W Europie słabo: nikłe szanse na zgodę w OPEC, a referendum we Włoszech straszy

TVN24 Biznes

W Europie słabo. Przez OPEC i referendum we Włoszech

W Europie słabe nastroje na giełdach. Inwestorów niepokoją nikłe szanse na zgodę krajów OPEC, aby obniżyć dostawy ropy. Straszy też zbliżające się referendum we Włoszech - podają maklerzy.

30 listopada w Wiedniu odbędzie się spotkanie OPEC. Trwają starania, aby podczas tego posiedzenia grupy doszło do finalizacji wrześniowej nieformalnej umowy o obniżeniu dostaw ropy.

Spotkanie "techniczne"

W poniedziałek odbywało się 10-godzinne spotkanie "techniczne" OPEC w sprawie rozdzielenia cięć dostaw ropy pomiędzy poszczególne kraje kartelu. Niestety, nie udało się osiągnąć żadnego konstruktywnego rozwiązania tej sprawy.

Iran nadal upiera się, aby mógł produkować o 7 procent więcej ropy niż proponuje mu Arabia Saudyjska.

Co z dostawami ropy?

W niedzielę zaś minister ropy Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih stwierdził, że producenci ropy niekoniecznie muszą obniżać dostawy ropy. Dodał, że globalny popyt na ropę odżyje w przyszłym roku.

Nie wiadomo czy do działań OPEC przyłączy się Rosja, która zdaniem niektórych członków kartelu powinna ograniczyć podaż swojej ropy, aby działania OPEC w sprawie cięcia dostaw zakończyły się sukcesem.

Włoski problem

Rynki niepokoi też zbliżające się referendum we Włoszech, które odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Mieszkańcy tego kraju wypowiedzą się na temat przeforsowanej przez koalicję zmiany konstytucji. Polega ona przede wszystkim na ograniczeniu liczebności i zmianie składu Senatu, który stałby się izbą regionów, a także na redukcji kosztów utrzymania polityki.

Sondaże wskazują na przewagę przeciwników zmian. Do odrzucenia reformy nawołuje cała opozycja - od lewicy po prawicę i populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd. Wszystkie te ugrupowania domagają się dymisji premiera Matteo Renziego natychmiast po referendum.

Dane

A we wtorek dane ze swojej gospodarki podali Japończycy i Francuzi.

W Japonii stopa bezrobocia w październiku wyniosła bez zmian 3,0 proc. - poinformowało biuro rządowe. Analitycy oczekiwali, że wskaźnik wyniesie bez zmian 3,0 proc.

Sprzedaż detaliczna w Japonii w październiku mdm wzrosła o 2,5 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,3 proc., po korekcie z 0,0 proc. - poinformowało z kolei Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Analitycy spodziewali się mdm wzrostu o 1,1 proc.

Rdr sprzedaż spadła o 0,1 proc., po spadku poprzednio o 1,7 proc., po korekcie z -1,9 proc. - podał resort. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż detaliczna spadnie o 1,6 proc.

Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł o 0,2 proc. w III kwartale 2016 r. kdk, podczas gdy w II kw. spadł o 0,1 proc. - poinformował urząd statystyczny Insee w drugim wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się, że PKB kdk wzrośnie o 0,2 proc.

W ujęciu rdr PKB Francji wzrósł w III kwartale o 1,1 proc., po wzroście w II kwartale o 1,2 proc. - podał Insee. Tu oceniano, że PKB wzrośnie w III kw. o 1,1 proc.

Wydatki konsumentów we Francji w październiku w ujęciu mdm wzrosły o 0,9 proc., podczas gdy w poprzednim miesiącu spadły o 0,4 proc., po korekcie z -0,2 proc. - poinformował Insee. Analitycy spodziewali się, że wydatki konsumentów mdm wzrosną o 0,3 proc.

Rdr wydatki wzrosły o 1,5 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 0,7 proc. - podali statystycy. Tu oczekiwano wzrostu o 1,0 proc.

Na giełdach w Europie we wtorek tanieją spółki energetyczne i surowcowe. Antofagasta i Anglo American tracą po co najmniej 2,4 proc.

Actelion spada o 6,3 proc. po tym, jak "Financial Times" podał, że ta spółka farmaceutyczna prowadzi rozmowy w sprawie kompleksowej transakcji z Johnson & Johnson, która pozwoliłaby jej zachować niezależność.

Autor: gry / Źródło: PAP