Polska z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Negatywne skutki pracy zdalnej
Negatywne skutki pracy zdalnejTVN24
wideo 2/5
TVN24Negatywne skutki pracy zdalnej

Stopa bezrobocia w styczniu, po dostosowaniu sezonowym, wyniosła w Polsce 3,1 procent wobec 3,2 procent w grudniu 2020 roku - podał Eurostat. To najniższy poziom bezrobocia w całej Unii Europejskiej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Liczba bezrobotnych w styczniu wyniosła w Polsce 531 tys. wobec 542 tys. w grudniu - podał europejski urząd statystyczny.

Stopa bezrobocia w strefie euro w styczniu 2021 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 8,1 proc., wobec 8,1 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 8,3 proc. - podał Eurostat.

Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 7,3 proc., wobec 7,3 proc. w poprzednim miesiącu. 

Bezrobocie w UEPAP

W pogoni za liderem

"Z Eurostatu płyną do nas najświeższe, jeszcze nieobrobione graficznie, dane za styczeń 2021, którymi chciałbym się z Państwem podzielić jako pierwszy" - napisał na Facebooku szef rządu, odnosząc się do stopy bezrobocia w Unii Europejskiej.

"Kilka miesięcy temu, gdy znajdowaliśmy się na drugiej/trzeciej pozycji mówiłem, że chcemy ścigać liderów - Czechów. I właśnie ich przegoniliśmy" - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę, że przez ostatnie kilkanaście lat "przeszliśmy bardzo długą drogę - z lidera negatywnych wskaźników do prymusa słupków". "Polska ma aktualnie NAJNIŻSZE bezrobocie w całej UE - wynosi ono 3,1 proc.!" - podkreślił.

Zdaniem premiera krajowe tarcze są skuteczne. "Ciągle wypracowujemy nowe rozwiązania, i za chwilę startują nasze programy - Krajowego Planu Odbudowy oraz Nowego Ładu! Wspólnie walczymy z całych sił z kryzysem!" - zaznaczył.

"BUM! W 19 lat Polska przeszła drogę od najwyższej do najniższej stopy bezrobocia w UE. W styczniu 2021 zharmonizowana stopa bezrobocia wyniosła 3,1 proc., w styczniu 2002 była równa 19,4 proc." - napisali w czwartek na Twitterze PKO Research ekonomiści banku.

Szacunkowe dane ministerstwa

W czwartek ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podało szacowaną stopę bezrobocia rejestrowanego w lutym. Wyniosła ona 6,6 proc., to o 0,1 pkt proc. więcej niż w styczniu. Rok do roku wzrost wyniósł 1,1 pkt proc.

"W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11 proc." - wskazało MRPiT. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w wielkopolskim (4 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,7 proc.).

Jak podało MRPiT, liczba bezrobotnych w końcu lutego br. wyniosła 1 mln 100,6 tys. osób bezrobotnych i - w porównaniu do końca stycznia br. wzrosła o 10,2 tys. osób, czyli o 0,9 proc. - Wzrost osób bezrobotnych w lutym br. był 4-krotnie mniejszy niż w styczniu br. - wskazała cytowana w czwartkowym komunikacie resortu wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Dodała, że w lutym liczba bezrobotnych zwiększyła się o nieco ponad 10 tys. osób, podczas gdy w styczniu wzrost wyniósł prawie 44 tys. - Zarówno w styczniu jak i w lutym zwiększyła się liczba miejsc aktywizacji zawodowej. W obu miesiącach przekraczała ona 100 tysięcy, czyli była o ok. 20 tys. wyższa niż w listopadzie, czy grudniu ubiegłego roku - zaznaczyła Michałek.

Sytuacja lepsza niż podczas ostatniego kryzysu

Według resortu, w obliczu obecnych trudności, w jakich funkcjonuje gospodarka w związku z pandemią, sytuacja na rynku pracy jest wciąż lepsza niż w czasie ostatniego kryzysu. Podano, że w rejestrach urzędów pracy pozostaje 2-krotnie niższa liczba bezrobotnych, a notowane sezonowe wzrosty są zdecydowanie słabsze.

Zwrócono uwagę, że wprawdzie od 2017 r. w lutym notowane były spadki poziomu rejestrowanego bezrobocia, ale w latach wcześniejszych zwykle luty był miesiącem, w którym liczba bezrobotnych rosła, co związane jest z sezonowością wykonywania niektórych prac. "Wówczas wzrost notowany był nie tylko w lutym, ale nawet w marcu" - dodano.

MRPiT zwróciło uwagę, że w okresie, gdy rynek pracy odczuwał skutki ostatniego kryzysu gospodarczego, wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych był kilkukrotnie wyższy niż w bieżącym roku. "W lutym 2009 r. poziom osób bezrobotnych wzrósł o ponad 84 tysiące osób, a w lutym w latach 2010-2013 wzrost wynosił średnio ponad 45 tys. osób" - przypomniało MRPiT.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości