Dodatek elektryczny coraz bliżej. Od kiedy ma ruszyć składanie wniosków?

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Wicepremier Jacek Sasin o zamrożeniu cen prądu w 2023 roku
Wicepremier Jacek Sasin o zamrożeniu cen prądu w 2023 rokuTVN24
wideo 2/6
TVN24Wicepremier Jacek Sasin o zamrożeniu cen prądu w 2023 roku

Sejm w czwartek przyjął ustawę, która przewiduje wypłatę jednorazowego dodatku elektrycznego w wysokości nawet 1500 złotych. Składanie wniosków w tej sprawie ma ruszyć 1 grudnia tego roku. Świadczenie będą mogły otrzymać gospodarstwa domowe, które ogrzewają dom przy użyciu energii elektrycznej, w tym wykorzystują pompy ciepła.

Sejm w czwartek przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Teraz przepisy trafią do prac w Senacie. Nowe rozwiązania przewidują m.in. wypłatę jednorazowego dodatku elektrycznego.

Dodatek elektryczny - dla kogo?

Świadczenie będzie przysługiwało gospodarstwom domowym, których główne źródło ogrzewania zasilane jest prądem. Warunkiem koniecznym do jego uzyskania będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana na dwa progi uzależnione od rocznego zużycia energii elektrycznej: 1000 zł w przypadku zużycia prądu w 2021 roku na poziomie do 5000 kWh oraz 1500 zł w przypadku zużycia powyżej tego poziomu.

Wnioski o dodatek elektryczny

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można, zgodnie z ustawą, składać w terminie od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku.

Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego złożone po tej dacie pozostaną bez rozpoznania.

"Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek" - wskazano.

Jak zaznaczono, jeżeli podczas weryfikacji wniosku wystąpią wątpliwości dotyczące gospodarstwa domowego wnioskodawcy, będzie mógł zostać przeprowadzony wywiad środowiskowy, który będzie miał na celu ustalenie faktycznego stanu danego gospodarstwa.

Wywiad środowiskowy będzie przeprowadzany w miejscu zamieszkania wnioskodawcy. "Niewyrażenie zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, lub uniemożliwienie jego przeprowadzenia, stanowi podstawę do odmowy przyznania dodatku elektrycznego" - podkreślono.

Gospodarstwa domowe mają otrzymać pieniądze do 31 marca 2023 roku. Za wypłatę świadczeń będzie odpowiadała gmina. Wojewodowie przekażą gminom środki na realizację wypłat z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Jeden adres, kilka gospodarstw

Zgodnie z ustawą, w przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek elektryczny przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem.

"W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania" - czytamy.

Co ważne, dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego oraz dodatków do innych paliw niż węgiel.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości