Sztuczna inteligencja zdała egzaminy prawnicze i biznesowe na uczelniach. Popełniła też "zaskakujące błędy"

Autor:
kgo//am
Źródło:
CNN, tvn24.pl
Sztuczna inteligencja stała się teraźniejszością
Sztuczna inteligencja stała się teraźniejszościąTVN24
wideo 2/2
TVN24Sztuczna inteligencja stała się teraźniejszością

Chat GPT, czyli sztuczna inteligencja generująca odpowiedzi tekstowe, zmierzył się z egzaminami dla studentów prawa oraz zarządzania w biznesie. Jak wyjaśnili cytowani przez CNN profesorowie nadzorujący testy, bot bardzo dobrze radził sobie z podstawowymi zadaniami biznesowymi, jednak popełniał "zaskakujące błędy" matematyczne.

Napędzany sztuczną inteligencją Open AI generator tekstu Chat GPT zdał egzaminy prawnicze z czterech przedmiotów na University of Minnesota oraz jeden egzamin z zarządzania w biznesie na University of Pennsylvania - Wharton School of Business. Podczas egzaminów prawniczych bot odpowiedział na 95 pytań wielokrotnego wyboru i 12 pytań opisowych. Średnio radził sobie na poziomie studenta z oceną C+, czyli dostateczną. Najlepiej poszła mu część egzaminu dotycząca prawa konstytucyjnego - bot odpowiedział poprawnie na 21 z 25 zawartych w niej pytań.

Lepiej niż na egzaminie prawniczym, sztuczna inteligencja wypadła na tym z zarządzania w biznesie. Tam Chat GPT rozwiązał zadania na poziomie, który uplasowałby go w dolnym rejonie oceny B, czyli dobrej. Christian Terwiesch, profesor biznesu z Wharton, przekazał, że bot wykonał "świetną robotę" odpowiadając na podstawowe pytania dotyczące zarządzania operacjami i analizy procesów, jednak popełniał "zaskakujące błędy" w zadaniach matematycznych.

Jon Choi, jeden z profesorów prawa przeprowadzających egzaminy, wyjaśnił w rozmowie z CNN, że celem testu było sprawdzenie potencjału bota jako asystenta prawników lub pomocnika uczniów. - Chat GPT miał problemy z najbardziej klasycznymi elementami egzaminów prawniczych, takimi jak wykrywanie potencjalnych problemów prawnych i dogłębna analiza stosowania przepisów prawnych w kontekście konkretnej sprawy. Ale pokazał, że może być pomocny przy tworzeniu pierwszego szkicu pracy, który następnie trzeba będzie udoskonalić - ocenił Choi.

ZOBACZ TEŻ: Athena już działa, to najszybszy w Polsce superkomputer

Sztuczna inteligencja w szkołach

CNN podkreśla, że wyniki testów przyszły w momencie, gdy coraz więcej szkół i nauczycieli zaczyna obawiać się, iż sztuczna inteligencja może ułatwić uczniom ściąganie. Portal dodaje, że niektórzy nauczyciele starają się układać testy w taki sposób, by uniemożliwić ich rozwiązywanie botom, co w przypadku wielu przedmiotów wcale nie jest prostym zadaniem. Inna sprawa, że skala zjawiska korzystania z pomocy tego narzędzia wśród uczniów nie jest na razie znana.

Chat GPT, który powszechnie dostępny jest od listopada ubiegłego roku, pisał już artykuły, tworzył teksty piosenek, a nawet scenariusz filmu krótkometrażowego. Jak pisze CNN, konkurencji w postaci sztucznej inteligencji obawiają się copywriterzy, dziennikarze czy programiści. Inni widzą w niej szansę na ułatwienie im pracy i zwolnienie ich z wielu obowiązków. Podobno nawet niektórzy prezesi dużych firm zrezygnowali już z samodzielnego tworzenia maili na rzecz "zlecania ich" botowi.

TVN24.pl: Chat GPT zdał polską maturę

Kilka dni temu dziennikarze portalu tvn24.pl sprawdzili, jak Chat GPT radzi sobie z testami, do których podchodzą polscy uczniowie. Przy pomocy sztucznej inteligencji rozwiązali maturę z języka polskiego i egzamin ósmoklasisty. Jak poradził sobie bot? Wymagającą większej kreatywności maturę z polskiego zdał jak trójkowy uczeń, znacznie lepiej poszło mu z angielskim.

ZOBACZ TEŻ: Zaczarowany ołówek, wersja 2022. Czy robot może napisać symfonię i namalować obraz?

Autor:kgo//am

Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: T. Schneider / Shutterstock

Pozostałe wiadomości