Masz telefon z tym systemem? Uważaj, nowy wirus czyha

Tech

ShutterstockTelefony z Androidem też są zagrożone?

Ponad pół miliarda smartfonów z Androidem może paść ofiarą nowego wirusa o nazwie „accessibility clickjacking”. Ukrywa się on pod postacią gry i daje hakerom nieograniczony dostęp do urządzenia. Wszystko bez zgody, a nawet wiedzy użytkownika.

Na ślad złośliwego oprogramowania (malware) natrafiła firma Skycure, która zajmuje się bezpieczeństwem mobilnym. Firma przestrzega przed przebiegłością wirusa, któremu sami pozwalamy działać nieświadomie. Użytkownik telefonu wykonuje standardowe czynności w ramach aplikacji, dając dostęp do telefonu osobom niepożądanym. Zdaniem ekspertów z firmy Skycure, zagrożone są wszystkie e-maile, SMS-y, dane z innych komunikatorów, dane wrażliwe w aplikacjach biznesowych i wielu innych.

Haker z nieograniczonym dostępem

Raz zainstalowany, wirus „accessibility clickjacking” umożliwia hakerom nieautoryzowane działania za pośrednictwem różnych aplikacji czy systemu operacyjnego. Mogą przeglądać wówczas nasze dane, wysyłać SMS-y, a w ekstremalnych sytuacjach nawet wykasować zwartość telefonu. Firma Skycure zwraca uwagę, że wirus jest szczególnie groźny dla wszystkich urządzeń z Androidem do wersji 4.4 KitKat. Opłaca się zatem zaktualizować system operacyjny na smartfonach i tabletach do wersji 5.0. Lollipop lub nawet nowszej. Jak uchronić się przed wirusem? - Aktualizuj swoje urządzenie na Androidzie - Nie klikaj w podejrzane okienka - Nie pobieraj aplikacji z nieautoryzowanych sklepów z aplikacjami. - Wyłącz aplikacje, które wymagają zgody na udostępnianie - Skanuj swoje urządzenia przez specjalne aplikacje typu Skycure

Smartfon, kamery, technologia 5G. Cuda techniki w BarcelonieReuters / TVN24BiS

Autor: ag / Źródło: International Business Times, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock