Młodzi, zdolni, aktywni. Znamy Przedsiębiorcę Roku EY

Marcin Grzymkowski Przesiędbiorcą Roku EY
Marcin Grzymkowski Przesiędbiorcą Roku EY
TVN24 BiS
Marcin Grzymkowski Przesiędbiorcą Roku EYTVN24 BiS

Marcin Grzymkowski, założyciel firmy eobuwie.pl, został zwycięzcą 14. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Zwycięzca jest też laureatem kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność. W kategorii Produkcja i Usługi zwyciężył Jan Kalisz, prezes firmy Fibrain. Z kolei Barbara Sołtysińska, twórczyni LifeTube i indaHash została laureatką w kategorii Nowy Biznes. Nagrodę Specjalną otrzymały założycielki Phenicoptere - Monika Żochowska i Ewa Dudzic. Jednym z partnerów tegorocznej edycji konkursu i Gali Finałowej EY była TVN24 BiS.

W tegorocznej edycji konkursu po raz pierwszy zdobywcą tytułu EY Przedsiębiorca Roku został laureat kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność. Niezależne jury nagrodziło Marcina Grzymkowskiego za "napisanie historii transformacji gospodarczej w pigułce - przekształcenie firmy rodzinnej, działającej tradycyjnymi metodami, w firmę epoki digitalizacji - o dużej skali i znakomitych wynikach finansowych."

Systematyczny rozwój

Eobuwie.pl to lider sprzedaży online markowego obuwia, akcesoriów i galanterii skórzanej. Firma działa w Polsce, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie, w Czechach, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii oraz w Rumunii. W planach jest dalszy rozwój rynków zagranicznych. Od dziewięciu lat spółka systematycznie się rozwija, notując coroczne wzrosty sprzedaży. Od konkurencji odróżnia ją elastyczność i szybkość dostaw, bezpłatne zwroty oraz wysoka jakość usług. Eobuwie.pl ma w ofercie ponad 450 marek oraz asortyment przekraczający 35 000 produktów. W 2015 r. firma połączyła się z CCC, które posiada blisko 75 proc. akcji spółki. - Zwycięzca 14. edycji, Marcin Grzymkowski, stworzył firmę, która jest liderem w swojej kategorii i która konsekwentnie podbija kolejne rynki, wykorzystując efekt skali. Miał odwagę i wizję w budowaniu swojej marki eobuwie.pl. W przypadku tej firmy innowacja to przełamanie tradycyjnego myślenia, że buty przed zakupem trzeba mierzyć. Plan rozwoju firmy zakłada zdobycie pozycji lidera internetowej sprzedaży obuwia w Europie Środkowej i Wschodniej - powiedział Bartłomiej Smolarek, audytor konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Grzymkowski będzie reprezentował Polskę podczas światowego finału EY World Entrepreneur of the Year w czerwcu 2017 roku, w Monte Carlo, w którym zmierzy się z laureatami z około 60 lokalnych edycji. Twórca eobuwie.pl został także laureatem kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność za "wykorzystanie nowych technologii do przekształcenia tradycyjnego biznesu w nowoczesny - transformację, której towarzyszy sukces biznesowy".

Marcin GrzymkowskiEY
Jan KaliszEY

Strategiczny gracz

W kategorii Produkcja i Usługi zwyciężył Jan Kalisz, prezes firmy Fibrain. Nagroda została przyznana za: "nieustanne dążenie do unowocześniania produktu i skuteczne angażowanie młodych ludzi do pracy przy rozwijaniu firmy."

Fibrain jest strategicznym graczem na ryku technologii światłowodowych. Firma działa w biznesie od ponad dwudziestu lat i z powodzeniem sprzedaje produkty do transmisji światłowodowej na blisko 40 zagranicznych rynkach. Spółka posiada 3 nowoczesne ośrodki produkcyjne oraz rozbudowane działy B+R. FIBRAIN to innowacyjna firma, która przeznacza znaczące środki na badania i rozwój, ponieważ, zdaniem Jana Kalisza, jest to fundament rozwoju przedsiębiorstwa.

Za "zmysł tworzenia"

W kategorii Nowy Biznes, przeznaczonej dla firm, które są na rynku od dwóch do pięciu lat, zwyciężyła założycielka LifeTube i indaHash, Barbara Sołtysińska. LifeTube zajmuje się wprowadzaniem oraz wspieraniem marek na YouTube dzięki współpracy z najpopularniejszymi twórcami wideo. Obecnie zrzesza ponad 260 kanałów, które łącznie docierają do 32 mln subskrybentów.

Zobacz Sołtysińską w programie "Debata Młodych".

LifeTube jest liderem rynku influencer marketingu w Polsce. Wśród klientów są największe marki ze wszystkich branż - w ciągu trzech lat istnienia LifeTube zrealizował ponad 850 kampanii. indaHash to międzynarodowa platforma do automatyzacji współpracy z influencerami. W 2016 roku indaHash zrealizował ponad 250 kampanii dla globalnych marek - na rynku polskim, niemieckim, w Wielkiej Brytanii i RPA. Obecnie zrzesza ponad 75 tys. influencerów. Jury przyznało tytuł Barbarze Sołtysińskiej za "zmysł tworzenia i rozwijania innowacyjnych firm o dużej wartości". - W 14. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku aż 45 proc. wszystkich zgłoszonych uczestników stanowiły firmy w kategorii Nowy Biznes. To pokazuje ogromną siłę, jaka drzemie w polskich młodych przedsiębiorcach. Wiele z nich ma bardzo innowacyjne produkty i nowatorskie podejście. Teraz przed nimi trudne wyzwanie, w jaki sposób przejść do stworzenia dużego biznesu – tłumaczy Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Programu EY Przedsiębiorca Roku.

Brabara SołtysińskaEY

Wystarczy tylko woda

Nagroda Specjalna w tegorocznej edycji trafiła do Moniki Żochowskiej i Ewy Dudzic z Phenicoptere za "konsekwencję w opracowaniu i wprowadzaniu na rynek zupełnie nowego produktu, który niesie duży potencjał rozwojowy."

Firma Phenicoptere stworzyła nową kategorię produktów w branży kosmetycznej - tekstyliów do demakijażu. Rękawiczki GLOV pozwalają oczyścić skórę tylko przy użyciu wody. Technologia została opracowana w Korei Południowej, ale rękawiczki są produkowane w Janowie Lubelskim. Ambicją założycielek jest, by GLOV stał się synonimem słowa "demakijaż". Eksport stanowi obecnie 83 proc. obrotów firmy.

Ważne gremium

Monika Żochowska i Ewa DudzicEY

O zwycięstwie w konkursie zdecydowało 10-osobowe jury, W jego skład wchodzą: Jerzy Koźmiński - Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, prof. Paweł Buszman, prezes American Heart of Poland, Przedsiębiorca Roku 2015, Leszek Czarnecki, Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding, Andrzej Dębowski, Prezes Zarządu Ustka Apartamenty, Marcin Iwiński, Wiceprezes Zarządu CD Projekt, Przedsiębiorca Roku 2008, Adam Krzanowski – Prezes Grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014, Krzysztof Pawiński, Prezes Grupy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011, Ewald Raben, Prezes Grupy Raben, Przedsiębiorca Roku 2012, Jacek Siwicki, Prezes Enterprise Investors oraz Andrzej Wiśniowski, twórca i właściciel firmy WIŚNIOWSKI, Przedsiębiorca Roku 2013. Dotychczasowi laureaci tytułu EY Przedsiębiorca Roku to: Krzysztof Pawłowski (Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu), Zbigniew Sosnowski (Kross), Tadeusz Winkowski (Quad/Graphics), Maciej Duda (Polski Koncern Mięsny DUDA), Dariusz Miłek (CCC), Michał Kiciński i Marcin Iwiński (CD Projekt), Piotr Mikrut (Śnieżka), Ryszard Florek (FAKRO) Krzysztof Pawiński (Grupa Maspex), Ewald Raben (Grupa Raben) Andrzej Wiśniowski (WIŚNIOWSKI), Adam Krzanowski (Grupa Nowy Styl) oraz Paweł Buszman (American Heart of Poland). Partnerami 14. polskiej edycji konkursu i Gali Finałowej EY Przedsiębiorca Roku są: TVN24 BiS, PKO Bank Polski, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, "Gazeta Wyborcza", Radio TOK FM, "Harvard Business Review Polska", WP Money.pl oraz Tor Wyścigów Konnych Służewiec.

Autor: red. / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Warszawska giełda w poniedziałek notuje spadki. WIG20 traci ponad 1 procent. Jak oceniają analitycy, zachowanie giełdy spowodowane jest między innymi wynikiem pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.

Czerwień na GPW. Spadają wszystkie główne indeksy

Czerwień na GPW. Spadają wszystkie główne indeksy

Źródło:
PAP

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2025 rok z 3,6 do 3,3 procent. Szacuje również, że w 2026 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3 procent. Jednocześnie KE przewiduje wyhamowanie inflacji i utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 2,8 procent.

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

W poniedziałek złoty lekko osłabił się w reakcji na wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce. W kolejnych dniach możliwa jest dalsza deprecjacja - wskazują w porannych raportach ekonomiści.

Złoty reaguje na wyniki wyborów

Złoty reaguje na wyniki wyborów

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego.

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP