Pierwsze centrum Facebooka w Europie. Zobacz, co kryje w środku

Tech

Facebook/Mark ZuckerbergZuckerberg pokazuje kompleks centrum Facebooka w Szwecji

Pierwszy zbudowany poza Stanami Zjednoczonymi kompleks należący do Facebooka mieści się w Luleå, nieopodal koła podbiegunowego. Wykorzystuje energię w całości pochodzącą ze źródeł ekologicznych. Wrażenie robią imponujące rozmiary kompleksu. Budynki zajmują łączną powierzchnię ponad 8 hektarów - to niecałe 12 boisk do piłki nożnej. Po korytarzach pracownicy poruszają się na skuterach.

Mark Zuckerberg na swoim koncie na Facebooku zapowiedział publikację zdjęć technologii, które wykorzystywane są przy tworzeniu i administrowaniu najpopularniejszego medium społecznościowego na świecie. Pierwsza galeria dotyczy szwedzkiego miasta Luleå, leżącego około 70 km od koła podbiegunowego.

Centrum Facebooka

W Luleå wykorzystywana energia w całości pochodzi ze źródeł ekologicznych.

Wrażenie robią imponujące rozmiary kompleksu. Budynki zajmują łączną powierzchnię ponad 8 hektarów - to niecałe 12 boisk do piłki nożnej.

- Jest to kluczowy element naszej globalnej infrastruktury i wykorzystuje wiele lokalnych zasobów naturalnych w celu zwiększenia wydajności i oszczędzania energii - podkreśla twórca Facebooka.

Techniczna infrastruktura

Ze względu na położenie geograficzne, wewnątrz panuje niska temperatura. Dzięki temu można zaoszczędzić energię na chłodzeniu serwerów. Z kolei ciepło wytwarzane podczas pracy wykorzystywane jest do ogrzewania.

Kompleks został otwarty w 2013 roku i był pierwszym centrum informatycznym, zbudowanym poza granicami Stanów Zjednoczonych. Wewnątrz przypomina scenografię filmów science-fiction. Po korytarzach pracownicy poruszają się na skuterach.

- Prawdopodobnie nie myślisz o Luleå podczas kontaktu z przyjaciółmi na Facebooku, ale to przykład niezwykle skomplikowanej infrastruktury technologicznej, która łączy ze sobą świat - dodaje Zuckerberg.

Zobacz, Legendarne zdjęcie ocenzurowane. Powszechne oburzenie na Facebooka:

Autor: PMB//ms / Źródło: facebook, petapixel.com

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Mark Zuckerberg