Jeden na jeden

Jeden na jeden

Kidawa-Błońska: nie sądzę, że premier Morawiecki zdecyduje o cofnięciu nagród

- Jeżeli rząd uważa, że urzędnicy i ministrowie powinni zarabiać więcej, to należy wprowadzić taką ustawę, a nie robić fikcję, że bocznymi drzwiami daje się premie - stwierdziła w "Jeden na jeden" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Jednocześnie poparła zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o zmniejszeniu liczby wiceszefów resortów. - Są ministerstwa, gdzie jest za dużo wiceministrów - dodała.

Schetyna: nie rozumiem sensu tego wyjazdu do Izraela

To jest dalszy ciąg nieporozumień, które wprowadzili politycy PiS. Czemu ma służyć ten wyjazd? Komu będą tłumaczyć (swoje racje - red.), historykom? - mówił w czwartek w "Jeden na jeden" w TVN24 szef PO Grzegorz Schetyna. Komentował wyjazd polskiej delegacji do Izraela w sprawie znowelizowanej ustawy o IPN, która 1 marca weszła w życie.

"To nie jest spór personalny. To spór dwóch obozów politycznych"

Wybrałem wierność własnym przekonaniom - podkreślił Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, komentując w "Jeden na jeden" sprawę swojego odwołania ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Krytycznie ocenił również eurodeputowanych, którzy głosowali za rezolucją w sprawie praworządności w Polsce.

Szymański: Bruksela słusznie zakłada, że nie należy angażować się w relacje polsko-izraelskie

- Jedyne co jest w stanie zaoferować Donald Tusk, to podzielenie się fałszywą troską - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, komentując wypowiedź szefa Rady Europejskiej o Polsce. - Byłoby dobrze, gdyby wypowiedział się w tej sprawie w obronie polskich racji, bo zakładam, że jakieś polskie racje jednak w tym sporze dostrzega - dodał.

"Nie będzie działać". Marszałek Karczewski o ustawie o IPN

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Monachium prawdę, ale jego słowa wyrywane są z kontekstu - stwierdził w "Jeden na jeden" Stanisław Karczewski, marszałek Senatu. Jak dodał, nowelizacja ustawy o IPN przez jakiś czas, przynajmniej do wydania w jej sprawie decyzji przez Trybunał Konstytucyjny, "nie będzie działać".

Czarzasty o ustawie o IPN: Jest nierealna. Po tym, co powiedział o nas Lapid, mamy GROM tam wysłać?

Dyplomatyczna niezręczność, nieumiejętność przeprowadzenia całego tego procesu - zdaniem Włodzimierza Czarzastego, to powody kryzysu wywołanego nowelizacją ustawy o IPN. - Wszystko można było zrobić rozsądniej, mądrzej, w określonym czasie. Namieszaliśmy, zrobiliśmy sobie awanturę - ocenił przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który był gościem w poniedziałek w "Jeden na jeden" w TVN24.

"Tracimy ostatniego wielkiego sojusznika"

- Obawiam się, że po 27, po 28 latach świetnych relacji wchodzimy w taką fazę, w której skłóceni z Europą, pogarszamy swoje relacje ze Stanami Zjednoczonymi - komentował w "Jeden na jeden" wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Jak dodał, czyni to "ekipa, która miała być proamerykańska, która czuła się niemalże partnerem Donalda Trumpa, więc dzieje się bardzo źle".

"Prezydent powinien zawetować ustawę o IPN"

- Wywołany został kryzys dyplomatyczny z partnerami, z krajami, które są naszymi strategicznymi sojusznikami. (...) Bardzo ważne jest, żeby prezydent zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego - podkreśliła w "Jeden na jeden" w TVN24 Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

"Chcemy dojść do porozumienia z Izraelem"

Zostaliśmy uwikłani w duży konflikt międzynarodowy. Uznaliśmy, że racją podstawową jest ochrona dobrego imienia Polski - tak wicepremier Jarosław Gowin tłumaczył w "Jeden na jeden" w TVN24 fakt przyjęcia przez Sejm i Senat nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Mimo protestów środowisk żydowskich na świecie i oświadczenia Departamentu Stanu USA.

Dworczyk: emocje powinny opaść

Sam Izrael posiada takie zapisy w swoim prawie. Trzeba ze zdziwieniem przyjąć, że polska nowelizacja prawa wywołuje takie emocje - komentował w "Jeden na jeden" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Odniósł się do uchwalonej nowelizacji ustawy o IPN, którą krytykują władze Izraela.

"Dyplomacja nie przyłożyła się wystarczająco. Izraelczycy mieli prawo się oburzyć"

- Uważam, że wprost należało napisać, że będą piętnowane na całym świecie sformułowania "polskie obozy śmierci". Definicja użyta w ustawie jest na tyle szeroka, że Izraelczycy mieli prawo się oburzyć - stwierdził w "Jeden na jeden" Ryszard Petru. Były lider Nowoczesnej odniósł się do uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.