Aukcja LTE. 7 mld zł już trafiło na konto Skarbu Państwa

Tech

ShutterstockW sumie do budżetu z tytułu aukcji powinno wpłynąć 9 mld 233 mln 270 tys. zł.

Już ponad 7 mld zł trafiło na konto Skarbu Państwa za częstotliwości LTE - podał w piątek Urząd Komunikacji Elektronicznej. W sumie do budżetu z tytułu aukcji powinno wpłynąć 9 mld 233 mln 270 tys. zł. Jednak, jak już pisaliśmy jeden z podmiotów, który wygrał konkurs wycofał wniosek o rezerwację częstotliwości.

"Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje, że do chwili obecnej w ramach 19 rezerwacji na częstotliwości rozdysponowane w ramach aukcji LTE, podmioty biorące udział w aukcji wpłaciły kwotę 7 128 270 000 zł" - czytamy w komunikacie.

Ponad 9 mld do budżetu

W wyniku prowadzonej od lutego 2015 r. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej aukcji częstotliwości LTE, pięciu spośród sześciu operatorów telekomunikacyjnych biorących w niej udział (Orange Polska, Polkomtel, T-Mobile Polska, Play, Emitel oraz NetNet, czyli spółka syna Heronima Ruty, współpracownika Zygmunta Solorza-Żaka) kupiło łącznie 5 bloków częstotliwości z zakresu częstotliwości 800 MHz i 14 bloków z zakresu 2,6 GHz. W sumie do budżetu z tytułu aukcji powinno wpłynąć 9 mld 233 mln 270 tys. zł. Jednak NetNet wycofał wniosek o rezerwację częstotliwości z zakresu 800 MHz, za które miał zapłacić ponad 2,05 mld zł. Mimo że spółka nie wpłaci tej kwoty, zdaniem minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, wpływy do budżetu nie są zagrożone, ponieważ za te częstotliwości chętnie zapłaci jeden z pozostałych operatorów. - Te częstotliwości wracają do puli i może się o nie ubiegać następny w kolejności operator - T-Mobile z ofertą 2,02 mld zł - mówiła.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock