Elon Musk ma powody do zadowolenia. Tesla z rekordowymi przychodami i zyskiem powyżej oczekiwań

Autor:
/ams
Źródło:
PAP, BBC, Reuters
Elon Musk proponuje "plan pokojowy" dla Rosji i Ukrainy
Elon Musk proponuje "plan pokojowy" dla Rosji i Ukrainytvn24
wideo 2/5
tvn24Elon Musk proponuje "plan pokojowy" dla Rosji i Ukrainy

Producent samochodów elektrycznych Tesla pokazał w czwartym kwartale 2022 roku rekordowe przychody oraz zyski, które przebiły oczekiwania analityków. Sprzedaż pojazdów elektrycznych wzrosła w zeszłym roku, przełamując trend na globalnym rynku samochodowym.

Skorygowany zysk Tesli na akcję wyniósł 1,19 USD, wobec oczekiwań na poziomie 1,13 USD. Przychody Tesli sięgnęły 24,32 mld USD wobec konsensusu na poziomie 24,16 mld USD. Rok wcześniej Tesla miała 17,72 mld USD przychodów oraz 2,52 USD zysku na akcję.

W handlu pozasesyjnym akcje Tesli na nowojorskiej giełdzie zyskiwały niespełna 0,4 proc.

Wielka obniżka cen w Tesli

W zeszłym roku Tesla dostarczyła klientom rekordową liczbę 1,3 mln samochodów, co oznacza wzrost o 40 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Ale produkcja wzrosła o 47 proc., co wzbudziło obawy inwestorów o nadpodaż.

Tesla ogłosiła w ostatnich tygodniach serię dużych obniżek cen, sięgających nawet 20 proc. na niektóre modele w USA. musk komentując wyniki przyznał, że "cena naprawdę ma znaczenie". - Uważamy, że popyt będzie dobry pomimo, prawdopodobnie, skurczenia się rynku motoryzacyjnego jako całości - powiedział miliarder.

Częścią planu na 2023 rok jest rozszerzenie produkcji w najnowszych zakładach Tesli w Berlinie i Austin w Teksasie oraz zwiększenie własnej produkcji baterii, ponieważ skala tego przedsięwzięcia da oszczędności.

Dyrektor finansowy Zachary Kirkhorn powiedział, że firma będzie również "atakować każdy inny obszar kosztów i luzować wzrost kosztów stworzony przez wiele lat niestabilności związanej z COVID".

Jak przyznał miałoby to oznaczać prowadzenie produkcji ze szczuplejszymi zapasami, cięcia kosztów wysyłki i logistyki i negocjowania niższych cen dla komponentów. Tesla tnie również koszty poprzez przeprojektowanie elementów systemów baterii i silników elektrycznych, usuwając funkcje, których właściciele nie używają, w oparciu o dane zebrane od sedanów Model 3 i SUV-ów Model Y na drodze - przekazała firma.

Majątek Muska skurczył się

W ostatnim czasie wycena majątku Muska znacznie zmniejszyła się w stosunku do szczytu z listopada 2021 roku, kiedy osiągnęła 340 miliardów dolarów, a ekscentryczny miliarder stał się pierwszą osobą w historii, której majątek skurczył się o ponad 200 miliardów dolarów.

Elon MuskTaylor Hill/Getty Images

W zeszłym miesiącu Musk przestał być najbogatszym człowiekiem na świecie, a jednym z powodów było to, że ceny akcji Tesli spadły o 37 proc. od 1 grudnia. - Producent samochodów elektrycznych stoi w obliczu zwiększonej konkurencji i zbliżającej się recesji - wyjaśnił Bloomberg.

Elon Musk pod koniec października 2022 roku kupił Twittera za sumę 44 mld dolarów, zaciągając w tym celu ponad 10 mld dol. długu. Miliarder wprowadził wiele zmian w funkcjonowaniu popularnej platformy i zarządzaniu firmą, co spowodowało m.in. odpływ reklamodawców, będących głównym źródłem dochodów spółki. W spółce doszło też do dużych zwolnień.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/ams

Źródło: PAP, BBC, Reuters

Pozostałe wiadomości