Od marca złożono w naszych placówkach ponad 150 tysięcy wniosków o dofinansowanie odbiorników cyfrowych w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej - podała Poczta Polska w komunikacie. Dodano, że dziennie składanych jest około 5 tysięcy wniosków.
Poczta przypomniała, że obecnie trwa proces przechodzenia ze standardu nadawania telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2/HEVC, który "odbywa się regionalnie, w czterech etapach". "Pierwsze przełączenia rozpoczęły się 28 marca w województwach dolnośląskim i lubuskim. Ostatnie przełączenie nastąpi 27 czerwca" - wyjaśniono w komunikacie.
Od 21 marca br. wydawane są bony w postaci kodów na dofinansowanie odbiorników cyfrowych umożliwiających odbiór w nowym standardzie. Jak wskazano w informacji prasowej, "zawnioskowanie o świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego możliwe jest albo przez internet, na stronie gov.pl, albo w placówkach Poczty Polskiej, zlokalizowanych na terenie całego kraju".
Zaznaczono, że "zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na uzyskanie świadczenia (...) jest wizyta w urzędzie pocztowym albo jego filii" - do tej pory w placówkach złożono "ponad 150 tys. wniosków".
Dofinansowanie do zakupu telewizora lub dekodera
W Polsce proces przechodzenia na nowy standard nadawania odbywa się etapami. Finalnie ma on się zakończyć do końca czerwca. Terminy wprowadzania nowego standardu różnią się w zależności od gminy i danego multipleksu.
Aby odebrać sygnał nadawany w nowym standardzie, trzeba mieć odpowiedni telewizor albo dekoder. Odbiornik musi być zgodny ze standardem DVB-T2 i wspierać tzw. kodek HEVC.
Istnieje możliwość skorzystania z rządowego programu dofinansowania do zakupu dekodera lub telewizora. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby, których telewizory nie odbierają nowego sygnału nadawania darmowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, a ich sytuacja materialna nie pozwala na samodzielne poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu. Ustanowiono dwa rodzaje dofinansowania: 250 zł do telewizora oraz 100 zł do dekodera. Program ma być realizowany do końca 2022 roku.
Usługa składania wniosków ruszyła 21 marca br. Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem formularza online na platformie gov.pl lub Poczty Polskiej w tradycyjnej formie papierowej. Po złożeniu wniosku przyznawany jest kod, który zainteresowana osoba otrzyma na podany w formularzu adres e-mail lub w postaci wydruku przekazanego przez pracownika Poczty Polskiej.
Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem będzie można zrealizować w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Na rządowych stronach uruchomiono wyszukiwarkę sklepów biorących udział w programie.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock