PiS proponuje nowe świadczenie. "Dodatek do emerytury"

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o dodatkach do emerytur sołtysów (wypowiedź z 14 marca 2023)
Premier Morawiecki o dodatkach do emerytur sołtysów (wypowiedź z 14 marca 2023)TVN24
wideo 2/4
TVN24Premier Morawiecki o dodatkach do emerytur sołtysów

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt w sprawie miesięcznego dodatku emerytalnego dla sołtysów w wysokości 300 złotych. Jak mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, świadczą oni w dużym stopniu swoją pracę społecznie. Chcemy docenić pracę wszystkich sołtysów - dodał.

Do Sejmu wpłynął w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, złożony przez grupę posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości, który dotyczy przyznania świadczenia dla sołtysów, którzy osiągnęli wiek emerytalny i przez przynamniej dwie kadencje pełnili funkcję sołtysa.

Premier: będą to dodatki do emerytury

Premier Morawiecki podczas konferencji w KPRM został zapytany, czy na pierwszym posiedzeniu po Świętach Wielkanocnych Sejm zajmie się tą propozycją. - Prawo i Sprawiedliwość, nasz obóz, zaproponowało dodatki dla sołtysów - przy pewnych kryteriach oczywiście - które będą dodatkami do emerytury - powiedział.

- To jest ta grupa osób, która w dużym stopniu świadczy pracę społecznie, nie ma dodatkowego wynagrodzenia albo ma niewielkie, niewysokie - to w zależności od gmin - za swoje działania, a jednocześnie wiemy doskonale, że w gminach, w sołectwach są różne problemy, od rozwiązania których zależy bezpieczeństwo, zależy komfort życia mieszkańców - podkreślał szef rządu. - Chcemy docenić pracę wszystkich sołtysów - dodał. - Będziemy się starali przyjąć tę ustawę na najbliższych posiedzeniach Sejmu - zapowiedział.

Nowe świadczenie

O inicjatywie wprowadzenia dodatków emerytalnych dla sołtysów premier poinformował w sobotę - w przypadający 11 marca Dzień Sołtysa - podczas spotkania z mieszkańcami podkarpackiego Jasła. W projekcie napisano, że sołtysowi przysługuje świadczenie w wysokości 300 zł, a prawo do świadczenia przysługuje osobie, która pełniła tę funkcję co najmniej przez dwie kadencje (nie jest wymagane, aby pełnienie funkcji odbywało się przez dwie następujące bezpośrednio po sobie kadencje) i osiągnęła 65. rok życia (w przypadku mężczyzn) lub 60. rok życia (w przypadku kobiet).

"Głównym celem opracowanego projektu ustawy jest przyznanie długo oczekiwanego świadczenia dla sołtysów, którzy osiągnęli wiek emerytalny i przez przynajmniej 2 kadencje pełnili funkcję sołtysa" - napisano w uzasadnieniu projektu. "Proponuje się, aby wypłaty świadczenia dla sołtysów dokonywał organ emerytalny wypłacający emeryturę danemu sołtysowi" - podano.

Wskazano, że "projektowane świadczenie ma na celu docenienie sołtysów, którzy wykonując tą niezwykle pożądaną społecznie funkcję przyczyniali się przez wiele lat do rozwoju i aktywizacji lokalnej społeczności".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fotokon/Shutterstock

Pozostałe wiadomości