Tech

Nowe zasady dla Facebooka. "Ceną za usługę są dane osobowe i reklamy"

Tech

Facebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie"
TVN24 BiSFacebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie"

Facebook będzie czytelniej informował o zasadach wykorzystywania danych użytkowników - poinformował we wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Portal społecznościowy musi wprowadzić zmiany do końca czerwca 2019 roku.

"Wynegocjowane przez Komisję Europejską i państwa członkowskie UE zmiany dotyczą m.in. braku czytelnych informacji o tym, w jaki sposób Facebook wykorzystuje dane osobowe użytkowników serwisu, a także zasad ponoszenia odpowiedzialności przez spółkę" - podał UOKiK.

Jak podkreślono, "Facebook w warunkach świadczenia usług wytłumaczy, że m.in. portal jest darmowy, ale ceną za tę usługę są dane osobowe i wyświetlane reklamy, których tematyka bazuje na informacjach zgromadzonych na temat użytkowników".

"Użytkownik będzie też mógł m.in. zgłosić portalowi swój sprzeciw, gdy treść, którą zamieścił, zostanie przez Facebook usunięta, i zażądać jej ponownej oceny przez przedsiębiorcę" - dodano.

"Zastanówmy się"

W negocjacjach z Facebookiem brał udział także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Warunki świadczenia usług będą bardziej przejrzyste i zrozumiałe. - To naszym zdaniem dobry krok, ponieważ Facebook zadeklarował, że zmieni większość analizowanych przez UOKiK klauzul - zaznaczył cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał.

W komunikacie przypomniano, że UOKiK niedawno apelował wraz z innymi organami ochrony konsumentów do Apple i Google, by te firmy przejrzyście informowały klientów o zasadach uzyskiwania i wykorzystywania ich danych.

Jak tłumaczył wówczas szef Urzędu, przy pobieraniu aplikacji z tych sklepów, trudno znaleźć informacje o tym, jak będą wykorzystywane przez nie nasze dane. Wskazał, że aplikacje ściągane na telefon często proszą nas o dostęp do różnych danych, np. do książki telefonicznej, aparatu fotograficznego, dokładnej lokalizacji.

- Zanim pobierzemy aplikację, zastanówmy się, czy rzeczywiście chcemy, żeby wiedziała o nas tak wiele i czy jest nam aż tak potrzebna - podkreślił Niechciał.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości