TVN24 Biznes | Z kraju

Ruszył bon turystyczny. "Żadnych papierowych wniosków, żadnych wizyt w urzędzie"

TVN24 Biznes | Z kraju

Aktualizacja:
Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Od dziś można korzystać z bonu turystycznego
Od dziś można korzystać z bonu turystycznegoTVN24
wideo 2/4
TVN24Od dziś można korzystać z bonu turystycznego

Rodzice mogą już aktywować bon turystyczny 500 plus. Trzeba to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Nie potrzeba żadnych papierowych wniosków, żadnych wizyt w urzędzie - tłumaczy prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Bon turystyczny 500 plus jest na PUE ZUS. "Jeśli jesteś osobą uprawnioną, zaloguj się na swój profil na PUE ZUS. Wybierz z górnego menu zakładkę 'Ogólny' i przejdź do zakładki 'Polski Bon Turystyczny', a następnie 'Mój bon'" - wyjaśniała wcześniej Polska Organizacja Turystyczna. Profil na PUE ZUS można założyć przez bankowość elektroniczną, przez profil zaufany, przy użyciu podpisu kwalifikowanego bądź podczas wizyty w placówce ZUS.

Podczas aktywowania bonu zostaniemy poproszeni o aktualny e-mail i numer telefonu komórkowego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Nie potrzeba żadnych papierowych wniosków"

- Realizacja bonu turystycznego odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, założenie profilu na Platformie jest proste i zajmuje zaledwie kilka minut - powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska.  Dodała też, że liczba osób, które rejestrują się na PUE ZUS, z dnia na dzień bardzo szybko rośnie.

Uścińska oceniła, że przygotowanie i realizacja programu Polski Bon Turystyczny to ogromny postęp technologiczny. - Cały proces aplikacji załatwiany jest całkowicie elektroniczne, nie potrzeba żadnych papierowych wniosków, żadnych wizyt w urzędzie - wskazała.

ZUS zorganizował specjalną infolinię dotyczącą bonu turystycznego – pod numerem 22 11 22 111, która działa przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Pytania drogą mailową można natomiast kierować na adres: bon@zus.pl. 

Bon turystyczny 500 plus

Rodzice mają otrzymać bon w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. W wiadomości otrzymamy także 16-znakowy (cyfry i litery) numer, który - jak wyjaśniono - trzeba podać recepcjoniście podczas dokonywania płatności.

"Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które płatność zostanie dokonana za pomocą bonu, mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon" - wskazała POT.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Bon turystyczny można wykorzystać na terenie Polski, jednak nie we wszystkich przedsiębiorstwach. Rejestracja firm w programie Polski Bon Turystyczny wystartowała w ubiegłą sobotę. Na listę mogą się wpisać przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które realizują usługi hotelarskie lub organizują imprezy turystyczne na terytorium Polski.

Polska Organizacja Turystyczna w czwartek informowała, że do tej pory do programu zgłosiło się 5891 przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego, którzy przyjmują płatności bonem turystycznym.

Pierwsza lista, na której będzie można sprawdzić, gdzie wykorzystamy nowe świadczenie, ma zostać opublikowana 1 sierpnia.

Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. POT wskazała, że bonem będzie można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu na dziecko niepełnosprawne.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości