Przegląd prasy: Rzeczy dłużników na Allegro i OLX. Fiskus ma dostać nowe narzędzie

Z kraju

Długi Polaków. Dlaczego się zadłużamy?tvn24bis
wideo 2/4

Fiskus łatwiej sprzeda w internecie rzeczy ściągnięte od dłużników, a nawet zajmie majątek bez ich wiedzy. Tak wynika z projektu nowelizacji postępowania egzekucyjnego w administracji - pisze o tym wtorkowa "Rzeczpospolita".

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów w poniedziałek trafił do konsultacji publicznych, które mają potrwać do 15 marca br.

"Głównym celem podjęcia prac legislacyjnych (...), było uproszczenie procedur administracyjnych obowiązujących w egzekucji administracyjnej mających pozytywne znaczenie nie tylko dla wierzycieli i organów egzekucyjnych, lecz również dla zobowiązanych" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

"Rz" przypomniała, że postępowanie egzekucyjne służy fiskusowi przede wszystkim do ścigania nierzetelnych dłużników.

ZOBACZ PROJEKT NOWELIZACJI

Jakie zmiany

Jednym z rozwiązań zaproponowanych przez resort finansów są uproszczenia w licytacji elektronicznej majątku ruchomego dłużników zalegających z podatkami.

"Przyjęcie opisanego rozwiązania, tj. prowadzenia licytacji elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez podmiot (np. Allegro, OLX) wybrany przez organ egzekucyjny, powinno pozwolić na sprawną, efektywną i skuteczną sprzedaż w trybie licytacji elektronicznej" - wskazali autorzy projektu.

Eksperci uznali tę propozycję za bardzo postępowe rozwiązanie. - To ciekawe rozwiązanie. Ma pozwolić urzędnikom skarbówki na prowadzenie licytacji elektronicznej w drodze aukcji na portalach typu Allegro lub OLX. Wybór platformy, na której będzie przeprowadzana licytacja, ma się odbywać poza trybem przepisów o zamówieniach publicznych, przy kwotach licytacji ograniczonych do 30 tysięcy euro - wskazał w rozmowie z "Rz" Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii Accreo.

Gazeta zwróciła jednak uwagę, że są też rozwiązania niepokojące prawników, jak wprowadzenie natychmiastowej egzekucji poprzez zajęcie ruchomości, na przykład samochodu czy laptopa.

- Jeśli nowelizacja wejdzie w życie w obecnym kształcie, do wszczęcia egzekucji wystarczy podpisanie protokołu zajęcia ruchomości czy wpis w księdze wieczystej o wszczęciu egzekucji, a nawet samo złożenie wniosku o wpis o wszczęciu egzekucji z nieruchomości do zbioru dokumentów - zauważył w rozmowie z gazetą Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Musiał i Partnerzy.

Na razie nie wiadomo jednak, czy i w jakim kształcie nowelizacja zostanie przyjęta. Ministerstwo chce, by nowe przepisy weszły w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia.

Autor: mb / Źródło: Rzeczpospolita, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock