TVN24 Biznes | Z kraju

Wniosek o dodatek węglowy. Jest wzór w projekcie rozporządzenia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Krzysztof Gawkowski (Lewica) o dodatku do ogrzewania dla kolejnych gospodarstw
Krzysztof Gawkowski (Lewica) o dodatku do ogrzewania dla kolejnych gospodarstwTVN24
wideo 2/6
TVN24Krzysztof Gawkowski (Lewica) o dodatku do ogrzewania dla kolejnych gospodarstw

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia, w którym znalazł się wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego.

W projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska możemy przeczytać, że w nim "określa się wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego, stanowiący załącznik do rozporządzenia", oraz że "wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia".

OTO PROJEKT ROZPORZĄDZENIA ZE WZOREM WNIOSKU >>>

Do wypełnienia wniosku trzeba będzie podać własne dane osobowe: numer i serię dowodu osobistego, a także numer rachunku bankowego, na który ma zostać przekazana kwota dodatku węglowego.

Wymagane są także dane wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Pieniądze na węgiel przypadają na całe gospodarstwo domowe. W ustawie wskazano, że wójt, burmistrz, prezydent miasta dokonuje weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku węglowego, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Wnioski będzie można wypełniać w urzędach gmin lub przez internet do 30 listopada.

3 tysiące złotych dodatku węglowego

Ustawa o dodatku węglowym czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Przewiduje, że dodatek będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Zgodnie z ustawą, aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Gmina będzie miała z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie też zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Koszt dodatku węglowego szacowany jest na 11,5 mld zł.

Inne źródła ciepła - co ze wsparciem?

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w piątek zapowiedziała wsparcie kolejnych gospodarstw domowych, w związku z podwyżkami cen energii. Jak wskazała, w ramach tego pakietu odbiorcom indywidualnym ma przysługiwać dodatek, którego kwota będzie zależała od źródła ciepła. Używający pelletu albo innego rodzaju biomasy, jak brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż mają otrzymać 3000 zł. Dodatek w wysokości 1000 zł ma przysługiwać gospodarstwom, w których główne źródło ciepła jest opalane drewnem kawałkowym. Jeżeli głównym źródłem jest LPG, dodatek ma wynieść 500 zł. Z kolei gospodarstwa, w których głównym źródłem jest kocioł na olej opałowy, mają otrzymać 2000 zł dodatku. Zgodnie z zapowiedziami szefowej MKiŚ projekt ustawy ma trafić do prac w Sejmie we wrześniu br.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Osiem ton. Możemy przed kopalnią się umówić". Szara strefa handlu węglem
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości