"Czyste powietrze" nie dla każdego? "Większość domów nie zostanie ocieplona"

Źródło:
TVN24
"Czyste powietrze". Ekspert o mankamentach nowej wersji programu
"Czyste powietrze". Ekspert o mankamentach nowej wersji programuTVN24
wideo 2/6
"Czyste powietrze". Ekspert o mankamentach nowej wersji programuTVN24

Większość domów nie zostanie ocieplona przed tym sezonem grzewczym - stwierdził na antenie TVN24 Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego, odnosząc się do słów premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu zachęcał, by Polacy postarali się ocieplić domy jeszcze przed obecnym sezonem i korzystali z przygotowanych w tym celu programów.

W tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zwrócił się z apelem, by Polacy "postarali się ocieplić swoje domy w miarę możliwości jeszcze przed tym sezonem grzewczym". Jak ocenił szef rządu, "to na pewno będzie trudna jesień, będzie trudna zima - Putin się o to postarał". Dodał, że "my się uniezależniliśmy od Rosji, ale niestety, wysokie ceny surowców dotykają także nas". Szef rządu zachęcał jednocześnie do skorzystania z termomodernizacji domów, wymiany źródeł ciepła w ramach programu "Czyste powietrze".

"Czyste powietrze". Ekspert o nowej wersji programu

- Większość domów nie zostanie ocieplona przed tym sezonem grzewczym. Natomiast, jak najbardziej, trzeba wpierać termomodernizację, efektywność energetyczną, bo w tym tkwi wielki potencjał. Gdyby kilka lat temu rząd zainwestował i pomógł Polakom termomodernizować domy, to dzisiaj polskie gospodarstwa nie zużywałyby 9-11 mln ton węgla, ale pięć ton lub mniej. I nie szukalibyśmy teraz desperacko na rynkach światowych tych kilku milionów brakujących ton węgla - powiedział na antenie TVN24 Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Zaznaczył jednak, że aby "zachęcać Polaków do termomodernizacji trzeba im pokazać realną ofertę". - Natomiast to, co zostało przedstawione, czyli tak zwane "Czyste powietrze plus", to jest zwykły zabieg marketingowy, który w najmniejszym stopniu nie poprawia sytuacji większość beneficjentów programu "Czyste powietrze". I nie będzie też skutecznie zachęcał do prowadzenia prac termomodernizacyjnych, bo w tym programie, najzwyczajniej w świecie, tych środków na termomodernizację brakuje, o czym mówią od dawna eksperci i wskazują na pilne, konieczne zmiany, które niestety wraz z "Czystym powietrzem plus" nie weszły w życie - wyjaśniał.

W piątek wystartował nowy komponent w programie antysmogowym "Czyste Powietrze", który zakłada prefinansowanie inwestycji w wymianę nieefektywnego źródła ciepła oraz termomodernizację domu jednorodzinnego. "Czyste Powietrze Plus" zakłada, że jeszcze przed rozpoczęciem faktycznego remontu będzie można otrzymać z wyprzedzeniem do 50 proc. maksymalnej kwoty dotacji.

Zdaniem eksperta zmiana w programie, zakładająca możliwość zaliczkowania inwestycji przed jej fizycznym wykonaniem w wysokości do 50 proc. całej dotacji i wypłaceniem reszty dotacji w ciągu 30 dni od zakończenia remontu, "jest bardzo niewielka".

- Z tej zmiany, tak realnie szacujemy, będzie mogło skorzystać mniej niż 20 proc. beneficjentów programu "Czyste powietrze". Pamiętajmy, że zmiana, którą ogłosił pan premier, pani minister Moskwa polega na tym, że to będzie zaliczka przelewana na konto firmy wykonującej na przykład ocieplenie. Natomiast, według naszych szacunków, 25-30 proc. beneficjentów robi ocieplenie we własnym zakresie. Ci ludzie nie będą mogli skorzystać z tej zaliczki - ocenił Guła.

- Ogromna większość beneficjentów, która korzysta z podstawowego wsparcia w programie "Czyste powietrze" zaliczki nie będzie mogła uzyskać. To jest taka powiedzmy, bardziej marketingowa odpowiedź na potrzebę, która jest realna, a mianowicie że wielu ludzi, którzy nie mają środków zgromadzonych - 50, 60, 70 tysięcy złotych, a to ogromna większość, nie może skorzystać z programu "Czyste powietrze". Program ma charakter refundacyjny, trzeba wydać te pieniądze, a później otrzymuje się zwrot - tłumaczył.

Znaczną część dotacji zjada inflacja

Andrzej Guła zwrócił uwagę na "fundamentalny problem" związany z programem. - On zupełnie nie został zaadresowany. W ostatnich latach obserwujemy bardzo dużą erozję dotacji, co jest związane z tym, że znaczną jej część zjada inflacja. Na rynku materiałów budowlanych, izolacyjnych, instalacyjnym obserwujemy ogromne wzrosty kosztów. Nieraz one sięgają stu procent. My obserwujemy dwukrotny wzrost cen materiałów izolacyjnych - mówił.

Podkreślał, że "dotacje i ceny w 'Czystym powietrzu' były ustalone w 2018 roku i od tego czasu nie zostały zmienione". - Eksperci, Polski Alarm Smogowy (..) wskazują na pilne urealnienie poziomów dotacji i cen w "Czystym powietrzu" do warunków panującej w Polsce inflacji. Tego również nie zrobiono w "Czystym powietrzu plus" - powiedział.

- Wczoraj dowiedzieliśmy się z "Rzeczpospolitej", że rząd wskazał, że to urealnienie nastąpi we wrześniu. Do września trzeba poczekać na urealnienie i poziomu cen i dotacji w "Czystym powietrzu". Cieszę się, że to w końcu nastąpi. Natomiast wskazuje, że "Czyste powietrze plus", które weszło w życie wczoraj, jest po prostu niedoróbką - stwierdził.

Jak wyjaśnił, "Czyste powietrze plus" "jest dotacją, w zależności od poziomu dochodowego, od 30 proc. do 90 proc. koszów inwestycyjnych". - Jednak progi dochodowe, które kwalifikują do "Czystego powietrza" również nie zostały urealnione. Miejmy świadomość, że poziom życia Polaków i dochody również są zjadane przez inflację. Tutaj była kolejna rekomendacja, również nieuwzględniona w "Czystym powietrzu plus", aby te progi dochodowe podnieść i aby one odzwierciedlały inflację - dodał.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji było w Danii, Finlandii i Niemczech, gdzie odnotowano wygrane drugiego stopnia. W Polsce padły 23 wygrane piątego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 3 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 3 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Tylko w marcu do Korei Północnej trafiło 165 tysięcy baryłek rosyjskiej ropy, wbrew restrykcjom Organizacji Narodów Zjednoczonych - poinformował John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W związku z tym Stany Zjednoczone wraz z partnerami przygotowują pakiet nowych sankcji.

Będą nowe sankcje wobec Rosji. Chodzi o handel z Kim Dzong Unem

Będą nowe sankcje wobec Rosji. Chodzi o handel z Kim Dzong Unem

Źródło:
PAP

W czwartek Onet poinformował, powołując się na swoje źródła, że trzech byłych członków zarządu Orlenu, których działalność jest teraz przedmiotem zainteresowania prokuratury, miało opuścić kraj i na efekty działań śledczych oczekują za granicą. Według doniesień portalu chwilę przed swoją dymisją domu w Turcji poszukiwał jeden z najbliższych współpracowników Daniela Obajtka Adam Burak. Sam zainteresowany w rozmowie z Wyborczą.biz zaprzeczył temu i przekazał, że "jest w granicach UE".

Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Zyski ze sprzedaży gazu z Azerbejdżanu do Unii Europejskiej może czerpać rosyjski gigant Łukoil - wynika z raportu organizacji pozarządowej Global Witness. To za sprawą posiadanych przez rosyjską spółkę udziałów w brytyjskiej spółce BP. W najbliższych latach Łukoil może na tym zarobić nawet 7 miliardów dolarów.

Rosyjski gigant zarobi miliardy na gazie sprzedawanym w Unii Europejskiej

Rosyjski gigant zarobi miliardy na gazie sprzedawanym w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 3 miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 2 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 2 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 2 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Jest nowy prezes stadniny w Janowie Podlaskim. Jak potwierdziło TVN24 informacje mediów został nim 69-letni Leszek Świętochowski. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jeszcze oficjalnie nie podał tej informacji.

Stadnina w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa

Stadnina w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", TVN24

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Polacy pokochali metodę zabezpieczania wszystkich swoich urządzeń i kont jednym hasłem - wynika za danych Biura Informacji Kredytowej. - Jedno hasło do wszystkiego obarczone jest wielkim ryzykiem naruszenia bezpieczeństwa informacji - ostrzega Andrzej Karpiński, szef bezpieczeństwa Grupy BIK.

Jedno hasło, wiele kont. Wciąż wielu Polaków nie zważa na zagrożenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Trwają prace Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nad podwyżką płacy minimalnej dla pracowników samorządowych. Po zmianach widełki będą wynosić od 4000 do 6200 zł. Nadal będą one zależne od kategorii.

Podwyżka wynagrodzenia dla samorządowców. Jest projekt

Podwyżka wynagrodzenia dla samorządowców. Jest projekt

Źródło:
PAP

TikTok i Universal Music Group zawarły porozumienie, na mocy którego piosenki artystów z Universal Music Group, w tym Olivii Rodrigo i Drake'a, mają powrócić na platformę. W styczniu Universal Music wycofał utwory swoich podopiecznych z tej platformy społecznościowej. Przedstawiciele największej wytwórni muzycznej świata powoływali się tutaj na spór dotyczący między innymi wykorzystania sztucznej inteligencji.

Utwory gwiazd największej amerykańskiej wytwórni muzycznej wracają na TikToka

Utwory gwiazd największej amerykańskiej wytwórni muzycznej wracają na TikToka

Źródło:
"The Guardian", BBC

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Zapowiedź programu Mieszkanie na start spowodowała wzmożony ruch u deweloperów. Jak podaje "Rzeczpospolita", powołując się na dane Otodom Analytics, średni wskaźnik dziennych rezerwacji mieszkań w połowie kwietnia poszybował do 140 mieszkań. Na początku roku wahał się jeszcze pomiędzy 90-100.

140 mieszkań dziennie. Polacy rezerwują nowe M na potęgę

140 mieszkań dziennie. Polacy rezerwują nowe M na potęgę

Źródło:
"Rzeczpospolita"