Trzy lata od rewolucji w handlu. "Szansa na odrobienie strat"

Źródło:
TVN24 Biznes
Gospodarka. Prezes Kazar o sytuacji handlu
Gospodarka. Prezes Kazar o sytuacji handluTVN24
wideo 2/10
Gospodarka. Prezes Kazar o sytuacji handluTVN24

W poniedziałek mijają trzy lata od wejścia w życie zakazu handlu w niedziele. Przepisy nadal budzą kontrowersje. "Ustawa zaburza rynek i wolną konkurencję" - oceniła Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Rozwiązania chwali z kolei Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu. "Ograniczenie handlu w niedziele służy mniejszym placówkom handlowym" - powiedział.

Ustawa, która wprowadziła ograniczenia w niedzielnym handlu, obowiązuje od 1 marca 2018 roku.

"Daje szanse na odrobienie strat"

Zdaniem wiceprezesa Polskiej Izby Handlu Macieja Ptaszyńskiego wprowadzona trzy lata temu zmiana przepisów "służy mniejszym placówkom handlowym, zwłaszcza tym do 100 metrów kwadratowych, które mogą prowadzić działalność w niedziele, korzystając z wyłączenia polegającego na prowadzeniu w tym dni działalności przez właściciela, który staje za ladą".

Jak zauważył, "w placówkach tych średnia wartość sprzedaży na sklep w niedziele jest wyższa niż w pozostałe dni tygodnia".

W ocenie Ptaszyńskiego ograniczenia w niedzielnym handlu to dodatkowe wsparcie dla mniejszych placówek, które przynajmniej częściowo łagodzi negatywne skutki epidemii COVID-19. "W obecnym kryzysie, kiedy liczne małe sklepy się zamykają, możliwość ich otwarcia w niedzielę przez właściciela daje polskim przedsiębiorcom szanse na odrobienie strat" - zauważył.

Wiceprezes PIH zwrócił uwagę, że liczba sklepów w Polsce spada, "a najszybciej ubywa właśnie małych, niezależnych placówek". Jak podał, według danych Nielsena od stycznia do czerwca 2020 roku zamknęło się ponad 1,2 tys. małych sklepów spożywczych, jednocześnie przybyło 128 dyskontów.

Zgoła odmienne stanowisko prezentuje, skupiająca większe sieci handlowe, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, która od początku krytykowała przepisy. "POHiD od samego początku był przeciwny wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele. Rozwiązanie to nie przyniosło korzyści małym sklepom, które w zamierzeniu ustawodawcy miały być beneficjentami zakazu. Uważamy, że w dobie pandemii, kryzysu gospodarczego i rekordowej inflacji zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony" - przekonuje Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

Juszkiewicz wskazała, że zakaz handlu w niedziele spowodował spadki obrotów wielu firm handlu detalicznego i przełożył się na zróżnicowanie kondycji ekonomicznej firm w poszczególnych formatach. "Wymusił też na konsumentach zmianę zwyczajów zakupowych. W wyniku wprowadzenia zakazu wykluczone zostały z rynku pracy grupy osób dotychczas zatrudnionych w niedzielnym handlu, m.in. studenci. Zakaz handlu wpłynął również na zwiększoną popularność kanału e-commerce kosztem tradycyjnych sklepów" - wyjaśniła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zakaz handlu w niedziele do zmiany?

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji liczy na zmianę przepisów. "POHiD opowiada się za całkowitym zniesieniem zakazu handlu w niedziele i wprowadzeniem dwóch niedziel wolnych od pracy w miesiącu" - podkreśliła Juszkiewicz.

Prezes POHiD ma jednak świadomość, że taki scenariusz może być trudny do zrealizowania. Dlatego - jak przyznała Renata Juszkiewicz - "nawet czasowe zniesienie zakazu, w okresie pandemii i 60 dni od jej zakończenia, byłoby dobrym rozwiązaniem, gdyż pozwoliłoby firmom na częściowe odrobienie strat ponoszonych w związku z ograniczeniami obowiązującymi w handlu między innymi limitami klientów".

Zmian nie oczekuje natomiast Polska Izba Handlu. "Dla małych przedsiębiorców każda ewentualna, nawet tymczasowa zmiana regulacji dotyczących handlu w niedziele byłaby ogromnym wyzwaniem organizacyjnym i finansowym zwłaszcza w okresie pandemii" - zaznaczył Maciej Ptaszyński.

"Zagraniczne dyskonty podejmują działania by przekierować ruch klientów np. na soboty dzięki wartej setki milionów złotych reklamie i promocjom. Mali przedsiębiorcy nie mają takich narzędzi" - ocenił. Ponadto zdaniem Ptaszyńskiego "konsumenci przyzwyczaili się do funkcjonowania w niedziele mniejszych znajdujących się po sąsiedzku placówek handlowych".

Zgodnie z przepisami najbliższa niedziela handlowa wypada 28 marca.

Handel w niedziele i święta w 2021 rokuPAP/Maciej Zieliński

Liczne wyłączenia

Zakaz handlu od momentu wprowadzenia przepisów nie dotyczy tych sklepów, w których za ladą staną ich właściciele.

Ograniczenie nie obowiązuje też m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z: pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz w placówkach pocztowych.

Renata Juszkiewicz wskazała, że coraz więcej sklepów prowadzi sprzedaż w niedziele na zasadzie wyłączeń w ustawie o zakazie handlu w niedziele i święta.

W ostatnich dniach branżowy portal wiadomoscihandlowe.pl podał informację o tym, że sieć Lewiatan podpisała umowę z firmą Pointpack, która zajmuje się rozwijaniem usług nadania i odbioru przesyłek kurierskich w sieciach handlowych. Wcześniej firma Pointpack nawiązała współpracę m.in. ze spółką Żabka Polska.

"Poszerzenie oferty handlowej o usługi odbierania i nadawanie przesyłek, to odpowiedź na potrzeby konsumentów i rozwoju rynku. Dlatego w połowie ubiegłego roku w wybranych sklepach sieci Lewiatan uruchomiliśmy usługę kurierską 'Moja Paczka'. Co spotkało się z dobrym przyjęciem klientów. Teraz ją rozwijamy we współpracy z operatorem logistycznym DHL Parcel. Wkrótce usługa zostanie poszerzona o oferty kolejnych operatorów kurierskich" - zapowiedział Adam Imielski, kierownik działu promocji i wizerunku· ‎Lewiatan Holding S.A.

Pytany o to, czy na mocy podpisanej umowy sklepy Lewiatan będą otwarte także w niedziele objęte zakazem handlu, Imielski przypomniał, że niektóre sklepy sieci "tak jak w poprzednich latach są i mogą być otwarte w niedzielę, na tej samej zasadzie co sklepy rodzinne czy osiedlowe". "Decyzję o otwarciu sklepu podejmuje franczyzobiorca, a informacje o godzinach pracy są dostępne w poszczególnych placówkach" - dodał.

Pierwszy sklep franczyzowy w październiku ubiegłego roku uruchomiła także Biedronka. "Na koniec 2020 roku sieć Biedronka liczyła 3115 sklepów. Spośród nich w ramach sieci funkcjonuje obecnie dokładnie jeden sklep franczyzowy, w Dobrzycy" - zwrócił uwagę Tomasz Kaźmierczak, kierownik projektów finansowych w sieci Biedronka. Jak wyjaśnił, "decyzja o sposobie funkcjonowania placówki, np. godziny jej otwarcia, należy wyłącznie do franczyzobiorcy". Zgodnie z nią placówka jest otwarta także w niedziele. Na razie nie wiadomo, czy Biedronka będzie otwierała kolejne sklepy franczyzowe.

W związku z ograniczeniami w handlu wprowadzonymi w 2018 roku na zmiany zdecydował się Lidl Polska. "W związku ze zmianami w prawie, które rozpoczęły się w 2018 roku, dotyczącymi niedziel handlowych, przeorganizowaliśmy pracę naszych pracowników oraz działanie obiektów. Jedną ze zmian, które wprowadziliśmy, było przygotowanie sklepów Lidl Polska na wzmożony ruch w dniach poprzedzających niedziele wolne od handlu" - przypomniała Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska. W efekcie wydłużono godziny otwarcia placówek. Ponadto sieć w 2019 roku uruchomiła sklep internetowy.

Niedziele handlowe

W pierwszym roku obowiązywania zakazu handlu w każdym miesiącu - co do zasady - były dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. W 2019 roku była już tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia - kiedy można było prowadzić handel. W 2020 roku rozpoczął się trzeci etap wdrażania zakazu - niedziel bez zakazu miało być siedem. W grudniu 2020 roku z powodu nasilenia epidemii zaszła jednorazowa zmiana przepisów - liczba niedziel handlowych wzrosła do ośmiu.

W 2021 roku do tej pory była jedna niedziela handlowa, 31 stycznia. Ponadto ma być jeszcze sześć takich niedziel: 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia oraz 19 grudnia.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Projekt nakładający na deweloperów obowiązek podawania cen oferowanych mieszkań wymaga doprecyzowania, ponieważ proponowane przepisy w obecnym kształcie mogą być omijane - poinformował Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD).

Jawność cen mieszkań. Deweloperzy alarmują

Jawność cen mieszkań. Deweloperzy alarmują

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W 2025 roku gminy dostaną 2,5 miliarda złotych dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych oraz na tani wynajem - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Do 2030 roku roczny budżet na realizację programu ma wzrosnąć do 10 miliardów złotych.

Miliardy na mieszkania. Rząd przyjął projekt

Miliardy na mieszkania. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

W najbliższym czasie może dojść do spotkania przedstawicieli Rosji z Elonem Muskiem. Tak wynika z zapowiedzi doradcy Władimira Putina do spraw biznesu Kiriłła Dmitrijewa. Temat rozmów? Loty na Marsa, w których miałaby uczestniczyć strona rosyjska. Zdaniem Dmitrijewa oba państwa mogą współpracować w "podboju kosmosu".

Rosjanie chcą "podbić kosmos" z Muskiem

Rosjanie chcą "podbić kosmos" z Muskiem

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 18 marca 2025 roku.

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej w sprawie projektu ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców zostało przyjęte w środę przez Komisję Finansów Publicznych Sejmu RP oraz Komisję Zdrowia. Obniżka będzie kosztować 4,6 miliarda złotych i wejdzie w życie od początku 2026 roku.

Nadchodzą zmiany dla ponad 2,5 miliona przedsiębiorców

Nadchodzą zmiany dla ponad 2,5 miliona przedsiębiorców

Źródło:
PAP

Jeśli amerykańskie cła będą utrzymane, powiększone lub zdarzy się coś innego, to firmy europejskie na pewno to odczują. A skoro odczują, to z całą pewnością Polska, która jest w tym wielkim łańcuchu dostaw, na pewno ucierpi - stwierdził Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

"Na pewno będzie to dużym kłopotem dla Polski"

"Na pewno będzie to dużym kłopotem dla Polski"

Źródło:
PZPM, fleet.com

Reagując na zwrot w polityce USA wobec Europy, niemiecki parlament zmienił we wtorek konstytucję, dając przyszłemu rządowi wolną rękę w zwiększaniu deficytu budżetowego w przypadku wydatków na obronność i pomoc dla Ukrainy. 500 miliardów euro przeznaczono na modernizację infrastruktury.

Niemcy zmieniają konstytucję. Luzują "hamulec zadłużenia"

Niemcy zmieniają konstytucję. Luzują "hamulec zadłużenia"

Źródło:
PAP

Akcje PKO BP po raz pierwszy w historii osiągnęły wartość 100 miliardów złotych. Prezes banku Szymon Midera stwierdził, że na rekord wpływ miały szybsze niż rynkowe wzrosty w kluczowych liniach biznesowych oraz pozytywne rekomendacje analityków.

"Historyczny rekord" największego banku w Polsce

"Historyczny rekord" największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Wysocy rangą chińscy i hongkońscy urzędnicy skrytykowali porozumienie dotyczące przejęcia większościowych udziałów w portach nad Kanałem Panamskim przez amerykańską spółkę BlackRock od zarejestrowanej w Hongkongu firmy CK Hutchison - zauważa CNN. To stawia pod znakiem zapytania finalizację transakcji.

Głośna obietnica Trumpa. "Taktyka przymusu i zastraszania"

Głośna obietnica Trumpa. "Taktyka przymusu i zastraszania"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Rada Ministrów zapoznała się z projektem nowelizacji ustawy wiatrakowej i kierunkowo go przyjęła, oficjalne potwierdzenie nastąpi w trybie obiegowym do piątku - przekazał po wtorkowym posiedzeniu rządu wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Projekt ma trafić do Sejmu przed kolejnym posiedzeniem.

Jest decyzja rządu w sprawie ustawy wiatrakowej

Jest decyzja rządu w sprawie ustawy wiatrakowej

Źródło:
PAP

Kredyty hipoteczne często są jedynym sposobem na kupienie własnego mieszkania, ale warto się zastanowić, dlaczego w Polsce kredyty te są niemal najdroższe w Europie. Składa się na to wiele czynników, z marżą banków i działaniem Narodowego Banku Polskiego włącznie. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Kredyty niemal najdroższe w Europie. "W tej chwili najlepiej jest prowadzić bank"

Kredyty niemal najdroższe w Europie. "W tej chwili najlepiej jest prowadzić bank"

Źródło:
tvn24.pl

- Oderwanie się Niemców od hamulców fiskalnych jest szokujące - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jak przyznał jednak, niemiecka gospodarka zmaga się ze strukturalnymi problemami, a jej twarzą obecnie jest recesja.

"Szokujący" plan w Niemczech

"Szokujący" plan w Niemczech

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył karę w wysokości 27 milionów złotych na Pocztę Polską oraz 100 tysięcy złotych na ówczesnego ministra cyfryzacji w związku z organizacją wyborów kopertowych - poinformował we wtorek prezes urzędu Mirosław Wróblewski.

Kara dla Poczty Polskiej w związku z wyborami kopertowymi

Kara dla Poczty Polskiej w związku z wyborami kopertowymi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek ma wątpliwości co do projektu rozpatrywania spraw frankowych w sądach. Według RPO istnieją kontrowersje, czy zmiany nie będą się "odbywać kosztem praw i wolności konsumentów, którzy zawarli umowy kredytu".

Projekt dotyczący spraw frankowych. RPO ma wątpliwości

Projekt dotyczący spraw frankowych. RPO ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Prokuratura Regionalna w Łodzi podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa przeciwko byłemu prezesowi Orlenu Jackowi Krawcowi. Umorzenie dotyczy także dziewięciu innych osób, w tym byłego dyrektora wykonawczego do spraw marketingu spółki.

Śledztwo w sprawie byłego prezesa Orlenu. Jest decyzja

Śledztwo w sprawie byłego prezesa Orlenu. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl

Już nie tylko chleb, kajzerki czy bagietki - do koszyków coraz częściej wrzucane są bułki do hamburgerów lub hot dogów - wskazała "Rzeczpospolita". Zaznaczyła, że "rynek pieczywa w ostatnich latach zmienia się".

Zmiany na rynku. "Panuje wręcz moda"

Zmiany na rynku. "Panuje wręcz moda"

Źródło:
PAP

Polacy, po raz pierwszy w historii maltańskiej turystyki, znaleźli się na szczycie listy europejskich nacji, które najliczniej odwiedziły ten śródziemnomorski kraj. Pokazują to dane ze stycznia 2025 roku.

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tysiące turystów z Polski

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tysiące turystów z Polski

Źródło:
PAP

Po uruchomieniu pociągów dużej prędkości czas przejazdu skróci się w sposób bezkonkurencyjny zarówno dla autostrady, jak i dla wewnętrznych połączeń lotniczych - stwierdził Piotr Rachwalski, członek zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Chodzi o połączenia między Warszawą, Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem.

Szybciej niż autostradą czy samolotem. "Czas przejazdu skróci się"

Szybciej niż autostradą czy samolotem. "Czas przejazdu skróci się"

Źródło:
PAP

Miasteczko Penne we włoskiej Abruzji po raz kolejny wystawi na sprzedaż nieruchomości za jedno euro - pisze CNN. Jak relacjonuje amerykański portal, oferta dla kupujących ma być jeszcze korzystniejsza niż dotychczas. 

Wystarczy jedno euro, by kupić tu dom. Jest warunek

Wystarczy jedno euro, by kupić tu dom. Jest warunek

Źródło:
CNN

Firma Audi zapowiedziała zwolnienia w Niemczech. W najbliższych czterech latach pracę ma stracić do 7,5 tysiąca pracowników - podał Reuters.

Gigant zapowiada zwolnienia. Maksymalnie 7500 osób

Gigant zapowiada zwolnienia. Maksymalnie 7500 osób

Źródło:
Reuters

Niemal 70 procent badanych uważa, że pieniądze dają szczęście - wynika z ankiety ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna. To przekonanie najbardziej podzielane jest przez ludzi młodych.

Czy pieniądze dają szczęście? Zaskakujące wyniki badania

Czy pieniądze dają szczęście? Zaskakujące wyniki badania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lutym 2025 roku wyniósł 36,3 miliarda złotych - wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Finansów. Po styczniu budżet był 3,2 miliarda złotych pod kreską.

Budżet państwa na coraz większym minusie

Budżet państwa na coraz większym minusie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W poniedziałek na Węgrzech weszła w życie regulacja cen żywności. Ograniczenia dotyczą marży niektórych produktów spożywczych. Sieci handlowe wprowadziły ograniczenia ilościowe.

Ograniczenia w sklepach. Nowe przepisy weszły w życie

Ograniczenia w sklepach. Nowe przepisy weszły w życie

Źródło:
PAP, Mandiner

Anna Streżyńska obejmie stanowisko dyrektora Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Wcześniej Streżyńska piastowała stanowiska ministra cyfryzacji i prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jest nowa dyrektor Instytutu Łączności

Jest nowa dyrektor Instytutu Łączności

Źródło:
PAP

"Nowy kawałek Polski", czyli cypel znajdujący się w okolicach Mikoszewa, zyskał kod pocztowy - informuje Poczta Polska. Jak przypomina państwowa spółka, kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji.

"Nowy kawałek Polski". Zyskał kod pocztowy

"Nowy kawałek Polski". Zyskał kod pocztowy

Źródło:
PAP

Ustawa zmieniająca przepisy dotyczące podatku akcyzowego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Akcyza ma między innym objąć nowe kategorie wyrobów.

Zmiany w akcyzie. Jest podpis prezydenta

Zmiany w akcyzie. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w lutym 2025 roku osiągnęła poziom 3,6 procent w ujęciu rocznym - podał Narodowy Bank Polski. W styczniu ten wskaźnik wyniósł 3,7 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych, ma zostać obniżony. Szef resortu finansów Andrzej Domański zapowiedział, że w kwietniu przedstawione zostaną propozycje zmian. Ponadto poinformował, że ministerstwo nie pracuje nad wprowadzeniem podatków katastralnego i cyfrowego.

Ten podatek ma zostać obniżony. Zapowiedź ministra

Ten podatek ma zostać obniżony. Zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Operatorowi telewizji kablowej Vectra postawione zostały zarzuty za bezprawne podwyższanie opłat abonamentowych, a także jednostronne zmiany umów - przekazał w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółce grozi kara do 10 procent obrotu oraz obowiązek zwrotu opłat pobranych niezgodnie z prawem.

Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora

Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora

Źródło:
PAP, UOKiK

Sieć Forever 21 złożyła wniosek o upadłość po raz drugi w ciągu sześciu lat - informuje CNN. Stacjonarne sklepy w Polsce zostały zamknięte już wcześniej, w 2019 roku.

Znana sieć składa wniosek o upadłość

Znana sieć składa wniosek o upadłość

Źródło:
tvn24.pl