Złoże bursztynu na terenie przekopu Mierzei Wiślanej. Wiceminister podał szacowaną ilość

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Wiceminister o złożu bursztynu na terenie przekopu Mierzei Wiślanej
Wiceminister o złożu bursztynu na terenie przekopu Mierzei WiślanejTVN24
wideo 2/4
TVN24Wiceminister o złożu bursztynu na terenie przekopu Mierzei Wiślanej

Według sporządzonej dokumentacji geologicznej na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się złoże bursztynu, którego ilość szacuje się na 6,9 ton - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Jak zapewnił, rząd zamierza "przypilnować tego złoża".

Wiceminister aktywów państwowych odpowiadał na pytania posłów Lewicy, którzy chcieli wiedzieć, ile bursztynu znajduje się na terenie przekopu, kto wydobywa i komu sprzedaje tę kopalinę. - Należy podkreślić, że cena bursztynu jest kilkukrotnie wyższa od ceny srebra i może wynosić nawet 20 tysięcy złotych za kilogram - mówił poseł Marek Rutka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Złoże bursztynu na terenie przekopu Mierzei

Małecki przyznał, że obecnie ani Wyższy Urząd Górniczy, ani Okręgowy Urząd Górniczy w Gdańsku nie sprawują kontroli nad złożem bursztynu znajdującym się, wedle dokumentacji geologicznej, w Kątach Rybackich na terenie przekopu Mierzei Wiślanej. Wiceminister powiedział, że prace na przekopie mierzei wciąż odbywają się nad złożem kopaliny. - A więc nie ma mowy o eksploatacji złoża - podkreślił.

Maciej Małecki dodał, że jak dotąd nikt nie wystąpił do ministerstwa środowiska o wydanie koncesji na wydobycie bursztynu. Przypomniał, że o koncesję może ubiegać się inwestor, którym w przypadku przekopu mierzei jest dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

- Do czasu ewentualnego wydania koncesji Okręgowy Urząd Górniczy w Gdańsku nie sprawuje kontroli nad przedmiotową inwestycją - poinformował wiceminister. Małecki przyznał jednocześnie, że ta instytucja otrzymała dokumentację geologiczną przekopu mierzei, w której zawarta jest informacja o wielkości potencjalnego złoża bursztynu.

Odpowiadając na pytania posłów Lewicy, Małecki zapewnił, że rząd zamierza "przypilnować tego złoża". - Poprosiłem zarówno w rozmowie telefonicznej, jak i formie pisemnej prezesa Wyższego Urzędu Górniczego o zajęcie się tą sprawą, o dopilnowanie tego problemu. To jest rzecz ważna i na pewno będziemy chcieli przypilnować tego złoża - podkreślił.

Według udzielonej w czwartej w Sejmie informacji zaawansowanie prac na terenie przekopu Mierzei Wiślanej wynosi obecnie 50 procent. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma się zakończyć w 2022 roku.

PAP/Małgorzata Latos, Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości