TVN24 Biznes | Z kraju

Bank Millennium uruchamia płatności zbliżeniowe Blikiem. Nowa metoda płacenia za zakupy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Jan Niedziałek o sprzedaży detalicznej w czerwcuTVN24
wideo 2/4
TVN24Jan Niedziałek o sprzedaży detalicznej w czerwcu

Bank Millennium poinformował, że rozpoczyna udostępnianie klientom płatności zbliżeniowych Blikiem. "Może z nich korzystać już pierwsza grupa klientów, a wkrótce kolejne" - podał bank w komunikacie. W sierpniu uruchomienie nowej usługi planuje PKO Bank Polski.

Spółka Polski Standard Płatności, która jest operatorem systemu płatności mobilnych Blik, kilka dni temu zapowiedziała, że kilka banków w najbliższym czasie udostępni płatności zbliżeniowe Blik w sklepach stacjonarnych w Polsce i na świecie. Na liście są Alior Bank, ING Bank, Bank Millennium, mBank, PKO Bank Polski oraz Santander Bank Polska.

Bank Millennium udostępnia nową usługę

Jako pierwszy nową metodę płatności udostępnia Bank Millennium. Bank przekazał, że z płatności zbliżeniowych Blikiem może korzystać już pierwsza grupa klientów, a wkrótce kolejne.

Adam Mańka, dyrektor Departamentu Rozwoju Aplikacji w Banku Millennium, wskazał, że "Blik zbliżeniowy umożliwia płacenie za zakupy analogicznie jak kartami płatniczymi". Jak wyjaśniono, by zacząć korzystać z nowej metody płatności, wystarczy prosta, jednorazowa aktywacja w aplikacji bankowej, podczas której należy m.in. podać źródło płatności, np. rachunek bieżący.

"Nie wymaga ona podpinania karty płatniczej. Podczas płatności nie trzeba logować się do aplikacji, nie jest też konieczne nawet połączenie z internetem czy siecią komórkową. Usługa jest dostępna dla urządzeń wyposażonych w platformę operacyjną Android i funkcję NFC (Near Field Communication)" – czytamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Płatności zbliżeniowe Blikiem

Małgorzata Witkowska z PKO BP poinformowała, że bank planuje uruchomić płatności zbliżeniowe Blikiem w sierpniu. "Jesteśmy w fazie tzw. testów Family & Friends. W tej chwili pracownicy banku intensywnie testują Blika zbliżeniowego płacąc w kraju i za granicą" – wyjaśniła Witkowska w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes kilka dni temu.

Z kolei Wojciech Dubiel, dyrektor ds. Strategii Rozwoju Alior Mobile w Alior Banku, poinformował, że klienci banku "będą mogli już wkrótce skorzystać z płatności zbliżeniowych Blik". Nad wdrożeniem nowej usługi pracuje mBank. Instytucja nie chce jednak w tym momencie "deklarować terminów".

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku ING Banku Śląskiego. "Nasz zespół pracuje nad wdrożeniem Blika zbliżeniowego - o dokładnej dacie udostępnienia Blika zbliżeniowego poinformujemy klientów" – wskazał Piotr Utrata, rzecznik prasowy.

Jak zapłacić zbliżeniowo Blikiem?

Z Blika zbliżeniowego będzie mógł skorzystać każdy użytkownik aplikacji mobilnej banku na platformie Android, na urządzeniu które obsługuje funkcję NFC (Near Field Communication). Co ważne, w początkowym etapie w żadnym z banków płatności zbliżeniowe Blik nie będą dostępne dla użytkowników iPhone'ów.

Przedstawiciele banków poinformowali, że niezbędne będzie zaktualizowanie aplikacji mobilnych banków do najnowszych wersji. Potrzebna będzie też jednorazowa aktywacja w aplikacji mobilnej płatności zbliżeniowej Blik.

Wymogiem wykonania płatności zbliżeniowej Blik będzie posiadanie aktywnej blokady urządzenia – czyli zabezpieczenie telefonu kodem, odciskiem palca lub biometrią twarzy. Aby zapłacić, wystarczy po odblokowaniu zbliżyć telefon do terminala płatniczego.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock