Tech

"Najstarsza kamerka internetowa" zostanie wyłączona. "Pora jej odpuścić"

Tech

[object Object]
Kamerka internetowa FogCam znajduje się w San Francisco (wideo bez dźwięku)Google Earth
wideo 2/4

Po 25 latach zostanie wyłączona kamerka internetowa FogCam. Urządzenie, które monitoruje pogodę w okolicy kampusu Uniwersytetu Stanowego w San Francisco swój żywot zakończy w najbliższą sobotę.

Jak odnotowało BBC, nie licząc krótkich przerw na serwis czy zmianę położenia, kamerka - uważana za najstarszą kamerkę internetową na świecie - nadawała ciągle przez ostatnich 25 lat. Urządzenie "przeżyło" pięciu burmistrzów San Francisco.

Kamera internetowa Fogcam

Dostępną w internecie transmisję rozpoczęli Jeff Schwartz i Dan Wong. Inicjatorzy projektu wskazali, że urządzenie zostanie odłączone, ponieważ obecnie nie ma dobrych miejsc na jego ulokowanie. Choć kamera zostanie usunięta, mężczyźni planują utrzymać stronę internetową fogcam.org. - Uznaliśmy, że pora jej odpuścić - wskazał Schwartz w lokalnej gazecie "SFGate". Dodał, że znalezienie bezpiecznego miejsca na umieszczenie kamery obserwującej okolicę ulicy Holloway Avenue staje się coraz trudniejsze.

W 1994 roku Schwartz i Wong byli początkującymi programistami, którzy wykorzystali FogCam do nauki kodowania we wczesnym środowisku internetowym. - To był malutki projekt, który zaczął żyć własnym życiem. Ludziom się spodobało, więc prowadziliśmy go dalej - wspominał Schwartz. - Nasza kamerka jest nawiązaniem do wczesnego okresu internetu, gdzie każdy mógł stworzyć cokolwiek - dodał.

Początkowo kamerka internetowa pokazywała życie w kampusie studenckim Uniwersytetu Stanowego. Pomysł nie podobał się jednak władzom uczelni, przez co powodowało, że Schwartz i Wong często byli zmuszani do zmiany lokalizacji kamerki.

Schwartz wspomniał, że rozpoczęcie transmisji zainspirował podobny projekt na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie kamera śledziła wspólny dzbanek kawy. Tamtejsza inicjatywa często jest określana jako pierwsza transmisja na żywo prowadzona za pomocą kamery internetowej. "Kawowa kamera" została wyłączona w 2001 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP, The New York Times

Źródło zdjęcia głównego: fogcam.org

Pozostałe wiadomości