TVN24 Biznes | Pieniądze

"Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem". Największy bank w Polsce ostrzega

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/6
TVN24Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod bank. Cyberprzestępcy rozsyłają e-maile o tytule "Nieprawidłowy IBAN" – czytamy w komunikacie.

"E-mail przypomina wiadomość z banku i zawiera prośbę o sprawdzenie załączonego numeru IBAN. Załącznik zawiera szkodliwe oprogramowanie" – ostrzegają przedstawiciele PKO BP. IBAN to międzynarodowy numer rachunku bankowego.

Przedstawiciele banku radzą, by nie otwierać załączników. "Nie otwieraj załączników, nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach i załącznikach. Jeśli klikniesz w link możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem" – wskazano.

Do komunikatu dołączono także przykładową wiadomość od oszustów. "Dzień dobry, Z pozdrowieniami od naszego klienta próbowaliśmy wysłać przelew, ale wraca, potwierdź, że załączony numer IBAN jest prawidłowy lub możesz przesłać prawidłowy numer konta, abyśmy mogli przetworzyć płatność" – czytamy w treści.

Coraz więcej oszustw

To kolejne ostrzeżenia przed oszustami, jakie pojawiają się w ostatnim czasie.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o ostrzeżeniu opublikowanym przez mBank. "Uwaga! Oszuści podają się za pracowników banku i namawiają do instalacji aplikacji! Mówią, że ta aplikacja zwiększy bezpieczeństwo pieniędzy na rachunku. W rzeczywistości klient instaluje aplikację umożliwiającą tzw. "zdalny pulpit" i przejęcie kontroli nad Twoim kontem. Uważaj!" – mogliśmy przeczytać we wpisie mBanku na Twitterze.

Większą aktywność cyberprzestępców potwierdzają także dane. Z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że w czwartym kwartale ubiegłego roku liczba operacji oszukańczych przy użyciu polecenia przelewu z wykorzystaniem aplikacji wzrosła o 449,1 procent kwartał do kwartału.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości