Rozwój sensorów zmierza w tym kierunku, by percepcja elementów, które nazywamy sztuczną inteligencją, miała kontakt ze światem, czyli możliwość odczuwania - stwierdził w programie "Techpospolita" w TVN24+ profesor Ryszard Tadeusiewicz, autor ponad stu książek o sztucznej inteligencji. Jak dodał, AI "może być bogate w wiele rzeczy, ale nie uczucia".
Profesor Ryszard Tadeusiewicz zwrócił uwagę, że rozwój AI zmierza w kierunku możliwości odczuwania. Zaznaczył jednak, że będzie to oparte na symulacji, a nie rzeczywistych emocjach.
- Doznania sztucznej inteligencji nie są prawdziwe, a jedynie symulowane. Jeżeli komputer wygrywa z człowiekiem, nawet arcymistrzem szachowym w szachy, to odnotowuje to po prostu jako pewien fakt. Natomiast ten fakt nie ma zabarwienia emocjonalnego - mówił profesor.
Podkreślił, że sfera emocjonalnej percepcji tego, co się dzieje, "nie jest i może nigdy nie być dostępna".
Tadeusiewicz pytany o to, czy sztuczna inteligencja pomoże w komunikacji ze zwierzętami, przyznał, że obecnie są już w tej kwestii uzyskiwane "daleko idące postępy". - Sztuczna inteligencja może dla nas otworzyć świat zwierząt. Myślę, że zwierzęta morskie mogłyby być ciekawymi partnerami do różnego rodzaju form komunikacji - stwierdził.
AI a rynek pracy
Rozmówca pytany o to, jak AI wpłynie na rynek pracy, stwierdził, że systemy czy roboty mogą wykonywać tę samą pracę, którą wykonuje człowiek. Dodał, że w przeciwieństwie do ludzi będą to robiły przez całą dobę, bez domagania się podwyżek i bez względu na samopoczucie.
- O ile w przypadku pracowników fizycznych przebiegło to właściwie bezboleśnie, gdyż znaleźli w miarę szybko inne zajęcia, o tyle wśród szeroko rozumianej inteligencji to będzie problem - ocenił, przyznając, że rozwój AI może doprowadzić do wzrostu bezrobocia.
Tadeusiewicz podkreślił, że odejście do pracy, także intelektualnej, może jednak przyczynić się do rozwoju cywilizacyjnego. Jak wyjaśnił, tak było w przypadku Rzymu, gdzie pracą zajmowali się niewolnicy, a uwolnieni od ciężkiej pracy Rzymianie zajmowali się tworzeniem cywilizacji i kultury.
Źródło: TVN24+
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock