TVN24 Biznes | Z kraju

Allegro pod lupą UOKiK. "Dociera do nas wiele skarg"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
"Nie byliśmy nauczeni obcowania z taką dużą ilością danych"
"Nie byliśmy nauczeni obcowania z taką dużą ilością danych"TVN24
wideo 2/3
TVN24"Nie byliśmy nauczeni obcowania z taką dużą ilością danych"

Zasady współpracy między Allegro a użytkownikami serwisu weźmie pod lupę prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. W postępowaniu wyjaśniającym ma zostać sprawdzone, czy doszło do naruszenia przepisów antymonopolowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- W ramach postępowania wyjaśniającego chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych - powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK.

Postępowanie UOKiK

- W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej – chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone - dodał Chróstny.

W ramach postępowania wyjaśniającego Prezes UOKiK między innymi przyjrzy się zmianom w regulaminie Allegro dotyczącym pobierania prowizji od sprzedaży.

Zgodnie z nowymi zasadami prowizją objęta jest cała transakcja: cena oraz koszty przesyłki opłacone przez kupującego. Zmiany te spowodowały wzrost pobieranych przez Allegro prowizji oraz spotkały się z negatywnymi reakcjami sprzedających i licznymi skargami kierowanymi do UOKiK.

- Dociera do nas wiele skarg ze strony przedsiębiorców na zmieniony mechanizm opłat pobieranych przez Allegro. Pojawiły się nawet sugestie, iż mechanizm ten może służyć podwyższeniu wyceny spółki przed jej wejściem na giełdę. Zweryfikujemy, czy mechanizm opłat stosowany przez Allegro, który jest największym przedsiębiorcą segmentu e-commerce w Polsce, nie narusza prawa konkurencji - dodaje Tomasz Chróstny.

W komunikacie napisano, że pod lupę UOKiK trafią również przyjęte przez Allegro zasady zwrotów pobranych prowizji (naliczanie tzw. rabatów transakcyjnych) w sytuacji, w której kupujący odstępuje od umowy zawartej za pośrednictwem platformy internetowej. Urząd przeanalizuje również zasady funkcjonowania usługi Allegro Smart.

Wątpliwości prezesa UOKiK

UOKiK wyjaśnia, że postępowania wyjaśniające są wszczynane, gdy prezes urzędu podejrzewa, że w danym przypadku mogło dojść do naruszenia reguł konkurencji. Są one prowadzone w sprawie, a nie przeciwko konkretnym podmiotom.

Oznacza to, że na tym etapie działań nie są formułowane zarzuty w odniesieniu do przedsiębiorców ani osób zarządzających. Mogą zakończyć się wszczęciem postępowania antymonopolowego w sprawie praktyk ograniczających konkurencję.

"Oceniając regulamin Allegro pod kątem stosowania klauzul niedozwolonych, wątpliwości Prezesa UOKiK budzi postanowienie regulujące zasady wprowadzania zmian do regulaminu świadczenia usług, m.in. przewidujące 'akceptację' zmian w regulaminie bez aktywności ze strony użytkownika portalu (np. poprzez automatyczne odnowienie oferty w serwisie). UOKiK analizuje, czy wyżej opisane klauzule mogą być niedozwolone” - napisano w komunikacie.

Stanowisko Allegro

"Traktujemy zgodność z przepisami prawa bardzo poważnie, zwłaszcza w zakresie ochrony praw konsumentów i ochrony konkurencji" - czytamy w oświadczeniu Allegro, które firma przesłała TVN24 Biznes.

"Powodzenie naszej firmy zależy w dużej mierze od powodzenia przedsiębiorców, którzy sprzedają na naszej platformie oraz od zadowolenia klientów. Zmiany w naszych regulaminach, zwłaszcza dotyczące zmian opłat czy wprowadzenia nowych programów - takich jak Allegro Smart! - są poprzedzone wnikliwą analizą całego otoczenia biznesowego, a ich celem jest zawsze budowanie sprawiedliwego ekosystemu dla konsumentów, sprzedawców i platformy Allegro" - tłumaczyła firma.

"Allegro będzie w dalszym ciągu w pełni współpracować z UOKiK, udostępniając niezbędne informacje i dokumenty. Jesteśmy przekonani, że postępowanie potwierdzi wysokie standardy naszej działalności" - napisano.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości