Cięcie wynagrodzeń w rękach prezydenta. "Uprzejma prośba" do Andrzeja Dudy

Z kraju

Ile zarabiają posłowie w Niemczech i we Włoszech?TVN24 BiS
wideo 2/2

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński skierował do prezydenta Andrzeja Dudy pismo, w którym wnioskuje o obniżenie o 20 procent pensji członkom Prezydium Sejmu - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jak dodał, prezydent nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

O tym, że marszałek Kuchciński wystąpi do prezydenta o obniżenie pensji członkom Prezydium Sejmu, poinformował w piątek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Tyszka tłumaczył, że taki tok postępowania wynika z ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która stanowi, że "szczegółowe zasady wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (...) ustala prezydent w drodze rozporządzenia".

Łapiński poinformował w radiowej Trójce, że w piątek pismo marszałka Sejmu w tej sprawie wpłynęło do prezydenta.

- Wczoraj wpłynęło takie pismo od marszałka Kuchcińskiego do prezydenta z uprzejmą prośbą, solidarną prośbą wszystkich członków Prezydium (Sejmu) o zmianę stosownego rozporządzenia, bo wynagrodzenie członków Prezydium jest regulowane rozporządzeniem, o zmniejszenie tych uposażeń o 20 procent - powiedział rzecznik prezydenta.

Informację potwierdził także marszałek Sejmu Marek Kuchciński. "Wystąpiłem o obniżenie pensji Prezydium Sejmu do Prezydenta RP, który zgodnie z ustawą ustala zasady wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe" - napisał w sobotę na Twitterze.

Na razie bez decyzji

Jak wyjaśnił Krzysztof Łapiński, prezydent nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. - Jaka będzie decyzja prezydenta, zobaczymy. Ale jeśli ktoś uprzejmie prosi o spełnienie jego prośby, to nie wiem, czy prezydent będzie miał coś naprzeciw - zaznaczył.

W czwartek wieczorem Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc.

Zgodnie z ustawą uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Autor: //dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Prezydenta RP | Jakub Szymczuk