Rozpoczęło się układanie gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Rozpoczęło się układanie gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim
Rozpoczęło się układanie gazociągu Baltic Pipe na Morzu BałtyckimTVN24
wideo 2/3
TVN24Rozpoczęło się układanie gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim

Gaz-System rozpoczął układanie gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim. Spółka poinformowała, że układanie rozpoczęło się na wodach duńskich, w pobliżu wyspy Bornholm.

Gaz-System poinformował, że w niedzielę Castorone – jeden ze statków morskich odpowiedzialnych za ułożenie gazociągu podmorskiego między Polską, a Danią, rozpoczął układanie Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim. "Gaz-System rozpoczyna układanie podmorskiego odcinka, by cały projekt mógł być ukończony i uruchomiony z pełną przepustowością w 2022 roku. Baltic Pipe będzie wówczas jednym z głównych elementów, gwarantujących bezpieczeństwo energetyczne Polski" – powiedział, cytowany w komunikacie, Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Według spółki "układanie prawie 275-kilometrowego gazociągu podmorskiego będzie trwało kilka najbliższych miesięcy". "Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe cały proces zakończy się jeszcze w tym roku" - dodano.

Prezes Gaz-System Tomasz Stępień zwrócił uwagę, że "po 5-letnim okresie prowadzenia uzgodnień, projektowania i wyboru wykonawców rozpoczęło się układanie pierwszego w historii polskiego gazownictwa przesyłowego gazociągu podmorskiego". "Do końca tego roku planujemy zespawać i ułożyć na dnie Bałtyku 275 kilometrów gazociągu, który połączy wybrzeża Polski i Danii. Na najgłębszych wodach prace będą wykonywane przez Castorone - jeden z największych specjalistycznych statków tego typu na świecie" – powiedział Stępień.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Układanie gazociągu Baltic Pipe

Gazociąg podmorski Baltic Pipe będzie układany przez trzy pływające jednostki montażowe: Castorone, Castoro Sei oraz Castoro 10.

Castorone jest największym statkiem zaangażowanym w budowę gazociągu podmorskiego na Morzu Bałtyckim. Jak wyjaśniono, korzysta z systemu dynamicznego pozycjonowania, dzięki czemu możliwe jest manewrowanie nim z dużą dokładnością. Ma ponad 300 metrów długości i prawie 40 metrów szerokości, a na pokład może zabrać nawet 700 osób. Dysponuje też lądowiskiem dla śmigłowców oraz kilkoma stanowiskami do spawania poszczególnych odcinków rur i łączenia ich w docelowy gazociąg.

"Zespawany gazociąg opuszczany jest z użyciem specjalnej rampy znajdującej się na rufie statku. Składa się ona z trzech części, które poprzez regulację nachylenia pozwalają na instalację rurociągu na różnych głębokościach" - czytamy.

Kolejne dwa statki Castoro Sei oraz Castoro 10 stacjonują obecnie w Rotterdamie i - według zapewnień Gaz-System - są przygotowywane do włączenia się w układanie gazociągu Baltic Pipe.

O gazociągu

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg ma móc przesyłać 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 miliardy metrów sześciennych z Polski do Danii.

Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów gazociąg ma zacząć działać 1 października 2022 roku.

PAP

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: https://www.baltic-pipe.eu/

Pozostałe wiadomości