Coraz więcej chętnych na studia psychologiczne. "Rośnie dostępność, ale nie jakość kształcenia"

Źródło:
tvn24.pl
Odbyła się konferencja "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania" z udziałem między innymi szefowej MEN
Odbyła się konferencja "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania" z udziałem między innymi szefowej MENTVN24
wideo 2/4
Odbyła się konferencja "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania" z udziałem między innymi szefowej MENTVN24

Doświadczenia pandemiczne, większa świadomość zdrowia psychicznego, szansa na karierę w wielu dziedzinach - to wszystko czynniki sprawiające, że psychologia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Liczba studentów wzrosła w ostatnich latach o ponad 60 proc. Większość uczelni otrzymała jednak negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. A problemy nie kończą się wraz z uzyskaniem dyplomu.

Psychologia to od lat jeden z najpopularniejszych kierunków studiów, w 2024 r. chętniej wybierana była tylko informatyka.  Liczba studentów systematycznie rośnie - jeszcze w 2019 psychologię studiowało ponad 34 tys. osób w Polsce. Trzy lata później - już 56 tys. To wzrost o ponad 60 proc.

- Boom na psychologię jest ogromny. To zawsze były popularne studia, ale przez długi czas trudno było się na nie dostać - komentuje dr Julita Koszur, prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu i współautorka "Raportu o studiach psychologicznych w Polsce", przygotowanego przez UJ i SWPS. - Po reformie szkolnictwa wyższego przeprowadzonej przez ministra Gowina w 2019 r. zniknęły minima kadrowe i wiele uczelni zaczęło otwierać kierunki psychologiczne. Oferta znacznie się poszerzyła. Ta masowość niesie ze sobą ryzyko obniżenia jakości poziomu nauczania - dodaje naukowczyni.

Brakuje standardów

"Zawód psychologa jest uznawany za zawód zaufania publicznego, jednak nie istnieją standardy kształcenia na tym kierunku, analogiczne do standardów obowiązujących dla zawodów medycznych, architekta i nauczyciela" - czytamy w "Raporcie o studiach psychologicznych w Polsce". Wynika z niego, że ponad 40 proc. studentów kształciło się na uczelniach, które nie poddały się ewaluacji naukowej.

Z kolei Polska Komisja Akredytacyjna, która zapewnia zewnętrzny system kontroli jakości kształcenia na polskich uczelniach publicznych i niepublicznych, wydała negatywną opinię ponad 60 proc. uczelni, które chciały otworzyć kierunek psychologia (93 kierunki na 140). Mimo negatywnej opinii - niektóre z nich nadal prowadzą rekrutacje.

Eksperci zwracają uwagę, że brakuje konkretnych wytycznych dotyczących tego, czego w zasadzie powinni uczyć się studenci. Według zapowiedzi ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego ma się to zmienić. Minister Dariusz Wieczorek kilka miesięcy temu ogłosił, że powstał zespół, który ma za zadanie określić standardy kształcenia przyszłych psychologów.

Dariusz Wieczorek ministrem nauki i szkolnictwa wyższego
Dariusz Wieczorek ministrem nauki i szkolnictwa wyższegoTVN24

- W tej chwili największym problemem jest zbyt duża różnorodność form kształcenia i programów nauczania. Każdy uczy trochę inaczej i trochę czego innego - stwierdza dr Koszur. Dodaje, że trudności sprawia także ocena jakości kształcenia w różnych ośrodkach. - Analiza jakości kształcenia przez Polską Komisję Akredytacyjną jest żmudna, sporo jest w tym biurokracji, a papier wszystko przyjmie - podkreśla.

Dr Koszur dodaje, że nie jest zwolenniczką ujednolicania wszystkiego. Jej zdaniem uczelnie powinny zachować przynajmniej częściową swobodę układania programów nauczania, związanych np. z badaniami, które uczelnia prowadzi. - Jedną z ważniejszych kompetencji, jakie powinni posiadać przyszli psychologowie, jest gotowość do ciągłego szkolenia się i bycia na bieżąco z wynikami badań, analogicznie jak w przypadku lekarzy - tłumaczy.

Więcej mówimy o zdrowiu psychicznym

W 2023 r. na polskich uczelniach były 254 oferty studiów psychologicznych. Dla porównania - jeszcze w 2018 było ich 144. Zainteresowanie studiami na kierunku psychologia rośnie także w innych krajach europejskich. Z danych Eurostatu wynika, że od 2016 do 2021 r. we wszystkich krajach UE wzrósł odsetek osób studiujących psychologię wśród innych studentów.

Skąd taka popularność? Dr Koszur uważa, że to m.in. wpływ pandemii. - Zaczęło się więcej mówić o dobrostanie psychicznym. Ludzie docenili, że są specjaliści, którzy mogą pomóc poczuć się lepiej. Coraz odważniej mówi się o zdrowiu psychicznym, pójście do psychologa czy psychiatry nie jest już obciążone takim odium - wymienia.

- Kompetencje psychologiczne są dość uniwersalne, mogą być wykorzystywane w wielu zawodach. W wielu miejscach pracy przyda się budowanie relacji, prowadzenie rozmowy, udzielanie wsparcia, rozwiązywanie konfliktów, zrozumienie dla złożonych ludzkich motywacji - dodaje.

Podobnie widzi to dr Joanna Gutral, psycholożka. - Po psychologii otwiera się wiele ścieżek, praca z pacjentami to tylko jedna z nich. Można też pracować w marketingu czy PR. Do tego rośnie świadomość dobrostanu psychicznego i ludzie się tym interesują. Niestety rośnie dostępność, ale nie jakość kształcenia. 

CZYTAJ TAKŻE: Pół kandydata na jedno miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce studiować

Psycholog, psychoterapeuta, terapeuta - kim są

W tym miejscu warto uporządkować terminologię. Nazwy psychoterapeuta, terapeuta i psycholog w języku potocznym są używane zamiennie. Realnie oznaczają jednak trochę inne zawody i inne kwalifikacje, choć np. psycholog może być również psychoterapeutą (i odwrotnie). Psycholog to osoba po studiach psychologicznych. O ile nie skończy podyplomowej szkoły i nie uzyska uprawnień, nie może prowadzić terapii z pacjentami. Z kolei psychoterapeuta to osoba po dowolnych studiach, z ukończoną certyfikowaną szkołą psychoterapii, często w określonym nurcie. A terapeuta? To najbardziej ogólne określenie. Żeby prowadzić terapię, nie trzeba mieć ukończonego specjalistycznego kursu. Przed decyzją o rozpoczęciu pracy z daną osobą warto więc dopytać o jej kwalifikacje.

Zagrożone biznesy

Brakuje standardów nauczania, ale to niejedyny problem. Nie ma też regulacji dotyczących zawodu terapeuty. - W chwili obecnej można skończyć na przykład studia na architekturze i otworzyć gabinet terapeutyczny. To jest nieuregulowane - wskazywał Marcin Szafrański, rzecznik Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w programie "Polska i Świat".

Rzeczniczka Praw Dziecka: korzystanie z pomocy psychologa czy lekarza psychiatry to nie jest wstyd
Rzeczniczka Praw Dziecka: korzystanie z pomocy psychologa czy lekarza psychiatry to nie jest wstydTVN24

Pod koniec listopada powstał Parlamentarny Zespół ds. ustawowego uregulowania zawodu psychoterapeuty. Przewodniczy mu posłanka Marta Golbik (KO). - Do naszych propozycji udało nam się przekonać większość środowiska, choć podziały nadal są widoczne. Ustawa jest trudna, bo dotyczy różnych nurtów, obszarów i sposobów kształcenia. Niełatwo ująć to w jednolite ramy - mówi Golbik.

- W swoich branżach ludzie nie zawsze chcą regulacji. Mają ku temu różne powody. Części osób stan nieuregulowania jest na rękę, dzięki temu mogą prowadzić swoje biznesy: organizować szkolenia, wydawać certyfikacje - wymienia Golbik. Podkreśla, że prace zespołu zbliżają się ku końcowi.

Dr Joanna Gutral przyznaje, że są powody do ostrożnego optymizmu. Cieszy ją fakt, że prace nad regulacjami rozpoczęły się już na początku kadencji Sejmu. - Jest jednak kilka rzeczy, które niepokoją - stwierdza. - W krajach zachodnich podczas pracy nad regulacjami dotyczącymi zawodu psychologa podkreślano znaczenie stosowania metod o skuteczności udowodnionej naukowa. Parlamentarny Zespół zdaje się odchodzić od tego trendu. Dlaczego? Tego nie potrafię zrozumieć - stwierdza dr Gutral.

Dodaje, że ustawa o zawodzie terapeuty zmniejszy prawdopodobieństwo nadużyć, ale ich nie wyeliminuje.

- Mam nadzieję, że spowoduje większą przejrzystość. Kiedy potrzebujemy pomocy medycznej, możemy zdecydować, czy chcemy iść do lekarza, czy do znachora - mówi. - Od lekarza wymaga się wykształcenia bazowego medycznego. W jednej z propozycji ustaw o zawodzie psychoterapeuty nie ma zapisu o wykształceniu bazowym. W związku z tym psychoterapeutą będzie mógł zostać każdy chętny. To, moim zdaniem, błąd. Nie ma konsensusu w środowisku, zatem to Ministerstwo Zdrowia weźmie odpowiedzialność za te decyzje. Na braku regulacji cierpią pacjenci, którzy mogą trafić pod opiekę pseudospecjalistów. Uważam, że jeśli ktoś nie pomaga, to już szkodzi - stwierdza Gutral.

Może egzamin na psychologa?

W konsultacjach jest już przygotowana przez ministerstwo pracy ustawa o zawodzie psychologa. - Zdrowie psychiczne wymaga współpracy międzyresortowej. Od pewnego czasu mówimy o tym, że potrzebna jest jedna osoba albo komórka, która zajmie się koordynacją działań związanych z tym tematem - stwierdza posłanka Golbik.

Nie do końca zgadza się jednak z wizją ustandaryzowania ścieżki edukacyjnej. - Standardy kształcenia to skomplikowany temat - uważa. - W zawodzie psychoterapeuty najważniejsza jest praktyka, szkoły psychoterapii działają w wielu przypadkach fantastycznie, rzadko zdarzają się niesławne weekendowe szkolenia, po których ludzie mogą przyjmować pacjentów.

- Na jakość kształcenia składa się wiele rzeczy, jedną z nich jest powiązanie programów z badaniami i aktualną wiedzą naukową - podkreśla dr Koszur. - Przydałby się państwowy egzamin kończący studia, na wzór tego, jaki zdają na przykład lekarze. To pozwoliłoby ocenić, czy absolwent rzeczywiście jest gotowy do pracy z pacjentami.

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump zamierza ogłosić w środę "cła wzajemne", będące kulminacją jego planów handlowych. Choć nadal nie wiadomo, co będą zawierać, mogą zachwiać światowym handlem oraz wpłynąć na ceny.

To będzie kulminacja celnej rewolucji Trumpa

To będzie kulminacja celnej rewolucji Trumpa

Źródło:
PAP

- Amerykanie masowo grają na giełdzie, a wielu się zadłuża, by kupować akcje. Polityka administracji USA może jednak doprowadzić do zapaści na Wall Street. Zachowania Trumpa są nieobliczalne, a rynki kapitałowe są bardzo czułe na takie decyzje - powiedział rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną drugiego stopnia o wartości ponad 6 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 1 kwietnia 2025 roku.

Wielka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Wielka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od 2 kwietnia obywatele Polski objęci ruchem bezwizowym muszą posiadać elektroniczną autoryzację podróży (Electronic Travel Authorisation - ETA) w celu wjazdu do Wielkiej Brytanii. Opłata za ten cyfrowy dokument wynosi 10 funtów, a od 9 kwietnia wzrośnie do 16 funtów.

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. W jej efekcie sprzedaż wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem będzie zakazana.

Te produkty będą zakazane. Podpis prezydenta

Te produkty będą zakazane. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku firma KTM, austriacki producent motocykli, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Ale znalazł się inwestor, dzięki któremu będzie możliwe kontynuowanie produkcji. Pomoc nadeszła z Indii w postaci producenta pojazdów Bajaj, który wpłacił 100 milionów euro na dalszą działalność.

Jest ratunek dla legendarnej marki

Jest ratunek dla legendarnej marki

Źródło:
PAP

W marcu średnie ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów pozostawały bez zmian w niemal wszystkich metropoliach - wynika ze wstępnych danych przedstawionych w raporcie portalu RynekPierwotny.pl. Wyjątkiem była Warszawa, w której wzrost wyniósł 1 procent.

Ceny mieszkań od deweloperów. Jedno miasto wyjątkiem

Ceny mieszkań od deweloperów. Jedno miasto wyjątkiem

Źródło:
PAP

- Polska wynegocjowała nową umowę pomostową z wykonawcami elektrowni jądrowej - poinformował na briefingu premier Donald Tusk. Stwierdził, że umowa jest dla Polski "dużo bardziej korzystna".

Tusk: porozumieliśmy się z amerykańskimi partnerami 

Tusk: porozumieliśmy się z amerykańskimi partnerami 

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Nie chcemy odwetu, ale mamy plan dotyczący takich działań, jeśli będzie to konieczne – zadeklarowała we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu szefowa Komisji Europejskiej. Odniosła się w ten sposób do amerykańskich ceł na Unię Europejską.

Wojna na cła. "To będzie koszmar"

Wojna na cła. "To będzie koszmar"

Źródło:
PAP

W pewnym momencie Departament Wydajności Państwa (DOGE) zakończy swoją działalność - powiedział prezydent USA Donald Trump. Zwrócił uwagę, że według obecnych ustaleń Elon Musk ma pełnić funkcję specjalnego pracownika rządowego przez 130 dni.

Trump zabrał głos w sprawie przyszłości Muska

Trump zabrał głos w sprawie przyszłości Muska

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych liczonego według metodologii unijnej wyniosła na koniec 2024 roku 55,6 procent PKB - poinformowało Ministerstwo Finansów. W kwotach nominalnych to rekordowe ponad dwa biliony złotych. "Sfera fiskalna pozostaje daleko od równowagi" - napisali we wtorek analitycy banku PKO BP.

Dwa biliony złotych pod kreską

Dwa biliony złotych pod kreską

Źródło:
PAP

Francuska sieć hoteli Accor ostrzegła, że liczba rezerwacji noclegów w USA na lato spadła w przypadku Europejczyków o 25 procent. Według Bloomberga powodem jest kontrowersyjna polityka Donalda Trumpa, przez którą turyści wybierają Kanadę, Egipt lub kraje Ameryki Południowej.

Duży spadek rezerwacji. "Omijają USA"

Duży spadek rezerwacji. "Omijają USA"

Źródło:
Bloomberg

Włoskie media donoszą o ślubie Jeffa Bezosa i Lauren Sanchez, który ma się odbyć w Wenecji i potrwać trzy dni. Pomysł hucznego ślubu miliardera w tym słynnym miejscu spotkał się z głosami niezadowolenia, jednak burmistrz miasta uspokaja i zapewnia, że władze współpracują z organizatorami wydarzenia.

Jeff Bezos ma wziąć ślub w Wenecji, burmistrz miasta uspokaja

Jeff Bezos ma wziąć ślub w Wenecji, burmistrz miasta uspokaja

Źródło:
CNN, The Guardian, USA Today, The Independent

Rozmowa o pracę, wyprawa w tropiki czy wspieranie rozwodzącej się przyjaciółki - to, jak się okazuje, dopuszczalne aktywności na zwolnieniu lekarskim według sądów - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Co wolno choremu na L4

Co wolno choremu na L4

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ponad 80 tysięcy pracowników federalnych instytucji zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych drży o swoje miejsca pracy. Niektóre osoby zatrudnione w Agencji do spraw Żywności i Leków (FDA) otrzymały polecenie spakowania się i przygotowania na możliwość, że już nie wrócą do swoich zadań - podała agencja AP.

Tysiące pracowników zagrożonych zwolnieniami

Tysiące pracowników zagrożonych zwolnieniami

Źródło:
PAP

Od wtorku refundowanych jest dwadzieścia dziewięć nowych leków. Między innymi na nadciśnienie tętnicze czy leki stosowane w chorobach rzadkich czy terapiach onkologicznych. Jednocześnie "Gazeta Wyborcza" we wtorkowym wydaniu napisała, że na kwietniowej liście leków refundowanych zabrakło prawie 90 tańszych zamienników, które uzyskały pozytywną opinię Komisji Ekonomicznej.

Zmiany na liście leków refundowanych

Zmiany na liście leków refundowanych

Źródło:
PAP

Władze stolicy Włoch ruszyły w poniedziałek z kampanią "Szanuj Rzym". Skierowana jest do mieszkańców i turystów, a jej przekaz brzmi: kto kocha Rzym, nie rani go, nie obraża, nie przyczynia się do jego degradacji. Władze chcą w ten sposób zwrócić uwagę na trzy zabronione w Rzymie zachowania, które wciąż regularnie się zdarzają.

Trzy zabronione zachowania, władze Rzymu ostrzegają

Trzy zabronione zachowania, władze Rzymu ostrzegają

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kanadyjskie sklepy rezygnują z zamawiania amerykańskich towarów, na popularności zyskuje jednocześnie akcja "Kupuj kanadyjskie" - informuje Reuters. Ma to związek z wcześniejszymi deklaracjami prezydenta Donalda Trumpa dotyczącymi przyłączenia północnego sąsiada do USA oraz cłami na produkty importowane z Kanady.

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Źródło:
Reuters

Czy Wielkanoc 2025 będzie droższa niż ubiegłoroczna? Eksperci zwracają uwagę, że więcej - i to znacznie - trzeba będzie zapłacić za masło czy jaja. Podrożały także pieczywo i wędliny. Tańsze natomiast mogą być ziemniaki, czy mąka.

Skok nawet o 30 procent. Co podrożało, co potaniało

Skok nawet o 30 procent. Co podrożało, co potaniało

Źródło:
tvn24.pl

Jens Stoltenberg, były szef NATO, ostrzegł, że cła zapowiadane przez Donalda Trumpa i wojna handlowa mogą doprowadzić do powtórki z Wielkiego Kryzysu. - Tego typu historyczne porównania przypominają nam, o co toczy się gra i że zmierzamy w kierunku zupełnie nowego porządku świata - stwierdził w wywiadzie dla norweskiego Aftenposten.

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Źródło:
PAP

Siedemnaście samochodów marki Tesla spłonęło w salonie tej firmy w Rzymie w pożarze, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek - podała agencja Ansa. Śledczy nie wykluczają podpalenia.

Duży pożar w salonie Tesli

Duży pożar w salonie Tesli

Źródło:
PAP

Audyty i kontrole wykazały, że działania zarządcze prowadzone od stycznia 2016 do lutego 2024 roku miały wygenerować miliardowe straty - poinformował w poniedziałek Orlen. Koncern przekazał, że w związku z tym skierowano kolejne zawiadomienia do prokuratury.

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

Źródło:
PAP

Wynagrodzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego wzrosło w 2024 roku o 4,1 procent do poziomu niemal 1,4 miliona złotych - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej banku centralnego.

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Źródło:
PAP

Eksperci z Goldman Sachs zredukowali prognozę docelowego poziomu indeksu giełdowego S&P 500 na koniec roku do 5700 punktów z wcześniejszych 6200 punktów, wskazując na pogarszające się perspektywy wzrostu gospodarczego w USA oraz zwiększone ryzyko recesji.

Tąpnięcie w prognozach. Wielki bank zmienia zdanie

Tąpnięcie w prognozach. Wielki bank zmienia zdanie

Źródło:
PAP