Seria procesów, nadzwyczajne spotkanie. Ciemne chmury nad Volkswagenem

Na giełdzie we Frankfurcie spadki w związku z Volkswagenem
Na giełdzie we Frankfurcie spadki w związku z Volkswagenem
TVN24BiS /
Na giełdzie we Frankfurcie spadki w związku z VolkswagenemTVN24BiS /

Przed niemieckim gigantem motoryzacyjnym dni, które mogą wstrząsnąć i rozstrzygnąć o jego przyszłości. Niewykluczone, że firma będzie musiała zmierzyć się z falą kar finansowych. W środę w celu omówienia strategii działania w Wolfsburgu odbędzie się nadzwyczajne spotkanie starszych członków rady i ścisłego kierownictwa. Jak sugerują niemieckie media, nie wykluczona jest nawet dymisja prezesa VW Martina Winterkorna.

Władze USA ujawniły w piątek, że Volkswagen jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich.

11 mln pojazdów

Wkrótce do tej sprawy może włączyć się również amerykański Departament Sprawiedliwości, którego śledztwo może przynieść poważne konsekwencje.

Zdaniem BBC, ten moment zbliża się nieubłaganie zważywszy na liczne oskarżenia ze strony władz federalnych, które mogą domagać się poważnych kar dla firmy i jej pracowników.

We wtorek późnym wieczorem dochodzenie w tej sprawie wszczął stan Nowy Jork.

Tamtejszy prokurator generalny Eric Schneiderman zapowiedział przy okazji, że będzie współpracował z innymi stanami w celu egzekwowania prawa ochrony środowiska i konsumenta. - Żadnej spółce nie wolno ignorować naszego prawa ochrony środowiska - stwierdził Schneiderman w oświadczeniu.

Należy przy tym pamiętać, że już trwa śledztwo Agencji Ochrony Środowiska i California Air Resources, które badają w jaki sposób VW był w stanie oszukiwać testy pomiaru ilości zanieczyszczeń pochodzących z produkowanych przez nich aut z silnikiem diesla.

Volkswagen we wtorek przyznał, że problem dotyczy około 11 milionów jego pojazdów na całym świecie, a na pokrycie kosztów usterki przeznaczone zostanie 6,5 mld dol.

To jednak nie całość kosztów, które mogą spaść na barki niemieckiego koncernu.

Według agencji informacyjnych Bloomberg i AFP, Departament Sprawiedliwości, który będzie badał sprawę producenta samochodowego, nie wykluczone, że postawi także w stan oskarżenia pracowników szczebli kierowniczych koncernu. Oprócz tego, w przypadku sformułowania zarzutów, Departament Sprawiedliwości z całą pewnością nałoży wysokie kary także dla samego Volkswagena.

A to nie koniec. Włoski minister transportu we wtorek poinformował, że Włochy wszczęły postępowanie wyjaśniające w sprawie Volkswagena. - Jesteśmy zaniepokojeni tym, co robił Volkswagen w Stanach Zjednoczonych i teraz chcemy się dowiedzieć, czy taka sama sytuacja nie miała miejsca także w Europie - powiedział przedstawiciel rządu w Rzymie.

Dodatkowo francuski minister finansów Michel Sapin ocenił, że konieczne jest śledztwo "na poziomie europejskim" po ujawnieniu manipulacji dotyczących pomiaru spalin przez Volkswagena w jego samochodach w USA.

Środowe spotkanie

Przyszłość koncernu jest przedmiotem serii wewnętrznych spotkań.

Jak informuje BBC, dzisiaj w Wolfsburgu dojdzie do spotkania starszych członków rady i ścisłego kierownictwa VW. Na piątek z kolei zaplanowano posiedzenie rady nadzorczej Volkswagena.

Pojawiają się liczne spekulacje, co do przyszłości prezesa Volkswagena Martina Winterkorna. Niemieckie media sugerują, że po piątkowych oskarżeniach wyraźnie stracił wsparcie kluczowych inwestorów.

Prezes koncernu Martin Winterkorn oświadczył wprawdzie wczoraj, że pomimo skandalu z manipulowaniem pomiarem emisji spalin nie ustąpi ze stanowiska. Najbliższe godziny pokażą, jednak, czy nie dojdzie do zmiany tej decyzji.

We wtorkowym oświadczeniu Winterkorna nie zabrakło również przeprosin dla konsumentów za "manipulację". Powiedział jednak, że "byłoby błędem kwestionowanie ciężkiej i uczciwej pracy 600 tys. zatrudnionych tylko dlatego, że mała grupa osób dopuściła się ciężkich wykroczeń". - Nasza załoga nie zasłużyła na to. Dlatego prosimy, proszę o państwa zaufanie na naszej dalszej drodze - powiedział szef Volkswagena. - Wyjaśnimy to - obiecał.

Interesujące są w tym kontekście są także słowa szefa amerykańskiego oddziału Volkswagena Michaela Horna, który w poniedziałek zwrócił uwagę, że w kwestii afery dotyczącej pomiaru spalin koncern "pokpił sprawę".

Jedna z niemiecki gazet nazwała to nawet "najbardziej kosztownym aktem głupoty w historii przemysłu samochodowego". W konsekwencji tych wydarzeń akcje spółki spadły o ponad jedną trzecią w ciągu zaledwie dwóch dni.

Jakie zarzuty?

W ostatni piątek, Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zarzuciła Volkswagenowi, że używał specjalnego oprogramowania, by manipulować pomiarem zawartości szkodliwych substancji w spalinach.

EPA mówi o złamaniu ustawy o ochronie klimatu (Clean Air Act) i wskazuje, że na producencie spoczywa obowiązek usunięcia zakwestionowanego rozwiązania z ok. 482 tys. samochodów marki Volkswagen i jednego z modeli Audi. Zakwestionowane przez EPA oprogramowanie ma umożliwiać uaktywnianie systemu ograniczania emisji spalin tylko na czas oficjalnych pomiarów testowych. Oznaczałoby to, że w normalnych warunkach pojazdy Volkswagena z silnikami dieslowskimi mają lepsze osiągi, ale zanieczyszczają powietrze o wiele bardziej, niż to dopuszczają przepisy w USA.

Przyszłość branży

Teoretycznie Volkswagenowi z tego tytułu mogłyby grozić kary w wysokości do 37,5 tys. dolarów za każdy z 482 tys. zakwestionowanych samochodów sprzedawanych od 2008 roku. W sumie kwota ta mogłaby sięgnąć ponad 18 mld dol.

To byłby znaczny koszt, nawet dla niemieckiego giganta, który niedawno wyprzedziła Toyotę w rankingu najlepiej sprzedających się aut w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku.

Eksperci są zaniepokojeni nie tylko o los Volkswagena, ale także konsekwencji dla pozostałych producentów diesli.

Jim Holder, szef koncernu medialnego Haymarket Automotice, który wydaje takie tytuły prasowe jak "WhatCar" i "Autocar" przyznał w rozmowie z BBC, że nigdy w historii branży nie było skandalu tej wielkości, a to może przynieść ciężkie czasy dla producentów diesli i sprawić, że silniki diesla dla samochodów staną się nieekonomiczne.

Autor: mb/gry / Źródło: BBC

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2025 roku wyniosło 9045,11 złotego, co oznacza wzrost o 9,3 procent rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż prognozowali analitycy.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2025 roku była wyższa o 1,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,5 procent - informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zdaniem analityków jest to "pozytywna niespodzianka".

Nowe dane z przemysłu. Minister finansów Andrzej Domański komentuje

Nowe dane z przemysłu. Minister finansów Andrzej Domański komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zniesieniu węgierskiego embarga na polskie mięso, produkty zwierzęce i pasze. Wprowadzona wcześniej rozporządzeniem premiera Viktora Orbana decyzja była odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Źródło:
PAP

Rosną długi firm z branży IT, a programiści tracą pracę, bo zastępuje ich sztuczna inteligencja - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita". Według dziennika rozdrobniona dotąd branża skazana jest na konsolidację.

Koniec eldorado w branży

Koniec eldorado w branży

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu salmonelli w partii mrożonych truskawek dostępnych w Biedronce. Jak podkreślono, spożycie skażonego produktu bez obróbki cieplnej "stanowi realne zagrożenie dla zdrowia konsumentów".

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Źródło:
PAP, GIS

Chaos i długie kolejki przy odprawie pasażerów czekają podróżnych korzystających z portugalskich lotnisk. Trudna sytuacja to efekt wprowadzenia trzech nowych systemów kontroli granic.

Chaos na lotniskach. "Gigantyczne kolejki"

Chaos na lotniskach. "Gigantyczne kolejki"

Źródło:
PAP

Muszelki, piasek, produkty spożywcze czy produkty rzemiosła – takie pamiątki zdarza nam się przywozić z wakacji. Jeśli chodzi o Brugię, to turyści nierzadko zabierają stamtąd kostkę brukową. Radni tego belgijskiego miasta apelują, by odwiedzający zaprzestali tej praktyki.

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Źródło:
PAP

Lotnisko Kansai w Osace obsługuje co roku około 30 milionów pasażerów. Port chwali się, że od ponad 30 lat nie zgubiono bagażu z winy operatora. Klucz do sukcesu to doświadczona załoga i zaawansowany system sortowania.

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

Źródło:
PAP

Taku Eto nie jest już szefem Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa Japonii. Publicznie pochwalił się, że nie musi martwić się o zakupy ryżu, gdyż dostaje go w prezencie. Słowa te wypowiedział w momencie, gdy kraj od blisko roku zmaga się ze wzrostem cen ryżu.  

Dymisja ministra rolnictwa. Pochwalił się, że dostaje ryż za darmo

Dymisja ministra rolnictwa. Pochwalił się, że dostaje ryż za darmo

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

We wtorkowych losowaniach Lotto i Lotto Plus nie odnotowano głównych wygranych. Oznacza to, że w przypadku Lotto kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 20 maja 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk poinformował, że ograniczy wydatki na kampanie wyborcze, bo "nie widzi powodu" dalszego ich finansowania. Odniósł się także do przeciwników atakujących jego firmy i zapowiedział, że "wielu z nich trafi do więzienia".

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Niemczech odnotowano dwie wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 20 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął cztery projekty z pakietu deregulacyjnego - podała kancelaria premiera. Nowe rozwiązania dotyczą między innymi podatku od spadków i darowizn, podatku dochodowego, a także prawa bankowego.

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Źródło:
PAP

Reputacja najważniejszych firm należących do Elona Muska spadła ze szczytu rankingu na sam dół - wykazał sondaż firmy Harris Poll, który we wtorek cytuje portal Axios. Tesla, która była na 8. miejscu w 2021 roku, zajmuje obecnie 95. pozycję.

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Źródło:
PAP

Mechanizm zezwalający na bezcłowy import towarów z Ukrainy przestanie obowiązywać na początku czerwca - przekazał premier Donald Tusk. Dodał, że znów będą obowiązywać regulacje sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd przedłużył do 25 sierpnia areszt tymczasowy dla Wadima Moszkowicza, założyciela firmy rolniczej Rusagro - przekazał jego prawnik, cytowany przez Agencję Reuters. Miliarder jest podejrzewany o łapówkarstwo i defraudację 30 miliardów rubli (około 1,5 miliarda złotych).

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Projekt noweli o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafi do Sejmu w czerwcu - przekazał wicedyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji Marcin Wysocki. Podkreślił, że zmiana jest pilna i priorytetowa.

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

Źródło:
PAP

Bruksela planuje nałożenie podatku na małe paczki spoza Unii Europejskiej (UE), głównie z Chin. Ma to ograniczyć import za pośrednictwem tamtejszych detalicznych sklepów online, takich jak Temu czy Shein - poinformował "Financial Times".

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Źródło:
PAP

- Z roku na rok coraz trudniej jest wybrać finalistów. Jakość kandydatów jest bardzo dobra w każdej kategorii - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Ogłoszenie laureatów "biznesowych Oscarów" w ramach 14. edycji konkursu odbędzie się 26 maja 2025 roku.

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

Źródło:
tvn24.pl

- Osiemset tysięcy dzieci w wieku szkolnym potrzebuje fachowego dostępu do opieki psychiatrycznej i psychologicznej. To jest populacja drugiego miasta w Polsce - Krakowa. Ta skala potrzeb jest ogromna - podkreśliła Zuzanna Lewandowska, prezeska Fundacji TVN.

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2026 roku informacja o emeryturze będzie dostępna w aplikacji mObywatel - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Dokument zakłada likwidację Centralnej Informacji Emerytalnej z powodu wysokich kosztów i niepewnej skuteczności.

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Wypłata 14. emerytury w 2025 roku została zaplanowana na wrzesień - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, które formalnie określi termin przekazania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od wtorku maszyniści nie muszą już podawać sygnału dźwiękowego "Baczność" przed przejazdami kolejowymi wyposażonymi w rogatki lub sygnalizację świetlno-dźwiękową. To efekt nowelizacji rozporządzenia podpisanej przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Zmiana ma ograniczyć hałas w rejonach zamieszkałych i poprawić komfort życia mieszkańców.

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Źródło:
tvn24.pl

Niższy limit ceny za ropę z Rosji, wsparcie ukraińskiego przemysłu i cios w rosyjską "flotę cieni" - to zaproponował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Brukseli. Wskazał w ten sposób, co jeszcze może zrobić Unia Europejska.

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Źródło:
PAP

Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji na Rosję, obejmujący blisko 200 statków z rosyjskiej "floty cieni" - poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Powtórzyła, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami.

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2025 roku ponad 14 tysięcy odbiorców energii elektrycznej zmieniło swojego sprzedawcę prądu. Z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wynika także, że w ponad 8 tysiącach przypadków były to gospodarstwa domowe.

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Źródło:
PAP