TVN24 Biznes | Z kraju

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. "Prosimy, zachowaj czujność"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców

Bank Millennium ostrzega przed telefonami od oszustów podszywających się pod pracowników banku. "Prosimy, zachowaj czujność" - czytamy w informacji skierowanej do klientów.

Przedstawiciele Banku Millennium wskazali, że otrzymali kolejne sygnały o oszustach podszywających się pod pracowników banku.

"Przestępcy dzwonią w sprawie rzekomych podejrzanych transakcji na koncie/karcie i proszą o podanie danych oraz zainstalowanie aplikacji, która umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem użytkownika" - wskazano w informacji.

Przedstawiciele banku proszę o zachowanie czujności oraz o to, aby nie pobierać żadnej podejrzanej aplikacji. Jak przypomniano, konsultanci banku nigdy nie zachęcają do pobierania żadnych aplikacji do szybkiej obsługi klienta.

Nie należy także udostępniać nikomu poufnych danych, np. numerów dokumentów, numeru swojej karty płatniczej, ani kodu CVV. "Konsultanci infolinii nigdy nie proszą o takie dane" - zwrócono uwagę. Ponadto nie należy podawać swoich danych logowania do systemu.

Nowe oszustwa

W ostatnich dniach obserwujemy wzmożoną aktywność oszustów. Przed telefonami od oszustów ostrzegała Giełda Papierów Wartościowych. Informowaliśmy także o oszustach podszywających się pod PGE. Cyberprzestępcy w SMS-ach wysyłają fałszywą informację o konieczności uregulowania rachunków.

Pod koniec kwietnia przed oszustami podszywającymi się pod bank ostrzegał PKO Bank Polski. Cyberprzestępcy rozsyłają e-maile o tytule "Nieprawidłowy IBAN" – mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Większą aktywność cyberprzestępców potwierdzają także dane. Z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że w czwartym kwartale ubiegłego roku liczba operacji oszukańczych przy użyciu polecenia przelewu z wykorzystaniem aplikacji wzrosła o 449,1 procent kwartał do kwartału.

Niedawno Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informowała, że blisko 15 tysięcy adresów znajduje się na liście ostrzeżeń. Strona została uruchomiona w marcu ubiegłego roku wspólnie z NASK, Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz we współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości