Tech

Takiej awarii Facebooka nie było od 11 lat

Tech

[object Object]
Facebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie"TVN24 BiS
wideo 2/2

Facebook po ponad 14 godzinach problemów powoli wraca do normalnego funkcjonowania. Pełen "powrót" zakomunikował już należący do technologicznego giganta Instagram, którego również dotknęła awaria.

Problemy zaczęły się w środę po południu. Jak wynikało z informacji dostępnych na stronie downdetector.pl, awaria dotyczyła użytkowników na całym świecie, w tym także w Polsce.

BBC przypomniało, że ostatnia tak poważna awaria Facebooka miała miejsce w 2008 roku, kiedy portal miał "zaledwie" 150 milionów użytkowników. Obecnie jest to 2,3 miliarda użytkowników miesięcznie.

W czwartek rano polskiego czasu pojawiły się sygnały, że popularne portale społecznościowe "wracają do życia". Jako pierwsi poinformowali o tym przedstawiciele Instagrama na Twitterze. "Wracamy" - czytamy we wpisie, który jest okraszony gifem z Oprah Winfrey. Instagram ma obecnie ponad 1 miliard użytkowników.

Globalna awaria Facebooka

Internauci korzystali z Twitterze, aby wyładować swoją frustrację na temat awarii. W tym celu używano hashtagów #FacebookDown i #InstagramDown, które z każdą godziną zyskiwały na popularności. Problemy dotyczyły także aplikacji: Messenger i WhatsApp.

Internauci zgłaszali między innymi brak możliwości zalogowania do portali społecznościowych. Część użytkowników zwracała uwagę na problemy z publikowaniem postów.

Do sprawy w środę około godziny 19 czasu polskiego odnieśli się przedstawiciele Facebooka.

"Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy użytkownicy mają problemy z dostępem do rodziny aplikacji Facebook" - mogliśmy przeczytać we wpisie na Twitterze. "Pracujemy nad rozwiązaniem problemu tak szybko, jak to możliwe" - dodano.

Pierwsze informacje wskazywały, że przyczyną problemów mógł być "ogromny atak DDoS". To atak na usługę sieciową w celu uniemożliwienia działania poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów, przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów. Przedstawiciele Facebooka jednak temu zaprzeczyli.

"Koncentrujemy się na tym, aby jak najszybciej rozwiązać problem, ale możemy potwierdzić, że problem nie jest związany z atakami DDoS" - wskazano we wpisie. Na razie nie podano przyczyn awarii.

Autor: mb / Źródło: CNN, BBC, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości