Trwa "rozbiórka" Nokii. Giganci zainteresowani są mapami

Tech

sxc.huCo najmniej cztery podmioty są zainteresowane kupnem oddziału Nokii

Co najmniej cztery podmioty są zainteresowane kupnem oddziału Nokii zajmującego się mapami i usługami lokalizacyjnymi - podaje niemiecki miesięcznik "Manager Magazin". Wśród potencjalnych kupców wymienia się Facebooka i niemieckie koncerny motoryzacyjne.

Przejęciem oddziału Nokii, który nazywa się HERE, zainteresowane jest poza Facebookiem niemieckie konsorcjum motoryzacyjne (w skład którego wchodzi Audi, BMW i Daimler), Uber i Hellman & Friedman.

Współpraca z gigantami

"Manager Magazine" donosi, że wartość HERE wynosi 2 mld euro. Tymczasem Inderes Equity Research wycenia oddział Nokii na ponad 4 mld euro. Nokia poinformowała w zeszłym tygodniu, że w związku z przejęciem za ok. 16 mld dolarów francuskiego rywala - Alcatel-Lucent rozpoczyna strategiczny przegląd finansów HERE. Agencja Reutera przypomina, że Nokia zbudowała swój mapowy i lokalizacyjny biznes w 2008 roku, kiedy doszło do przejęcia za ponad 8 mld dolarów firmy Navteq. Szacuje się, że była to największa operacja finansowa Nokii przed przejęciem Alcatel-Lucent. Technologie lokalizacyjne znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, szczególnie w samochodach nowej generacji mających połączenie z usługami internetowymi. Ocenia się, że będą w przyszłości wykorzystywane w tworzeniu pojazdów autonomicznych. HERE dostarcza także mapy internetowe (online) dla takich firm jak Amazon, Microsoft, Yahoo i Baidu.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu