Świat rzucił się na Apple Watch. Gigant zwiększy produkcję?

Tech


Apple prawdopodobnie podejmie wkrótce decyzję o zwiększeniu produkcji Apple Watch, po tym jak w pierwszy weekend po uruchomieniu sprzedaży, liczba zamówienia na zegarki wyprzedziła ograniczoną podaż - prognozują niektórzy analitycy z Wall Street.

Tyko w piątek Apple zarejestrowało w USA prawie milion zamówień na swoje inteligentne zegarki. Zamówienia można składać od 10 kwietnia za pośrednictwem internetowego sklepu Apple. Urządzenie kosztujące od 350 do 17 tys. dolarów można kupić na razie jedynie w dziewięciu krajach; wśród nich nie ma Polski. Na sklepowe półki Apple Watch trafi 24 kwietnia.

Milionowe zamówienia

Gene Munster, analityk firmy Piper Jaffray spodziewa się, że Apple sprzeda 2,3 mln zegarków w okresie kwiecień-czerwiec. Prognozuje również, że gigant z Cupertino zwiększy produkcję w dwóch ostatnich tygodniach maja. Z kolei Merrill Lynch z BofA oczekuje, że we wskazanym okresie Apple wyśle swoim klientom 4 mln zegarków.

Apple Watch to pierwszy nowy produkt wypuszczony przez Apple pod kierownictwem Tima Cooka i pierwsze urządzenie w historii firmy, które trafiło na rynek towarów luksusowych. Apple sprzedaje swoje gadżety zarówno poprzez App Store, jak i w ekskluzywnych butikach w Paryżu, Londynie i Tokio. Według ekspertów, Apple wyprodukuje do końca roku 20 mln zegarków. Swoje prognozy opierają na liczbie części, jakie Apple zamówił u podwykonawców. Szacuje się też, że do 24 kwietnia gotowych do sprzedaży będzie 5 mln sztuk Apple Watch. Większość analityków jest zgodna, że sprzedaż Apple Watch przewyższy sprzedaż podobnych gadżetów oferowanych przez konkurencyjne firmy, takie jak Samsung, Sony i LG.

Co potrafi zegarek?

Apple Watch jest dostępny w trzech wersjach - Watch Sport, Watch, Watch Edition. Odpowiednio każda z wersji cechuje się dwoma rozmiarami koperty - 38 i 42 milimetry. Zegarki posiadają tę samą specyfikację techniczną, różniąc się natomiast paskami i komponentami, z których zostały wykonane.

Inteligentny zegarek umożliwia odbieranie rozmów telefonicznych, otrzymywanie powiadomień, czytanie wiadomości e-mail, śledzenie aktywności fizycznej użytkownika czy sterowanie urządzeniami w inteligentnym domu. Apple Watch obsługuje płatności Apple Pay i zapewnia dostęp do wirtualnego asystenta Siri. Według producenta urządzenie będzie pracować na jednym ładowaniu do 18 godzin.

Autor: tol / Źródło: Reuters