TVN24 Biznes | Turystyka

Szybkie testy na COVID-19 przed wejściem do restauracji

TVN24 Biznes | Turystyka

Autor:
dap
Źródło:
PAP

Rząd Portugalii wyraził zgodę na przeprowadzanie przed wejściem do restauracji szybkich testów covidowych u gości takich lokali. Dotychczas informowano, że w okresie świąteczno-noworocznym akceptowane będą jedynie negatywne testy PCR lub antygenowe wykonane w placówkach służby zdrowia lub aptekach.

W czwartkowym komunikacie ministerstwo zdrowia Portugalii wyjaśniło, że klienci będą mogli wchodzić do lokali pomiędzy 24 grudnia a 2 stycznia na podstawie wykonanego krótko przed wejściem szybkiego testu. Badanie będzie musiało odbyć się w obecności przedstawiciela placówki gastronomicznej.

Portugalia walczy z nasilającą się piątą falą COVID-19

Według ministerstwa dopuszczenie szybkich testów dla klientów restauracji jest "decyzją uzupełniającą" nowe restrykcje na okres świąteczno-noworoczny, które premier Antonio Costa ogłosił we wtorek. Szef rządu wyjaśnił, że obostrzenia te mają służyć walce z nasilającą się piąta falą COVID-19.

We wtorkowym wystąpieniu Costa sprecyzował, że 24 i 25 grudnia, a także pomiędzy 30 grudnia i 1 stycznia bez negatywnego testu nie będzie też można wchodzić do kasyn, restauracji oraz na przyjęcia świąteczno-noworoczne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Obostrzenia w okresie świąteczno-noworocznym

Według nowych przepisów pomiędzy 25 grudnia a 9 stycznia zamknięte będą w Portugalii bary oraz dyskoteki, a inne lokale gastronomiczne mają wymagać od uczestników imprez rodzinnych, takich jak śluby i chrzciny, ważnego negatywnego testu na COVID-19.

Wtorkowe deklaracje premiera spotkały się z krytyką ze strony stowarzyszeń reprezentujących firmy sektora gastronomicznego. W środę władze organizacji PRO.VAR ogłosiły, że kilkuset portugalskich restauratorów w okresie świąteczno-noworocznym przeprowadzi strajk, zamykając swoje lokale na znak protestu przeciwko obostrzeniom.

Koronawirus w Portugalii

W Portugalii minionej doby potwierdzono ponad 10,5 tys. infekcji koronawirusem - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju, wskazując, że ostatni raz tak wysoki poziom zakażeń notowany był w styczniu.

Według statystyk resortu ponad połowa stwierdzonych w ciągu ostatnich 24 godzin infekcji miała miejsce w aglomeracji Lizbony.

Służby medyczne wskazały, że wraz z nasileniem się piątej fali pandemii zaobserwowano w czwartek spadek liczby leczonych na COVID-19 pacjentów w szpitalach. Po raz pierwszy od kilku tygodni ich liczba spadła poniżej 900.

Od początku pandemii w Portugalii potwierdzono już 1,25 mln zakażeń koronawirusem, a także 18,8 tys. ofiar śmiertelnych pandemii. Ostatniej doby zmarło 17 osób zainfekowanych SARS-CoV-2.

Autor:dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości