Przegląd prasy. Kłopoty z autami zastępczymi po wypadkach. Tysiące spraw przed sądami

Z kraju

Właściciele tych aut za OC płacą najwięcej. "Większe jest ryzyko wypadku"TVN Turbo
wideo 2/3

Na sporach między wypożyczalniami samochodów a towarzystwami tracą poszkodowani w kolizjach i wypadkach komunikacyjnych - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Jak podaje, rośnie liczba sporów o samochód zastępczy, którego wynajem powinien być refundowany z policy OC sprawcy wypadku. Taki pojazd należy się poszkodowanemu na czas naprawy jego samochodu - informuje "Rz".

Tysiące spraw

Według gazety w 2017 r. do sądu trafiło prawie 30 tys. spraw dotyczących aut zastępczych, dla porównania - dwa lata temu było ich 18 tys.

To tylko wierzchołek góry lodowej. Nie wszystkie spory trafiają przed oblicze Temidy - czytamy w artykule "Rzeczpospolitej". Wypożyczalnie uważają, że winni są ubezpieczyciele. - Poszkodowany, który sam rozmawia z ubezpieczycielem o użyczeniu auta, bardzo często spotka się z zaniżeniem liczby dni wynajmu auta - mówi Damian Kuraś, rzecznik kancelarii odszkodowawczej EuCO, dysponującej wypożyczalnią samochodów Eucocar.

Koszty wynajmu

Tymczasem - dodaje "Rz" - z przeprowadzonej przez rzecznika finansowego analizy orzecznictwa sądowego wynika, że sędziowie oczekują, że ubezpieczyciel sam zaoferuje pokrycie kosztów, a nawet organizację auta zastępczego. "Z drugiej strony nie akceptuje refundowania przez ubezpieczycieli kosztów istotnie przekraczających przeciętne stawki rynkowe. A jeżeli towarzystwo nie pokryje wypożyczalni wszystkich kosztów wynajmu, często brakującą kwotę będzie musiał zapłacić klient, chyba że umowa z tą firmą określa to inaczej" - podaje dziennik.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock