Rząd przewiduje wypłatę jednorazowego dodatku elektrycznego w wysokości nawet 1500 złotych. Świadczenie będą mogły otrzymać gospodarstwa domowe, które ogrzewają dom przy użyciu energii elektrycznej, w tym wykorzystują pompy ciepła - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Rada Ministrów w poniedziałek przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Przepisy zostały przygotowane przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę. Teraz projekt ustawy trafi do prac w Sejmie.
Nowe rozwiązania przewidują wypłatę jednorazowego dodatku elektrycznego.
Dodatek elektryczny - dla kogo?
CIR poinformowało w komunikacie, że jednorazowy dodatek elektryczny zostanie wprowadzony dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła.
"Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł" - czytamy.
Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
O dodatek elektryczny - podobnie jak w przypadku innych dodatków, m.in. węglowego - będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.
Z rządowych szacunków wynika, że z rozwiązania będzie mogło skorzystać około 800 tys. gospodarstw domowych, na które przeznaczone zostanie około 1 mld zł.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock