Bon turystyczny to kolejna niesprawiedliwa pomoc, kierowana tylko i wyłącznie do jednej grupy społecznej, którą uważamy za kiełbasę wyboczą - powiedziała w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej Alina Dybaś-Grabowska.
Od 1 sierpnia rodzice mogą już aktywować bon turystyczny 500 plus. - Turystyczny bon to dla mocno poobijanej branży niestety suplement diety albo, można bardziej obrazowo powiedzieć, plaster na złamanie otwarte - mówiła prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej Alina Dybaś-Grabowska.
"Kolejna niesprawiedliwa pomoc"
Zaznaczyła, że bon obejmuje ograniczoną liczbę osób, zarówno wczasowiczów, jak i firm turystycznych.
- W chwili obecnej bon jest do realizacji na terenie ośrodków znajdujących się w Polsce, ośrodków wczasowych przyjmujących dzieci oraz koloniach i obozach - tłumaczyła.
Podkreśliła, że "turystyka to nie jest tylko Polska, turystyka to nie tylko kolonie i obozy".
- Wiele firm przygotowujących turystykę zagraniczną lub senioralną w chwili obecnej jest poszkodowanych. Patrząc na całą sytuację, możemy powiedzieć jedno. Jest to z pewnością drobna, zaznaczam drobna, pomoc dla obiektów hotelowych na terenie Polski. Jest ona natomiast na tyle mocno rozłożona w czasie, że tak naprawdę niewiele wniesie. Zarówno obiekty hotelowe, jak i kolonie oraz obozy potrzebują pomocy teraz - powiedziała.
Alina Dybaś-Grabowska zwróciła uwagę, że pomocą nie są objęci organizatorzy turystyki zagranicznej.
- Oni również odprowadzają podatki w Polsce i również zatrudniają pracowników w kraju, i płacą tutaj (składki) ZUS, i wszystkie rzeczy, które są wymagane, a nie są w stanie z tej pomocy w żaden sposób skorzystać - mówiła.
- To kolejna niesprawiedliwa pomoc, kierowana tylko i wyłącznie do jednej grupy społecznej, którą uważamy za kiełbasę wyboczą przed wyborami prezydenckimi - stwierdziła.
Wcześniej, przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, szczegóły bonu turystycznego przedstawiał ubiegający się wówczas o reelekcję Andrzej Duda.
Pozew
Alina Dybaś-Grabowska odniosła się też do pozwu zbiorowego przeciwko Skarbowi Państwa, którego złożenie zapowiadała organizacja. - Uważamy, że lockdown (zamknięcie gopodarki) był przeprowadzony w sposób kompletnie niekonstytucyjny - powiedziała.
Według niej "wystarczyło użyć środków prawnych, jakie mamy, czyli wprowadzić stan wyjątkowy (..), który gwarantuje konstytucja".
- Wtedy automatycznie wiemy o trzech rzeczach: po pierwsze, jak długo będzie trwało zamknięcie, bo jest to konstytucyjnie ustalone, po drugie, dostajemy natychmiast, z automatu odszkodowanie za stracone miesiące i po trzecie nie ma sytuacji, która miała miejsce i nadal ma miejsce, czyli straszenie - mówiła.
- Dla nas największym problemem po zamknięciu było to, że do tej pory minister Szumowski mówi cały czas o drugiej, trzeciej, czwartej, o piętnastej fali zaraz zaczniemy mówić - dodała.
Polska turystyka się odradza?
Na uwagę, że polskie miejscowości turystyczne są coraz bardziej tłumnie odwiedzane przez turystów odpowiedziała, że w tym roku nie wszyscy zdecydują się wakacyjny wypoczynek.
- Co roku wyjeżdża około 3,5 miliona osób na wakacje. Te 3,5 miliona osób w tym roku nie wyjedzie, Polska jest wbrew pozorom trochę za mała, żeby te wszystkie osoby pomieścić. Po drugie wiele osób rezygnuje z jakichkolwiek wyjazdów i czeka na rok 2021, żeby pojechać za granicę na swoje wymarzone wakacje - mówiła.
Zdaniem przedstawicielki branży, co prawda polska turystyka zaczyna się odradzać, ale jedynie lokalnie, najczęściej w nadmorskich miejscowościach.
Bon turystyczny
Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie 18 lipca. Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy.
Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon w wysokości 500 zł.
Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.
Bon turystyczny można wykorzystać na terenie Polski, jednak nie we wszystkich przedsiębiorstwach. Rejestracja firm w programie Polski Bon Turystyczny wystartowała w ubiegłą sobotę. Na listę mogą się wpisać przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które realizują usługi hotelarskie lub organizują imprezy turystyczne na terytorium Polski.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock