800 plus dla ukraińskich dzieci. We wtorek ważna decyzja rządu

Źródło:
PAP
800 plus - ważny termin dla rodziców
800 plus - ważny termin dla rodziców
wideo 2/5
800 plus - ważny termin dla rodziców

We wtorek rząd ma podjąć decyzję o ewentualnym wprowadzeniu zmian w przyznawaniu 800 plus dla obywateli z Ukrainy. Zgodnie z projektem będą mogli je pobierać nasi sąsiedzi ze wschodniej granicy po spełnieniu określonych kryteriów. Poza tym rząd zajmie się również rewizją Krajowego Planu Odbudowy.

Rada Ministrów na posiedzeniu we wtorek zajmie się projektem nowelizacji ustawy, który przedłuża ochronę tymczasową dla Ukraińców uciekających przed wojną.

- Po długich dyskusjach ministerstwo edukacji zdecydowało się na to, żeby jednak wprowadzić obowiązek szkolny dla wszystkich dzieci z Ukrainy - wyjaśnił wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk.

Drugi ważny projekt, którym zajmie się rząd, jest projektem uchwały w sprawie rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Ma ona objąć 11 z 55 reform oraz 22 z 56 inwestycji.

W harmonogramie wtorkowego posiedzenia rządu jest też projekt uchwały w sprawie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2024–2027, który będzie stanowić podstawę przygotowania założeń projektu budżetu państwa oraz projektu ustawy budżetowej na rok 2025.

800 plus dla obywateli Ukrainy. Nowe zasady

Projektowana nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuża ochronę tymczasową dla Ukraińców uciekających przed wojną. Ochrona ta została wprowadzona decyzją wykonawczą Rady (UE) z 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców. Projektowana regulacja zakłada, że pobyt obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL UKR, będzie legalny do 30 września 2025 roku.

Jedną z najważniejszych zmian, którą ma wprowadzić projekt, jest uzależnienie przyznawania świadczenia wychowawczego od realizacji obowiązku szkolnego. Chodzi o tzw. 800 plus. Zgodnie z propozycją świadczenie to otrzymają osoby zamieszkujące z dzieckiem na terytorium RP w przypadku, gdy dziecko realizuje odpowiednio obowiązek przygotowania przedszkolnego albo obowiązek nauki, chyba że dziecko jest w wieku, w jakim obowiązki te go nie dotyczą lub zostały mu odroczone.

Na podobnych zasadach przyznawane będą świadczenia Dobry start, czyli jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Wypłata powyższych świadczeń zostanie wstrzymana, jeżeli realizacja obowiązku przygotowania przedszkolnego lub nauki nie zostanie potwierdzona.

W nowelizacji wskazano maksymalny 36-miesięczny okres, w którym uczniowie mogą uczestniczyć w dodatkowych bezpłatnych zajęciach z języka polskiego. Rozwiązanie dotyczyć będzie uczniów, którzy udział w zajęciach rozpoczęli w latach 2022-2023 i 2023/2024.

Rewizja Krajowego Plany Odbudowy

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów wskazano, że dotychczasowa realizacja KPO "z uwagi na obiektywne okoliczności" napotkała na "poważne trudności". Spowodowało to m.in. odsunięcie w czasie realizacji niektórych, wcześniej zaplanowanych reform i inwestycji.

Głównym celem projektu uchwały w sprawie zmiany KPO ma być zapewnienie możliwości "dalszej, efektywnej realizacji celów" poprzez "dostosowanie zobowiązań w zakresie realizacji wskaźników i kamieni milowych do realnych możliwości wdrożeniowych".

"Założeniem dla rewizji KPO jest jej ograniczenie do absolutnie niezbędnych zmian oraz, co do zasady, zachowanie reform i inwestycji szczególnie ważnych rozwojowo i społecznie" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Rewizją zostało objętych 11 z 55 reform (8 z części grantowej i 3 z części pożyczkowej) oraz 22 z 56 inwestycji (14 z części grantowej i 8 z części pożyczkowej KPO). Zmiany polegają m.in. na przesunięciach terminów realizacji, zmianach opisów kamieni milowych, inwestycji i wskaźników do nich przypisanych oraz zmianach wartości docelowych wskaźników.

W ramach KPO Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. 15 kwietnia do Polski trafiło 6,3 mld euro, czyli ok. 27 mld zł, w ramach pierwszej transzy z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z deklaracjami rządu pieniądze te mają zostać przeznaczone na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, internet, transport, rolnictwo.

Autorka/Autor:Pkarp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alena Solomonova/PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Niemieccy kierowcy mieszkający przy granicy często jeżdżą tankować do Polski, by zaoszczędzić na paliwie. Jak informuje serwis rbb, pod koniec kwietnia na jednej ze stacji doszło jednak do pomyłki, w efekcie której zamiast benzyny kierowcy tankowali olej napędowy. Koszt naprawy auta w takiej sytuacji to nawet kilka tysięcy euro.

Chcieli oszczędzić, tankując w Polsce. Rachunek w tysiącach euro

Chcieli oszczędzić, tankując w Polsce. Rachunek w tysiącach euro

Źródło:
tvn24.pl

Zamyka się coraz więcej aptek - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, komentuje, że placówek nie stać na zatrudnienie farmaceutów na warunkach oczekiwanych przez kandydatów, co kończy się zwijaniem biznesu.

Narasta fala zamknięć aptek. Oto powód

Narasta fala zamknięć aptek. Oto powód

Źródło:
PAP

Grupa odzieżowa Esprit ogłosiła w środę, że złożyła wniosek o upadłość swoich europejskich przedsiębiorstw. Ma być to próba restrukturyzacji działalności po tym, jak firmę mocno dotknęły rosnące koszty. Sieć posiada swoje sklepy także w Polsce.

Znana sieć odzieżowa składa wniosek o upadłość

Znana sieć odzieżowa składa wniosek o upadłość

Źródło:
AFP, Reuters

Polska coraz mocniej zastanawia się, czy ingerencja w dynamicznie rozwijający się rynek mieszkaniowy, jest rzeczywiście dobrym pomysłem - zauważa Bloomberg, odnosząc się do przyszłości programu Mieszkanie na start.

Pogróżki, protesty i duże kontrowersje. "Politycy zaprosili kupujących do gry w ruletkę"

Pogróżki, protesty i duże kontrowersje. "Politycy zaprosili kupujących do gry w ruletkę"

Źródło:
Bloomberg

Na godziny 8.00-10.00 w całej Polsce był zaplanowany strajk pracowników Poczty Polskiej. - Dużo urzędów stoi. Oczekujemy realnych rozmów o podwyżkach wynagrodzeń - mówił w rozmowie z tvn24.pl Robert Czyż ze Związku Zawodowego Pracowników Poczty Polskiej. - Zdecydowana większość placówek pocztowych na terenie kraju w sposób standardowy świadczy usługi i obsługuje klientów - zapewnił z kolei rzecznik Poczty Daniel Witowski.

"Jesteśmy najgorzej opłacaną grupą zawodową w Polsce". Strajk ostrzegawczy

"Jesteśmy najgorzej opłacaną grupą zawodową w Polsce". Strajk ostrzegawczy

Źródło:
tvn24.pl

Za wyszukiwanie i monitorowanie niepochlebnych komentarzy w internecie Narodowy Bank Polski zapłacił zewnętrznej firmie 1,7 mln złotych. Umowa, do której dotarł Sebastian Klauziński z portalu tvn24.pl, obejmuje lata 2020-2021. W raporcie firma oznaczała nieprzychylne komentarze pod adresem NBP jako dezinformację. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Bizancjum i ego. "Glapiński powinien oddać te pieniądze"

Bizancjum i ego. "Glapiński powinien oddać te pieniądze"

Źródło:
TVN24

Truskawek deserowych w tym roku nie zabraknie - ocenił prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki Janusz Andziak. Na warszawskich bazarach kilogram owoców kosztuje 12-15 złotych, a ceny spadają. Eksperci spodziewają się trzech "wysypów" owoców.

Trzy "wysypy" owoców. Po ile truskawki?

Trzy "wysypy" owoców. Po ile truskawki?

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wynikach badania przeprowadzonego przez Państwową Inspekcję Sanitarną, które stały się podstawą do wycofania ze sprzedaży partii mąki z ciecierzycy. W produkcie stwierdzono obecność białka soi, alergenu, o którym informacji nie ma na opakowaniu produktu.

Produkt wycofywany ze sprzedaży. Ostrzeżenie

Produkt wycofywany ze sprzedaży. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w środę ustawę o bonie energetycznym w wersji rządowej. Maksymalna wysokość bonu wyniesie od 300 do 600 złotych lub 600-1200 złotych przy ogrzewaniu przy użyciu prądu. Cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 roku wyniesie 500 złotych za MWh.

Bon energetyczny i mrożenie cen energii. Sejm zdecydował

Bon energetyczny i mrożenie cen energii. Sejm zdecydował

Źródło:
PAP

Sejm przyjął w środę ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Zakłada ona między innymi wypłatę świadczenia "babciowego". Ustawa trafi teraz do Senatu.

Zielone światło dla "babciowego"

Zielone światło dla "babciowego"

Źródło:
PAP

Projekt ustawy zakazującej sprzedaży aromatyzowanych papierosów do podgrzewaczy został w środę skierowany do konsultacji społecznych. Jak wyjaśnia resort zdrowia, dostępne obecnie na rynku "nowatorskie wyroby tytoniowe" wymagają dokładniejszego przebadania. Zmiany mają na celu wdrożenie unijnej dyrektywy.

Ministerstwo Zdrowia szykuje zakaz

Ministerstwo Zdrowia szykuje zakaz

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Posłowie opowiedzieli się też za poprawkami zgłoszonymi przez kluby KO i Polska 2050-TD. Nowelizacja zakłada między innymi przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu.

Pomoc dla obywateli Ukrainy. Jest decyzja Sejmu

Pomoc dla obywateli Ukrainy. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Alior Banku odwołała prezesa Grzegorza Olszewskiego i pięciu innych członków zarządu. Członek rady nadzorczej Artur Chołody został delegowany do pełnienia czynności wiceprezesa kierującego pracami zarządu przez okres od 15 maja do 14 sierpnia, z zastrzeżeniem możliwości wcześniejszego zakończenia delegacji - podał bank w komunikacie.

Trzęsienie ziemi w dużym banku. Prezes odwołany

Trzęsienie ziemi w dużym banku. Prezes odwołany

Źródło:
PAP

Otwarcie ofert w kolejnym konkursie na zakup przedsiębiorstwa Ursus S.A. w upadłości z siedzibą w Warszawie wyznaczono na 20 czerwca 2024 roku. Cena wywoławcza to 99 milionów złotych, czyli blisko 25 milionów złotych mniej niż przy poprzedniej licytacji.

Upadły polski gigant na sprzedaż. Obniżono cenę wywoławczą

Upadły polski gigant na sprzedaż. Obniżono cenę wywoławczą

Źródło:
PAP

Po kwietniu tego roku deficyt budżetu państwa wyniósł 39,9 miliarda złotych, czyli 21,7 procent planu na cały rok - przekazało w środę Ministerstwo Finansów. To prawie o 16 miliardów złotych więcej w porównaniu do danych z ubiegłego miesiąca.

Prawie 40 miliardów złotych pod kreską

Prawie 40 miliardów złotych pod kreską

Źródło:
PAP

Projekt ustawy wprowadzający program "Aktywny rodzic", czyli tak zwane babciowe, jest obecnie omawiany w polskim parlamencie. Nowe świadczenie będzie mógł pobierać nie tylko rodzic na etacie, ale także prowadzący działalność gospodarczą.

Nawet 1900 złotych miesięcznie na dziecko. "O tym się nie mówi"

Nawet 1900 złotych miesięcznie na dziecko. "O tym się nie mówi"

Źródło:
tvn24.pl

Bioetanol AEG po niemal 80 latach kończy działalność - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl prezes spółki Krzysztof Grabowski. Jak wyjaśnił, przyczyniły się do tego cenowe zawirowania na rynku oraz ogromna kara nałożona przez kontrolowaną przez państwo spółkę.

Producent alkoholu kończy działalność po niemal 80 latach. "Złożyłem wniosek o upadłość"

Producent alkoholu kończy działalność po niemal 80 latach. "Złożyłem wniosek o upadłość"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Posłowie opowiedzieli się też za poprawkami zgłoszonymi przez kluby KO i Polska 2050-TD. Nowelizacja zakłada między innymi przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu.

Pomoc dla obywateli Ukrainy. Jest decyzja Sejmu

Pomoc dla obywateli Ukrainy. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Ilya Sutskever, współzałożyciel i główny naukowiec OpenAI, opuszcza firmę, która stworzyła słynnego chatbota ChatGPT. "Bez niego OpenAI nie byłoby tym, czym jest" - tak Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, napisał o odchodzącym współzałożycielu firmy. Jego miejsce zajmie Polak Jakub Pachocki.

Polak obejmie kluczowe stanowisko w OpenAI. "Jeden z najwybitniejszych umysłów naszego pokolenia"

Polak obejmie kluczowe stanowisko w OpenAI. "Jeden z najwybitniejszych umysłów naszego pokolenia"

Źródło:
Reuters

W piątek wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy. Na ich mocy pracodawca będzie musiał zapewnić monitor lub podstawkę, a także klawiaturę i mysz osobom pracującym na laptopach. Jednocześnie firmy mają wątpliwości co do sposobu wdrożenia przepisów, zwłaszcza gdy chodzi o pracę zdalną.

Ważne zmiany w prawie pracy. Są duże wątpliwości

Ważne zmiany w prawie pracy. Są duże wątpliwości

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Od 14 czerwca dofinansowania pomp ciepła w programie Czyste Powietrze będą przyznawane tylko na sprzęt z listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). W spisie przygotowanym przez Instytut Ochrony Środowiska znajdują się produkty uznawane za ekologiczne oraz spełniające określone standardy środowiskowe.

Te pompy ciepła wkrótce stracą dofinansowanie

Te pompy ciepła wkrótce stracą dofinansowanie

Źródło:
PAP

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego - poinformował w środę likwidator-redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher.

Jest śledztwo w sprawie szefa KRRiT. "Chodzi o blisko 70 milionów"

Jest śledztwo w sprawie szefa KRRiT. "Chodzi o blisko 70 milionów"

Źródło:
PAP

Posłowie mają w środę wziąć na tapet bon energetyczny. Na sejmowych korytarzach tymczasem aż iskrzyło i doszło do pełnej napięć rozmowy między Ryszardem Petru z Trzeciej Drogi oraz Waldemarem Budą z Prawa i Sprawiedliwości. Tematem były ceny prądu.

Spięcie w Sejmie. "Nie zrobiliście nic, żeby energia w Polsce była tania"

Spięcie w Sejmie. "Nie zrobiliście nic, żeby energia w Polsce była tania"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił apelację od wyroku w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem. W sprawie powództwo wnieśli dwaj mniejszościowy akcjonariusze Jan Trzciński i Bogdan Kamola. Domagali się oni uznania nieważności uchwały, dzięki której fuzja dwóch spółek doszła do skutku. Sąd przekonywał, że powodowie nie udowodnili przed sądem, że podjęcie uchwały było niezgodne z prawem.

Sąd oddalił apelację od wyroku w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem

Sąd oddalił apelację od wyroku w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem

Źródło:
tvn24.pl

Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział, że jego resort zajmie się kwestią "ograniczenia potencjalnej nieuczciwej konkurencji" ze strony chińskich gigantów handlu internetowego. Chodzi między innymi o Temu, Shein czy AliExpress. Zdaniem ekspertów platformy robią, co mogą, by pozyskać klientów i nawet tacy odzieżowi giganci jak hiszpańska Zara czy szwedzki H&M nie mają szans z nimi konkurować.

"Te rzeczy są po prostu wściekle tanie". Rząd zapowiada reakcję

"Te rzeczy są po prostu wściekle tanie". Rząd zapowiada reakcję

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa w sprawie wakacji kredytowych w 2024 roku weszła w życie w środę. Część banków już opublikowała informacje dotyczące możliwości składania wniosku o zawieszenie raty. Według Ministerstwa Finansów z przepisów może skorzystać ponad pół miliona Polaków.

Skorzystać mogą setki tysięcy osób. Część banków już przyjmuje wnioski

Skorzystać mogą setki tysięcy osób. Część banków już przyjmuje wnioski

Źródło:
tvn24.pl

Pożar przy Marywilskiej 44 strawił dobytek wielu drobnych przedsiębiorców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że w placówkach ZUS na specjalnie oznaczonych stanowiskach obsługi klientów poszkodowani handlowcy mogą uzyskać informację o możliwych formach pomocy. Na stronach centrum handlowego Marywilska 44 podano także, że tylko do piątku sprzedawcy mają czas na wyrejestrowanie urządzenia fiskalnego, które nie jest w użyciu.

Pożar Marywilskiej 44. Sprzedawcy mają czas tylko do piątku

Pożar Marywilskiej 44. Sprzedawcy mają czas tylko do piątku

Źródło:
PAP

Jeszcze parę lat temu mówiono, że maszyny zastąpią pracowników fizycznych, a dzisiaj jest tak, że te aplikacje wypierają lub mogą zastąpić ludzi w biurach - powiedział w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Piotr Mieczkowski z Fundacji Digital Poland, doradca w Ministerstwie Cyfryzacji. Zwrócił uwagę, że każda technologia ma swój koszt i "nie ma nic za darmo".

"Jak coś jest za darmo, to najczęściej my jesteśmy produktem"

"Jak coś jest za darmo, to najczęściej my jesteśmy produktem"

Źródło:
TVN24

Komisja Europejska (KE) pokazała wiosenną prognozę gospodarczą dla Polski. Jest ona nieznacznie bardziej optymistyczna od prognozy z lutego. Zgodnie z najnowszymi danymi wzrost PKB Polski w 2024 roku ma wynieść 2,8 procent (zimą szacowano 2,7 procent), a w 2025 roku - 3,4 procent (zimowe prognozy mówiły o 3,2 procent).

Prognoza gospodarcza dla Polski. Ostrożny optymizm Brukseli

Prognoza gospodarcza dla Polski. Ostrożny optymizm Brukseli

Źródło:
PAP