Ropa w USA tanieje. Inwestorzy boją się o Chiny

TVN24 Biznes

Pixabay (CC0 Public Domain)Baryłka ropy WTI jest wyceniana na 47 dolarów

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a inwestorzy oceniają w jakim stanie jest gospodarka Chin - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,04 USD, po zniżce o 22 centy.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 21 centów do 50,25 USD za baryłkę.

Dane z Chin

W poniedziałek inwestorzy poznali wiele danych makro z gospodarki Chin. Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w III kw. 2015 r. o 6,9 proc. rdr - poinformowało biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy spodziewali się w III kw. wzrostu PKB o 6,8 proc. po wzroście w II kw. o 7,0 proc. To najsłabszy wynik od 2009 r. Produkcja przemysłu w Chinach we IX rdr wzrosła o 5,7 proc., a oczekiwano +6,0 proc. Sprzedaż detaliczna zaś we wrześniu wzrosła rdr o 10,9 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 10,8 proc.

Obawy inwestorów

- Mamy wzrost w chińskiej gospodarce, ale słabsze dane o produkcji trochę przytemperują wcześniejsze optymistyczne reakcje inwestorów - ocenia Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney. W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 88 centów.

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC0 Public Domain)

Raporty: