-T na DVB-T2. W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inaczej potraktowano telewizje prywatne, a inaczej telewizję publiczną, która w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych nie musi przechodzić na nowy standard nadawania DVB-T2" - napisano w oświadczeniu.

"Oznacza to, że proces refarmingu i zmiany standardu nadawania został przeprowadzony w sposób znacząco odmienny od ustaleń poczynionych w ostatnich 2 latach w gronie nadawców, UKE, KRRiT oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W efekcie około 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych" - czytamy w oświadczeniu.

PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA >>>

Zmiana standardu nadawania - kolejne regiony

Jak poinformował w komunikacie Związek Cyfrowa Polska, w poniedziałek kolejne cztery regiony Polski znajdą się w zasięgu nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej – DVB-T2/HEVC. "Będzie to jednocześnie ostatni etap trwającego od końca marca procesu, w efekcie którego widzowie zyskują dostęp do lepszej jakości obrazu i dźwięku, a niebawem – hybrydowych usług i większej liczby programów" - czytamy w komunikacie.

W komunikacie Związek Cyfrowa Polska uspokaja, że nie każdy odbiornik trzeba od razu wymieniać. "Ci telewidzowie, którzy kupili telewizory wyprodukowane po 2019 roku, mogą spać spokojnie. Jednak osoby posiadające starsze odbiorniki (nawet te nowoczesne, z płaskim ekranem) powinny sprawdzić, czy ich sprzęt jest dostosowany do odbioru nowego standardu. Jak to zrobić? Np. wystarczy zajrzeć na stronę www.telewizjanaziemna.pl, gdzie poprzez specjalną wyszukiwarkę można dowiedzieć się, czy nasz model odbiornika telewizyjnego jest dostosowany do odbioru nowego standardu nadawania" - zaleca ZCP.

DVB-T2/HEVC - zmiana standardu nadawania

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Przejście na nowy standard nadawania telewizji naziemnej jest prowadzone w czterech etapach. Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. - dotyczył województw dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Trzeci - od 23 maja 2022 r. – łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego. Czwarty natomiast - od 27 czerwca 2022 r. - województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiąże się z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że 1,8 mln krajowych gospodarstw nie było przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. W związku ze zmianą standardu nadawania Sejm w marcu znowelizował ustawę o wsparciu gospodarstw domowych. Ustanowiła ona świadczenie w wysokości do 100 zł dla gospodarstw domowych w trudnej sytuacji materialnej za zakup dekodera i 250 zł dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego, jaki jest niezbędny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości