Miliardy na elektryczną motoryzację. Ambitne plany polskiego rządu

Z kraju

Premier Morawiecki o rozwoju elektromobilności w transporcie publicznymtvn24
wideo 2/4

Na rozwój elektromobilności i czystego transportu Polska przeznaczy w najbliższych 10 latach ponad 3 miliardy euro - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Nasz kraj wraz z Bankiem Światowym zapowiedział powołanie specjalnego funduszu e-mobilności.

Wskazał między innymi na Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce i Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który rozpocznie funkcjonowanie z początkiem 2019 roku. - Uruchamiamy szereg programów rozwojowych, badawczych, które się przyczynią do wzrostu innowacyjności i poprawy jakości powietrza, w szczególności w obszarze transportu publicznego - powiedział premier. - Rozwijamy również infrastrukturę ładowania samochodów i autobusów elektrycznych - powiedział.

Poinformował też, że Polska z Bankiem Światowym powołuje fundusz elektromobilności w Funduszu Powierniczym Mobilności i Logistyki.

Sieć punktów ładowania aut elektrycznych

Zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego w ciągu najbliższych dwóch lat - do 2021 roku - w Polsce powstanie sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych, pozwalająca na swobodne poruszanie się autem elektrycznym po kraju.

- Praktycznie - myślę, że już w 2020 roku (kierowca - red.) będzie mógł się poruszać. Niektóre trasy główne są już do tego przystosowywane - dodał minister, wymieniając stworzenie sieci punktów ładowania wśród priorytetów i podstaw rozwoju polskiej elektromobilności. - Mogę obiecać, że w 2021 roku zostaną stworzone warunki ku temu, żebyśmy mogli to zadanie wykonać. W tej sprawie prowadzimy już konkretne rozmowy, żeby tak się stało - mówił Tchórzewski podczas jednej z dyskusji towarzyszących szczytowi klimatycznemu.

Zmiany w transporcie

Wiceminister środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że bez zmian w transporcie nie da się zrealizować postanowień Porozumienia paryskiego.

- Transport jest bardzo ważnym elementem w skutecznym wdrożeniu porozumienia z Paryża - powiedział Kurtyka podczas wtorkowej debaty na temat elektromobilności, organizowanej podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Jak dodał, bez tego nie da się osiągnąć celów porozumienia. - Musimy działać, musimy działać teraz - podkreślił.

W realizacji zmian w transporcie ma pomóc deklaracja przygotowana przez Wielką Brytanię i Polskę. To jedna z głównych propozycji naszego kraju na COP24.

Jak mówił Kurtyka, przystąpiło do niej już kilkadziesiąt krajów, między innymi Austria, Chiny, Dania, Finlandia, Grecja, Niemcy, Francja, Meksyk, Hiszpania. Deklarację poparło wiele organizacji pozarządowych i instytucji z ponad 30 krajów oraz firm.

Polsko-brytyjska deklaracja

Polsko-brytyjska deklaracja Driving Change Together - Katowice Partnership for Electromobility zakłada powstawanie sieci partnerstw między władzami miast, regionów i państw, a także organizacji pozarządowych, których celem jest między innymi wymiana doświadczeń ws. elektromobilności.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podkreślił, że polsko-brytyjska inicjatywa dotycząca promocji elektromobilności wpisuje się w realizację Porozumienia paryskiego. - Taka inicjatywa jest nam potrzebna - powiedział. Guterres zwrócił uwagę, że transport odpowiada obecnie za około jedną trzecią globalnej emisji CO2. Dodał, że już dziś na świecie jeździ około 1 miliarda samochodów, a w 2040 roku będzie ich dwa razy więcej.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: