Andrzej Klesyk nadal prezesem PZU. Mimo mniejszych zysków

Z kraju

pl.wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 | Andrzej Barabasz (Chepry)Andrzej Klesyk prezes PZU: przed nami kolejne lata ciężkiej pracy

Andrzej Klesyk dalej będzie pełnił funkcję prezesa zarządu PZU. Taką decyzję podjęła Rada Nadzorcza spółki. Klesyk jest prezesem PZU od 2007 roku.

Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) poinformował, że Andrzej Klesyk będzie prezesem zarządu spółki w najbliższej kadencji. Obejmuje ona trzy kolejne pełne lata obrotowe. Pierwszym pełnym rokiem obrotowej tej kadencji będzie rok 2016.

Nowe wyzwania

- PZU jest dziś inną firmą niż wówczas, kiedy obejmowałem funkcję prezesa w 2007 roku i rozpoczynałem zmiany mające uczynić ją zdolną do efektywnego konkurowania na polskim rynku. Przed trzema laty, kiedy Rada Nadzorcza zaufała zaprezentowanej przeze mnie wizji spółki i wybrała na drugą kadencję, wskazywałem, że przed nami jeszcze wiele pracy w osiąganiu kolejnych celów. To założenie się nie zmienia. Chcemy uczynić z PZU zwinnego giganta, firmę silną, zyskowną i gotową na nowe wyzwania przyszłości. Przed nami kolejne lata ciężkiej pracy w budowaniu wartości największej firmy ubezpieczeniowej w naszym regionie Europy – powiedział cytowany w komunikacie Andrzej Klesyk, prezes PZU SA.

Osiągnięcia

Funkcję prezesa PZU pełni od 14 grudnia 2007 roku. Na tej funkcji odpowiada m.in. za zarządzanie spółką oraz Grupą PZU. W szczególności jest odpowiedzialny za: strategię, politykę kadrową, politykę inwestycyjną oraz funkcje wspierające ład korporacyjny tj. dział prawny, zarządzania korporacyjnego i kontroli wewnętrznej.

Za jego kadencji spółka PZU zadebiutowała na giełdzie. W firmie przeprowadzono restrukturyzację, a wiele procesów uległo automatyzacji. PZU odświeżyła też markę wprowadzając też nowe logo. W zeszłym roku Grupa PZU kupiła jednego z największych konkurentów na rynku ubezpieczeniowym, czyli spółkę RSA (w Polsce działała pod marką Link 4). Dzięki temu PZU stała się największą firmą ubezpieczeniową w Europie Środkowo-Wschodniej.

W 2014 roku opracowano również strategię PZU3.0. Wdrożenie tego projektu w życie ma sprawić, że firma stanie się liderem na rynku ubezpieczeń, ochrony zdrowia i inwestycji.

Mniejsze zyski

Wynik finansowy Grupy PZU za 2014 rok wyniósł blisko 3 mld zł. "Zysk netto spadł w stosunku do roku poprzedniego o 9,9 proc. i wyniósł 2 967,6 mln złotych wobec 3 295,0 mln złotych w roku 2013" - podaje dziś spółka.

Kim jest?

Andrzej Klesyk jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie na Wydziale Nauk Społecznych ukończył kierunek ekonomia. Natomiast w Harvard Business School uzyskał tytuł MBA.

Klesyk pracował również w sektorze detalicznym, dóbr konsumpcyjnych oraz farmaceutycznym w krajach europejskich, USA oraz Republice Południowej Afryki.

Wcześniej był m.in. prezesem Inteligo Financial Services, a także członkiem zarządu banku Bankgesellschaft Berlin (Polska). Od kwietnia 2003 roku do grudnia 2007 roku pełnił funkcję Partnera i Dyrektora Zarządzającego The Boston Consulting Group w Warszawie, gdzie współpracował m.in. z PZU przy realizacji projektów ubezpieczeniowych, związanych z likwidacją szkód, direct insurance, assistance oraz ładu korporacyjnego i relacji w ramach grupy PZU.

Prezes PZU o nowej strategii spółkiTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: pl.wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 | Andrzej Barabasz (Chepry)