Azjatyckie koncerny samochodowe stawiają na wodór


Azjatyckie koncerny motoryzacyjne od lat inwestują w technologię ogniw paliwowych, która ma w przyszłości stanowić alternatywę dla napędów spalinowych. Przekonują, że mimo obaw części konsumentów samochody wodorowe są bezpieczne, o czym świadczyć mają testy.

Obecnie seryjnej produkcji doczekały się Hyundai ix35 Fuel Cell i Toyota Mirai. W najbliższym czasie oczekiwane jest wprowadzenie do sprzedaży Hondy Clarity - na początku na rynek japoński. Podczas 86. Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie Lexus pokazał natomiast wodorowy model koncepcyjny Lexus LF-FC.

Największe wyzwania

Podczas targów w Genewie wiceszef Toyoty ds. badań i rozwoju Gerald Killmann powiedział w rozmowie z PAP Technologie, że jednymi z największych problemów, przed jakimi stawali ich projektanci pracujący nad samochodem wodorowym, była kwestia "wykonalności" i tzw. zimnego startu, ponieważ podczas procesów chemicznych z udziałem wodoru powstaje woda, która mogłaby zamarzać przy ujemnych temperaturach. Killmann tłumaczył, że w późniejszych fazach projektu pojawiła się kwestia stworzenia odpowiedniego zbiornika na wodór, który będzie nie tylko bezpieczny, ale także odporny na czynniki mechaniczne i zewnętrzne, a także będzie mieć odpowiedni rozmiar. - Filozofią tworzenia takiego samochodu jest unikanie jakichkolwiek nieszczelności, a w przypadku ich wystąpienia natychmiastowego ich odcięcia. Jeżeli jednak doszłoby do minimalnego wycieku wodoru to musimy mieć pewność, że będzie on miał możliwość swobodnego ulotnienia się (wodór jest lżejszy od powietrza) i nie napotka przeszkód konstrukcyjnych. Czyli projektując pojazd musimy mieć pewność, że gdziekolwiek jest wodór, nie będzie tam kształtów uniemożliwiających mu szybkie ulotnienie - tłumaczył Killmann. Dodał, że na bezpieczeństwo zbiornika wpływa także jego wielowarstwowa struktura składająca się m.in. z wewnętrznej części, zbudowanej z włókna węglowego, które wytrzymuje ciśnienie 700 barów. Zewnętrzna warstwa zbiornika jest otoczona natomiast włóknem szklanym, które ma chronić głównie przed konsekwencjami wypadków i uderzeń. - Dzięki temu pomysłowi zbiornik na wodór jest bezpieczny, co pokazały testy zderzeniowe pojazdów. Udowodniliśmy też, że mimo całkowitego zniszczenia tyłu samochodu, zbiorniki pozostają nienaruszone - dodał przedstawiciel japońskiego koncernu. Killmann poinformował, że przed opracowaniem wielowarstwowej technologii Toyota prowadziła badania nad różnymi innymi materiałami, które mogłyby posłużyć do stworzenia zbiornika na wodór.

Nowy kształt zbiornika

Killmann poinformował, że koncern przedstawił też w Genewie nową koncepcję dotyczącą kształtu zbiornika - w Lexusie LF-FC zastosowano pojemnik w kształcie litery "T", który jest dostosowany do charakterystyki pojazdu. Szef zespołu Hyundaia ds. ogniw paliwowych w pojazdach elektrycznych Frank Meijer tłumaczył, że chcąc zapewnić bezpieczeństwo wprowadzono do ich produktu liczne czujniki, które monitorują stan pojazdu. Tak jak inni producenci również koncern z Korei Południowej przeprowadził testy pożarowe, wymagane przez prawo - dodał. - Zaczynając (testować samochód i dostarczać go klientom) trzy lata temu zadawaliśmy sobie pytanie - co z bezpieczeństwem. Przez ostatnie dwa lata zbieraliśmy opinie od odbiorców. (...) Nad samą technologią ogniw paliwowych pracujemy od 1998 roku - dodał. Przedstawiciel Hyundaia poinformował także, że tak jak Honda, również jego firma korzystała z wielowarstwowych zbiorników, w których pierwszą warstwę stanowiło aluminium. Obecnie jednak stosuje rozwiązanie z tworzywem sztucznym wewnątrz i włóknem węglowym na zewnątrz, co pomaga zmniejszyć koszty produkcji. Meijer podkreślił także, że wprowadzenie samochodu wodorowego do masowej produkcji pozwoliło nie tylko obniżyć koszty, ale także uzyskać reakcje rynkowe, które są wykorzystywane do dalszych prac.

Jest bezpiecznie

Omawiając kwestie bezpieczeństwa technologii wodorowych szef zespołu ds. napędów, badań i rozwoju pojazdów Hondy Thomas Brachmann zwrócił uwagę, że o ich wysokim poziomie świadczy głównie to, że tego typu pojazdy są dopuszczane do ruchu. Aby tak się stało, muszą spełnić rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Brachmann podkreślił jednocześnie, że stopnień zabezpieczeń zbiorników na wodór jest obecnie dużo wyższy, niż ma to miejsce w przypadku pojazdów na zwykłe paliwo lub olej napędowy. Dodał, że w przypadku zbiorników Hondy również zastosowano rozwiązanie wielowarstwowe z zewnętrzną powłoką zbudowaną z włókna szklanego, a wewnętrzną z aluminium. - Jesteśmy bardzo pewni, że ta technologia jest bezpieczna, co pokazują testy zderzeniowe. Dodatkowo samochody wodorowe są przyjazne dla środowiska, o czym nie trzeba nawet przekonywać ponieważ emitują tylko wodę i parę wodną - mówił Brachmann. Przypomniał też, że wodór można pozyskiwać ze źródeł odnawialnych, co czyni tę technologię ekologiczną.

Jak zwiększyć popularność?

Rozmówcy PAP Technologie zgodnie zwracają jednak uwagę, że wzrost popularności samochodów wodorowych będzie zależeć od rozwoju infrastruktury i stworzenia sieci punktów tankowania wodorem. Kolejnym czynnikiem będzie stosowanie przez władze państwowe zachęt finansowych, promujących zakup pojazdów przyjaznych dla środowiska. Wśród państw, w których tego typu technologie zaczynają cieszyć się popularności, i których władze są przyjazne ekologicznym rozwiązaniom motoryzacyjnym wymieniają np. Danię. - Myślę, że szanse jakie daje nam wodór to nie tylko kwestia przemysłu motoryzacyjnego. W przyszłości, aby móc rozwiązać problemy dotyczące energii, będziemy coraz więcej produkować i korzystać ze źródeł odnawialnych. Jednym z problemów do rozwiązania pozostaje fakt, że energia odnawialna pozyskiwana np. z elektrowni wiatrowych czy paneli słonecznych jest produkowana za dnia, czyli poza szczytem energetycznym, który przypada na godziny poranne i wieczorne. Dlatego należy stworzyć możliwość magazynowania energii, tak aby móc ją udostępniać w okresie największego zapotrzebowania - podsumował przedstawiciel Toyoty. Dodał, że to jest właśnie szansa dla technologii wodorowych i ogniw paliwowych, które mogą służyć, jako źródło magazynowania energii wykorzystywanej nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym. Eksperci zwracają uwagę, że wodór to paliwo przyjazne dla środowiska i bezpieczne. - Wodór jest paliwem znacznie bezpieczniejszym od gazu LPG, a nawet od benzyny. Wszystko dzięki temu, że jest to pierwiastek ponad 14 razy lżejszy od powietrza. W momencie, kiedy dochodzi do rozszczelnienia instalacji, wodór natychmiast ucieka do góry. Żeby wodór eksplodował, to musi powstać mieszkanka wodoru z powietrzem, ale zanim taka mieszkanka powstanie, ten wodór po prostu ulatuje i dzięki temu jest znacznie bezpieczniejszy - tłumaczył publicysta techniczny Michał Setlak. Organizatorzy targów w Genewie spodziewają się, że wystawę odwiedzi 650-700 tys. osób. Publiczność będzie może oglądać wystawiane pojazdy od 3 marca, targi zakończą się 13 marca. Poza samochodami wodorowymi prezentowano także liczne modele hybrydowe, elektryczne oraz z konwencjonalnymi napędami.

Genewa: samochodowa ekstraklasa i przyszłość motoryzacji w jednym miejscu:

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Bank Polski zakończył 2023 rok ze stratą w wysokości 20,8 miliarda złotych. Takie informacje przekazał bank centralny w sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok. Oznacza to, że państwowa kasa nie będzie zasilona przelewem z NBP.

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykański Senat przyjął przepisy, które mogą doprowadzić do zakazu w USA popularnej chińskiej aplikacji TokTok. Stanie się tak, jeżeli obecny właściciel ByteDance nie sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Prezydent USA Joe Biden może podpisać ustawę w tej sprawie w środę.

Sprzedaż albo zakaz. Niepewna przyszłość popularnej aplikacji

Sprzedaż albo zakaz. Niepewna przyszłość popularnej aplikacji

Źródło:
Reuters

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 procent. W urzędach pracy było zarejestrowanych 822,2 tysiąca osób.

Stopa bezrobocia w Polsce. Najnowsze dane

Stopa bezrobocia w Polsce. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ruszyły prace terenowe w ramach procesu projektowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która ma powstać w gminie Choczewo w województwie pomorskim. - Polska jest na dobrej drodze, aby jako pierwsza w regionie wybudować reaktor najnowszej generacji AP1000 - podkreślił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Według spółki Polskie Elektrownie Jądrowe rozpoczęcie badań geologicznych "to jeden z ważniejszych kamieni milowych" umowy na projektowanie elektrowni.

Prace na obszarze przyszłej elektrowni w Polsce. "Historyczny dzień"

Prace na obszarze przyszłej elektrowni w Polsce. "Historyczny dzień"

Źródło:
tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce w ostatnim losowaniu Eurojackpot padły dwie wygrane drugiego stopnia. Każda w wysokości ponad 15,3 miliona złotych. Totalizator Sportowy poinformował, w których miastach wysłano szczęśliwe kupony.

Wysokie wygrane w Eurojackpot w Polsce. Dwa miasta

Wysokie wygrane w Eurojackpot w Polsce. Dwa miasta

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Maciej Lasek poinformował, że trwa weryfikowanie prognozy ruchu lotniczego i możliwości obsługi pasażerów przez Lotnisko Chopina. - Sprawdzamy możliwości modernizacji tego lotniska i kwestie limitów środowiskowych - przekazał Lasek.

Lotnisko Chopina do weryfikacji

Lotnisko Chopina do weryfikacji

Źródło:
PAP

Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i) w marcu 2024 roku udzieliły 18,5 tysiąca kredytów mieszkaniowych, co oznacza wzrost o 87,3 procent rok do roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Ponad jedną piątą stanowiły zobowiązania udzielone w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 procent. Łączna kwota kredytów hipotecznych wyniosła niemal 7,7 miliarda złotych.

Nowe dane z banków. Analityk spodziewa się powtórki z historii

Nowe dane z banków. Analityk spodziewa się powtórki z historii

Źródło:
tvn24.pl

Ceny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Yorku zwyżkują. Zdaniem inwestorów powodem jest spadek zapasów paliw w USA. Nie bez znaczenia pozostają również nowe sankcje nałożone na Iran.

Ceny ropy naftowej w górę

Ceny ropy naftowej w górę

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto po raz kolejny nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 10 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 23 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 23 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 23 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Bez mrożenia cen prądu opłaty za energię mogą od lipca znacznie wzrosnąć. - Już teraz rachunki zjadają największą część naszych dochodów - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jolanta, właścicielka kwiaciarni na warszawskim Mokotowie. Niepokoją się także zwykli klienci firm energetycznych, z których część już dostała wyższe zaliczki na energię na drugą połowę roku.

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska chce nałożyć na producentów nowe obowiązki. Mają oni umożliwić tanią i szybką naprawę sprzętów po gwarancji, zapewnić dostęp do tanich części zamiennych czy przedłużyć ważność gwarancji w przypadku awarii sprzętu w trakcie jej trwania. Unia chce także ukrócić celowe postarzanie sprzętów.

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Źródło:
PAP

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego przy Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed oszustami, którzy rozsyłają fałszywe SMS-y i podszywają się w nich pod Pocztę Polską. Wyłudzają dane oraz informacje o kartach płatniczych.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Rząd rekomenduje kontynuowanie prac nad projektem Koalicji Obywatelskiej zakładającym ujawnianie majątków małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne. Chodzi o rodzinę między innymi prezydenta, premiera, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów i senatorów.

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Źródło:
tvn24.pl

Na granicy biedy żyje 13,7 procent Polaków - wynika z raportu Szlachetnej Paczki. Części osób nie stać na podstawowe zakupy, uregulowanie czynszu czy opłacenie rachunków za media. W raporcie zwrócono też uwagę na znaczne nierówności w obrębie - uważanych za bogate - miast.

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

Źródło:
PAP

Poseł Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) zapowiedział, że na czwartkowym posiedzeniu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej najprawdopodobniej zajmie się wnioskiem o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Źródło:
tvn24.pl

Tesla planuje zwolnić około 400 osób zatrudnionych w gigafabryce w Gruenheide w okolicach Berlina. To około 3 procent wszystkich pracowników tego zakładu. Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, ma nadzieję, że cięcia zostaną zrealizowane w ramach programu dobrowolnych odejść.

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Źródło:
Reuters

PKO Bank Polski poinformował, że wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie logowania do bankowości internetowej iPKO. Nowe rozwiązanie ma chronić konta klientów przed cyberprzestępcami. Aby skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, będzie trzeba je włączyć.

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów w uwagach do projektu ustawy prądowej napisało, że bez zmiany szykowanej regulacji beneficjenci bonu energetycznego będą musieli dodatkowo zapłacić PIT od otrzymanego świadczenia. Wcześniej swoje zastrzeżenia do projektu zgłosiło także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Źródło:
PAP

Konwersja WIBOR-u na WIRON stanęła pod znakiem zapytania. Trwa ponowna analiza wskaźników referencyjnych. Ostateczna decyzja ma zapaść w czerwcu. Niezależnie od niej WIBOR ma przestać być kwotowany z końcem 2027 roku. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi ujawnienia oświadczeń majątkowych między innymi małżonków osób publicznych, a także prezesów spółek Skarbu Państwa. Nowe przepisy miałyby objąć między innymi posłów, senatorów, prezydentów, burmistrzów, a także wójtów.

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

Źródło:
PAP

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Wielka fuzja na rynku modowym może zostać zablokowana. Takie konsekwencje może przynieść wniosek Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, która domaga się zaniechania połączenia spółek Tapestry z Capri, właścicielem marki Michael Kors. Zdaniem regulatorów stworzenie nowego potentata modowego mogłoby negatywnie wpłynąć na konkurencję na rynku.

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Źródło:
Reuters

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2024 roku wzrosła o 6,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost odnotowano w kategorii pojazdy mechaniczne (+13,5 proc. ), paliw (+11,2 proc. ) i żywności (+6,6 proc.).

Najnowsze dane ze sklepów

Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP