Programiści protestują przeciwko sztucznej inteligencji. "Chatboty są jak papugi"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"TVN24
wideo 2/7
TVN24"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"

Stack Overflow to branżowe forum dla programistów, na którym każdy uczestnik może zadawać pytania i udzielać na nie odpowiedzi. To wielki okrągły stół, przy którym deweloperzy z całego świata rozwiązują problemy. Jego moderatorzy, którzy sami są programistami i za darmo utrzymują na nim porządek, rozpoczęli protest w odpowiedzi na nowe wytyczne właściciela w sprawie zarządzania treściami tworzonymi przez sztuczną inteligencję.

W poniedziałek moderatorzy forum Stack Overflow ogłosili rozpoczęcie strajku w odpowiedzi na "prawie całkowity zakaz moderowania treści generowanych przez sztuczną inteligencję".

Nowa polityka Stack Overlfow zakłada, że usuwanie treści wygenerowanych przez sztuczną inteligencję (AI) będzie możliwe tylko w określonych przypadkach. Argument ze strony twórców nowych przepisów jest taki, że nadmierna moderacja postów tworzonych przy pomocy sztucznej inteligencji ma powodować odrzucenie wkładu ludzi, którzy stoją za zleceniem wykonania zadania.

Firma przekazała również, że w celu zarządzania treściami wygenerowanymi przez AI należy zastosować surowe standardy dowodów i że nie mają one zastosowania do większości decyzji o zawieszeniu treści generowanych przez AI, jakie podejmowali moderatorzy.

"Chatboty są jak papugi"

W odpowiedzi moderatorzy stwierdzili, że nowa polityka pozwoli na szerzenie się na forum niepoprawnych, błędnych treści, co przełoży się na jakość i wartość samego forum. Przestrzegają przed zalewem fałszywych treści.

"Chatboty AI są jak papugi. Na przykład ChatGPT nie rozumie udzielanych odpowiedzi, po prostu kojarzy dane z polecenia z informacjami, do których ma dostęp, i powtarza wiarygodnie brzmiące zdania. Nie ma możliwości sprawdzenia, czy odpowiedzi, które przekazuje, są dokładne. ChatGPT nie jest pisarzem, programistą, naukowcem, fizykiem ani żadnym innym ekspertem (...). Po wyświetleniu zadania po prostu łączy słowa w oparciu o informacje, z którymi został wyszkolony. Nie rozumie, co mówi. Ten brak zrozumienia skutkuje niezweryfikowanymi informacjami przedstawionymi w sposób, który brzmi mądrze lub cytatami, które mogą nie potwierdzać twierdzeń, jeśli cytaty w ogóle nie są całkowicie fikcyjne" - napisano w oświadczeniu opublikowanym przez moderatorów.

Firma się nie ugina

W odpowiedzi na zapytanie od serwisu Gizmodo Philippe Beaudette, wiceprezes społeczności w Stack Overflow, przekazał, że "niewielka liczba moderatorów (11 proc.) w sieci Stack Overflow przestała angażować się w kilka czynności, w tym w moderowanie treści. Głównym powodem tego działania jest niezadowolenie z naszego stanowiska w sprawie narzędzi do wykrywania treści generowanych przez sztuczną inteligencję".

Jak dodano firma "podtrzymuje swoją decyzję" w zakresie wymagania od moderatorów "zaprzestania korzystania z wcześniej używanych narzędzi. Będziemy nadal szukać alternatyw i zobowiązujemy się do szybkiego testowania tych narzędzi".

Firma przyznała także serwisowi Gizmodo, że po pojawieniu się ChatGPT od OpenAi spadł ruch na forum. Coraz więcej programistów zamiast czekać na odpowiedź od innego użytkownika forum zaczęło wykorzystywać to narzędzie w celu weryfikacji swojego kodu.

Firma zajmująca się analityką internetową, AnalogWeb, poinformowała w kwietniu, że Stack Overflow odnotowuje spadek ruchu co miesiąc od początku 2022 r., przy średnim spadku wynoszącym 6 proc.. W marcu Stack Overflow odnotował spadek ruchu o 13,9 proc. w stosunku do lutego, a w kwietniu ruch w witrynie spadł o 17,7 proc. w stosunku do marca.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości