Spadki na Wall Street. Oddala się wizja podwyżki stóp

Rynki

shutterstock.comIndeks Dow Jones Industrial Average na koniec dnia stracił 0,06 proc.

Środowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła niewielkie spadki indeksów Dow Jones i S&P 500 ale minimalny wzrost notowań Nasdaq. W ocenie rynków słabe dane z USA przekreślają szansę na podwyżkę stóp na wrześniowym posiedzeniu Fed.

Indeks Dow Jones Industrial Average na koniec dnia stracił 0,06 proc. i wyniósł 18 526,14. Indeks S&P 500 zniżkował 0,02 proc. i wyniósł 2186,15 pkt. Natomiast Nasdaq zyskał 0,15 proc. i wyniósł 5283,93 pkt.

Beżowa księga

W ujęciu sektorowym najmocniej tracili producenci dóbr podstawowych oraz sektor materiałowy. Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największy negatywny wpływ na jego notowania miały akcje Home Depot, najwięcej zyskały zaś walory Caterpillar. W środę w godzinach wieczornych czasu polskiego została opublikowana "beżowa księga" Rezerwy Federalnej. Fed zauważa w niej, że amerykańska gospodarka rozwijała się wolniej w lipcu i w sierpniu, niż zakładano. Zarazem odnotowuje, iż w wypadku wysoko wykwalifikowanych zawodów zmalała presja dot. podwyżek wynagrodzeń. Zdaniem Petera Tuza, prezesa Chase Investment Counsel z Charlottensville razem z zadowalającymi, ale przecież nie imponującymi danymi nt. zatrudnienia ocena stanu gospodarki w "beżowej księdze" jest argumentem przemawiającym za utrzymaniem stóp procentowych na obecnym poziomie przez dłuższy czas.

Rynek pracy

Wskaźnik JOLTS, mierzący nowo utworzone miejsca pracy oraz powstałe wakaty, wzrósł w lipcu do 5,87 mln z 5,64 mln miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali wyniku w maju na poziomie 5,63 mln. Opinię o malejących szansach na podwyżkę stóp potwierdzają reakcje rynku, który odebrał ostatnie słabsze dane z gospodarki USA, a także dane o aktywności w usługach i przemyśle jako argument za pozostawieniem bez zmian stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu Rezerwy Federalnej we wrześniu. Notowania kontraktów terminowych podwyżkę na kolejnym posiedzeniu we wrześniu wyceniają na 22 proc., a do końca roku - na 52 proc.

Stopy procentowe

Raczej szybszy niż późniejszy powrót do stopniowych podwyżek stóp procentowych byłby mimo wszystko rozsądny - oceniał we wtorek szef Fed z San Francisco John Williams. Jego zdaniem, gospodarka USA jest w dobrym stanie. W opinii Williamsa, bezrobocie w Stanach w 2017 r. spadnie do 4,5 proc. z 4,9 proc. obecnie, a inflacja wzrośnie i osiągnie 2 proc., co Fed stawia jako docelowy wskaźnik, w 2017 lub 2018 r.

Zobacz wieści z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Materiał TVN24 BiS:

7.09 | Relacja rynkowa - godz. 9.00TVN24 BiS

Autor: msz//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com